BUDAPEST UNIVERSITY OF ECONOMIC SCIENTES

6 Kozgaz International Basketball Championship`98

Najaktywniejsza sekcja sportowa AZS, to sekcja - koszykówki kobiet (trener Alicja Cywińska), która obecnie prowadzi w międzyuczelnianej lidze koszykówki Uczelni Śląska i brała udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Szkół Wyższych w Koszykówce. Turniej został zorganizowany przez Studencki Klub Sportowy Uniwersytetu Budapesztańskiego, który zebrał pochwały za dobre przygotowanie zawodów i ciekawy program. Dodatkową atrakcją był rejs statkiem po Dunaju wzdłuż całego Budapesztu, a także wycieczka do skansenu w Szentendre - typowej uroczej wioski węgierskiej, gdzie przepięknie tańczyły i śpiewały dzieci w ludowych strojach. Miejscowość ta znana jest z przecudnych obrusów i bluzek ręcznie haftowanych w niepowtarzalne wzory. Co wieczór uczestnicy mieli możliwość zintegrowania się z pozostałymi drużynami na dyskotekach prowadzonych na statku, w hotelu lub w budynku szkoły Uniwersytetu Budapeszteńskiego. Jest to przepiękny zabytkowy, duży, przestrzenny Rektorat, gdzie w lochach znajduje się jadalnia studencka - także miejsce posiłków uczestników turnieju.

W rozgrywkach wzięło udział 18 drużyn:

KOBIETY MĘŻCZYŹNI
CAEN (FRANCJA) HAIFA (IZRAEL)
TURKU (FINLANDIA) PLOVDIV (BUŁGARIA)
WROCŁAW (POLSKA) VARNA (BUŁGARIA)
KOZGAZ I (WĘGRY) WROCŁAW (POLSKA)
SOFIA (BUŁGARIA) KOZGAZ II (WĘGRY)
SOTE (WĘGRY) ARAD (RUMUNIA)
KOZGAZ II (WĘGRY) DUSSELDORF (NIEMCY)
KATOWICE (POLSKA) OPOLE (POLSKA)
  SOFIA (BUŁGARIA)
  KOZGAZ I (WĘGRY)

Mecz trwał dwa razy po 15 minut czasu ciągłego z 4 faulami dozwolonymi na zawodnika. Finałowy mecz trwał jednak dwa razy po 20 minut, w którym grały Francuzki z Polkami z Wrocławia oraz drużyna gospodarzy (KOZGAZ II) z drużyną Izraela. Wszystkie zespoły finałowe były dopingowane przez całą polską ekipę, która stworzyła niepowtarzalną atmosferę zabawy i sportowej rywalizacji, wciągając wszystkich uczestników turnieju. Głównymi "prowodyrami" była drużyna mężczyzn z Wrocławia gorąco dopingująca swoje dziewczyny w finale. W czasie dekoracji medalowej zaintonowali Marsyliankę specjalnie dla zdobywczyń pucharu z Francji. W rezultacie zmagań w budapeszteńskim upale finał koszykówki mężczyzn jest następujący: drużyna Izraela wygrała z KOZGAZ, brązowy medal zdobyła drużyna z Opola, czwarte miejsce drużyna z Wrocławia.

NAJWYŻSI:

Najwyższa koszykarka: AGNES FAZAKAS z Węgier - 184 cm

CELINE COULOMY z Francji - 183 cm

Najwyższy koszykarz: BOGDAN BOGDANOV z Bułgarii - 211 cm

CHAIDAR BOIADJIEV z Bułgarii 210 cm (oboje z jednej drużyny z PLOVDIV)