JUWENALIA `94

Tym czym sa ziemniaki bez soli, bylby i rok akademicki bez juwenaliow. Nie chcac dopuscic do takiej beznadziejnej sytuacji Samorzad Studentow Uniwersytetu Slaskiego i na ten maj przygotowuje szereg niesamowitych atrakcji. Nauczeni doswiadczeniem zeszlorocznych, hucznie obchodzonych 25-tych urodzin US, przygotowywanych wraz z Akademia Ekonomiczna, proponujemy naszemu miastu rozrywke na miare pierwszych absolwentow mlodszych od naszej uczelni. Te trzy dni 10, 11, 12 maja, ktore sa przy okazji dniami wolnymi od zajec - wstrzasna swiatem, a Slaskiem to juz na pewno.

Przewidzielismy zabawe przede wszystkim na osiedlach akademickich. Amfiteatr w Katowicach-Ligocie, romantycznie osadzony posrod drzew, tuz za sciana Domu Studenta nr 3, bedzie miejscem II Anti Youppies Festival, najwiekszej imprezy tegorocznych Juwenaliow. Zalozeniem tego festiwalu jest promocja slaskiego rock`n`rolla. Nie potrzeba nam gwiazd z Wybrzeza, czy Warszawy. Sukces promocyjny zaszlorocznej imprezy, w ktorej brylowala katowicka grupa Nowy Horyzont, jest dowodem, ze i Slask potrafi.

Gwiazda tegorocznego festiwalu bedzie grupa Opozycja, majaca na koncie dwie, swietnie przyjete przez dziennikarzy i publicznosc, plyty CD "Krew bohaterow" i "Wszystko to co mam". Obok Opozycji wystapia wszystkie najciekawsze i najpopularniejsze kapele rockowe naszego regionu: "Zabrzanska Orkiestra Rockowa", "Nowy Horyzont", "Sharon", "Butterflies", "Tuff Emuff", "7 godzin snu" i 3-4 najciekawsze zespoly wylonione w konkursie nadeslanych kaset.

W przygotowaniu konkursu, jak i promocji festiwalu pomaga nam katowicki Osrodek Polskiego Radia, redakcja Trybuny Slaskiej oraz Regionalny Osrodek Telewizji Polskiej.

Warto podkreslic, ze we wszystkich tych uznanych juz zespolach wystepuja studenci, choc niekoniecznie sa to studenci US, czy AE. Rowniez dla kapel konkursowych progiem kwalifikacyjnym jest obecnosc studentow w ich szeregach.

Ale nie tylko na festiwalu beda bawic sie studenci, choc jego znaczenie dla kultury mlodziezowej Slaska trudno przecenic. W klubach studenckich okolicy /"Pod Rura, "Remedium", "Straszny Dwor", "Za szyba", "VIP"/ przez cale juwenalia trwac beda imprezy klubowe. Dzieki szczesliwemu zbiegowi okolicznosci /w ramach powstajacego w Katowicach programu dla PR 2TVP/ bedziemy w czasie Juwenaliow goscic czolowke polskiej nowej fali. Mamy jedyna i niepowtarzalna okazje goscic warszawska grupe KINSKI, trojmiejska EGO, wroclawska - BRUNO WATPLIWY i krakowska AGRESSIVA`69. Wystepuja tez dwie francuskie grupy Sisy GAMBIS i Kill the Thrill. Wystepy tych grup moga wypasc szalenie interesujaco w konfrontacji z naszym, slaskim Anti Youppies Fest. Ale to jeszcze nie koniec juwenaliowych atrakcji. Beda kabarety, poezja spiewana, dyskoteki, potancowki. Jak co roku nie zabraknie piwa bez marzy i, co najwazniejsze, na pewno dopisze nam pogoda.

Dla bardziej wyciszonych i konceptualnie nastawionych do swiata studentow, sosnowiecki odlam naszej braci przygotowuje kinowe prezentacje prac absolwentow i studentow Wydzialu Radia i Telewizji naszego Uniwersytetu. Jest to jedyny wydzial uniwersytecki tego typu w naszym kraju. Mamy nadzieje, ze nasze pokazy filmowe okaza sie rowniez wielkim wydarzeniem artystycznym.

Autorzy: K. P. B.