Kronika UŚ

III studencka konferencja pn. „Logopedia Młodych – Forum Logopedycznych Kół Naukowych”

6 marca na platformie Zoom odbywała się III edycja studenckiej konferencji pn. „Logopedia Młodych – Forum Logopedycznych Kół Naukowych”, której organizatorami byli: Koło Naukowe Młodych Logopedów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydział Humanistyczny UŚ, Fundacja Wiedzy i Dialogu Społecznego AGERE AUDE oraz Centrum Logopedyczne w Katowicach. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła „Gazeta Uniwersytecka UŚ”. Konferencja stanowiła okazję do wymiany doświadczeń i wiedzy studentów logopedii, a także umożliwiła zaprezentowanie wyników prowadzonych badań oraz dyskusję. Podczas spotkania online swoją działalność przedstawiły logopedyczne koła naukowe z różnych ośrodków akademickich w Polsce. Była również możliwość wysłuchania wykładów zaproszonych gości specjalnych: dr hab. Agnieszki Harmelińskiej, prof. UMK z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz mgr Aleksandry Syczewskiej z Carl von Ossietzky Universität w Oldenburgu.

Naukowcy UŚ ekspertami Państwowej Komisji Akredytacyjnej

Państwowa Komisja Akredytacyjna (PKA) zakończyła nabór kandydatów do grona ekspertów. Do grup eksperckich z zakresu nauk społecznych dołączyło troje pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W składzie zespołu znaleźli się dr hab. Maciej Bernasiewicz, prof. UŚ – pedagogika, prof. dr hab. Kazimierz Wolny-Zmorzyński oraz dr hab. Patrycja Szostok-Nowacka, prof. UŚ – nauki o mediach i komunikacji społecznej. Prof. Kazimierz Wolny- -Zmorzyński jest także ekspertem w dyscyplinie nauk o polityce i administracji. W zespołach eksperckich PKA zasiada ponadto dziewięcioro przedstawicieli UŚ, którzy zostali wybrani w poprzednich latach: prof. dr hab. Katarzyna Krasoń, dr hab. Janusz Morawiec, prof. UŚ; dr hab. Tomasz Połacik, prof. UŚ, prof. dr hab. Grażyna Chełkowska; prof. dr hab. Janusz Gluza; dr hab. inż. Artur Chrobak, prof. UŚ; dr hab. Roman Wrzalik, prof. UŚ; dr hab. Elżbieta Stephan, prof. UŚ, dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ oraz dr hab. Dorota Fox, prof. UŚ.

Akredytacja NAWA dla Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ

Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w wyniku postępowania konkursowego ogłoszonego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej otrzymała akredytację na realizację kursów języka polskiego w latach 2021–2023. Tym samym Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ znalazła się w prestiżowym gronie 12 uczelni z całej Polski, które otrzymały akredytację. Jako jedyny ośrodek uzyskała ponadto uprawnienia do przeprowadzania wszystkich form aktywności: zdalnych i stacjonarnych letnich szkół, kursu przygotowawczego do podjęcia studiów w języku polskim oraz kursu metodycznego dla zagranicznych lektorów.

Od ponad 30 lat Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ kształci obcokrajowców w Polsce i za granicą, prowadzi podyplomowe studia kwalifikacyjne nauczania kultury polskiej i języka polskiego jako obcego, a także organizuje seminaria i konferencje poświęcone językowi i kulturze polskiej, nauczaniu języka polskiego jako obcego i/lub drugiego oraz tłumaczeniom. Jest to także ośrodek uprawniony do przeprowadzania egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego na wszystkich poziomach zaawansowania.

W tegorocznym kursie przygotowawczym prowadzonym przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ wzięło udział ponad 50 stypendystów NAWA (program I. Łukasiewicza oraz S. Banacha) pochodzących m.in. z Nigerii, Etiopii, Indonezji, Palestyny, Jemenu, Pakistanu, Ukrainy, Białorusi oraz Kazachstanu.

