Zorganizowana w listopadzie ub. roku /staraniem Instytutu Filologii Slowianskiej, Zakladu Historii Literatury Angielskiej i Studiow Teoretycznych Uniwersytetu Slaskiego/ interdyscyplinarna, miedzynarodowa konferencja pt. "Postmodernizm w literaturze i kulturze krajow Europy Srodkowej i Wschodniej" zaowocowala licznymi kontaktami naukowymi, nie tylko z krajami bedacymi bezposrednim obiektem naszego zainteresowania ale tez z wybitnymi uczonymi Zachodu a nawet z Indiami. Obecny na konferencji w Ustroniu prof. dr Abhai Maurya, dziekan Wydzialu Filologicznego na Uniwersytecie w Delhii a zarazem czlonek Miedzynarodowego Biura Slawistow, zaprosil przedstawicieli naszego Uniwersytetu do Indii na miedzynarodowa konferencje pt. "O rosyjskim formalizmie, nowoczesnych teoriach literackich i poetyce indyjskiej". Odbyla sie ona w dniach 1-2 marca 1994 w Delhii, jej organizatorem byl Instytut Badan Slawistycznych i Ugrofinskich. Zgromadzila ona uczonych z kilku kontynentow /Azji, Europy, Ameryki/. Ta niezmiernie interesujaca sesja zestawiajaca m. in. nowoczesne teorie europejskie z ich indoeuropejskimi prekursorami /staroindyjska poetyka/, miala na celu, jak stwierdzono w jej podsumowaniu "cross the border, close the gap" /przekroczenie granic i zamkniecie luki/ miedzy kontynentem azjatyckim a Europa i Ameryka. Indie sa zainteresowane bowiem szeroka wspolpraca naukowa z wieloma panstwami, w tym takze z Polska. Uczeni indyjscy orientuja sie w sytuacji naszego kraju, cenia sobie wyniki nauki polskiej, i to nie tylko ci, ktorzy jak Maurya, profesjonalnie zajmuja sie slawistyka. Bylam wrecz zaskoczona, kiedy prorektor Uniwersytetu w Dehli, prof. Bahti w trakcie naszej rozmowy na temat wspolpracy Uniwersytetu w Delhi z Uniwersytetem Slaskim oswiadczyl mi, ze dobrze orientuje sie w problemach naszego regionu, gdyz jako specjalista od prawa miedzynarodowego, z ramienia Banku Swiatowego od kilku lat sledzi jego losy...
Swiat w XX wieku staje sie coraz mniejszy, coraz blizsze sa odlegle lady.
Wizyta prezydenta Walesy i ministra Olechowskiego w Indiach, ktora zbiegla sie w czasie z konferencja Mauryi, potwierdzila potrzebe otwarcia sie Polski na kraje Dalekiego Orientu, wyjscia poza zaczarowany krag euro-i-amerykocentryzmu. Nawiazane przez nas kontakty z Uniwersytetem w Delhi stwarzaja perspektywe ciekawej wspolpracy uczelni slaskiej z uczonymi indyjskimi i otwieraja dalsze mozliwosci wspolpracy z innymi stanami Indii, np. Pendzabem, ktorego profesorowie przejawiali zywe zainteresowanie tym, co dzieje sie w Polsce, proponujac mi przedluzenie o kilka dni swego pobytu, abym mogla na kilku uczelniach wyglosic pare wykladow o Polsce.
Nie moge sobie odmowic przyjemnosci stwierdzenia, ze koncowe slowa zamykajacego sesje przemowienia dziekana prof. A. Mauryi "close the border, close the gap" zostaly zaczerpniete z mojego referatu i ze wogole wysoko zostal na konferencji oceniony udzial w niej strony polskiej, ktora obok mnie reprezentowali rowniez przedstawiciele Uniwersytetu w Poznaniu /dr hab. Anna Grzegorczyk, dr Ewa Rewers/ ktorzy byli goscmi naszej listopadowej konferencji w Ustroniu i za naszym posrednictwem nawiazali kontakty z Delhi.