VII Międzynarodowa Konferencja PILGRIM

Dr Natalia M. Ruman, ambasador ruchu społecznego „PILGRIM na Śląsku” zorganizowała VII Międzynarodową Konferencję PILGRIM, która odbyła się 24 marca 2021 roku w Katowicach. Międzynarodowa Sieć Pedagogiczna PILGRIM w haśle przewodnim „Żyjąc świadomie – budujesz przyszłość” skupia idee ekologii, ekonomii i socjalizacji, które łączy duchowość w edukacji i procesie wychowania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przekazywanie wiedzy o nowych zjawiskach zachodzących w otaczającej rzeczywistości, kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia i odpowiedzialności za świat to wyzwania stojące dziś przed szkołą, która powinna przygotowywać młodych ludzi do życia w nowoczesnym, globalnym społeczeństwie. Przez współzależności rozumie się wzajemne powiązania i przenikanie się systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych. Cechą charakterystyczną ruchu PILGRIM jest praktyczne podejście do działań, przede wszystkim działań edukacyjnych w duchu zrównoważonego rozwoju. W powiecie pszczyńskim obecnie jest łącznie 13 placówek edukacyjnych, które przyłączyły się do Międzynarodowej Sieci Pedagogicznej PILGRIM.

Tydzień Mózgu 2021

Uniwersytet Śląski w Katowicach już po raz jedenasty włączył się w organizację obchodów Światowego Tygodnia Mózgu. Z tej okazji od 15 do 19 marca 2021 roku odbywały się popularnonaukowe wykłady online skupiające się na wszystkim, co związane z mózgami, ich rozwojem, pochodzeniem oraz działaniem. Wydarzenie ma na celu promowanie wiedzy z zakresu neurobiologii, kognitywistyki i psychologii. Adresowane jest do studentów, uczniów oraz wszystkich osób zainteresowanych tym tematem. Organizatorami wydarzenia byli pracownicy Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (Jacek Francikowski, Michał Krzyżowski, Bartosz Baran) oraz Sylwia Butkiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współorganizatorem tegorocznej edycji wykładów było Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ. Wykłady były transmitowane na Facebooku.

Wyróżnienia Rektora Uniwersytetu Śląskiego

18 marca 2021 roku odbyła się gala podsumowująca XII edycję konkursu Wyróżnień Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie poprowadzili rektor UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz prorektor ds. kształcenia i studentów dr Katarzyna Trynda, prof. UŚ. Łącznie w tej edycji wyróżnionych zostało 35 osób, w tym 6 z Uniwersytetu Otwartego (Uniwersytet Śląski Dzieci, Uniwersytet Śląski Młodzieży oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku) oraz 19 studentów i 10 doktorantów. Studentem Roku został Pylyp Bilyi z Wydziału Humanistycznego UŚ, tytuł Doktorantki Roku został przyznany Marcie Frąckowiak z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji.

Projekt #KierujSięNaTradycję

#KierujSięNaTradycję to najnowszy projekt będący rozszerzeniem corocznego Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego (MSFF), którego organizatorem jest Uniwersytet Śląski. Co najmniej raz w miesiącu dzięki wydarzeniom o charakterze popularnonaukowym, edukacyjnym i artystycznym będzie można mieć stały dostęp do kultury ludowej i tradycji, nie tylko tej rodzimej, ale również z najodleglejszych zakątków świata. Projekt pokazuje, że tradycja jest na wyciągnięcie ręki i wiąże się z innymi dziedzinami nauki. Pierwszy wykład pt. „Komercjalizacja kultury – przywłaszczenie czy docenienie?” 23 marca poprowadziła prof. dr hab. Katarzyna Grzybczyk z Wydziału Prawa i Administracji UŚ.

Wykładowcy Szkoły Filmowej im. K. Kieślowskiego nominowani do Orłów 2021

Polska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do 23. Polskich Nagród Filmowych – Orłów. Wśród nominowanych w aż czterech kategoriach znaleźli się wykładowcy oraz absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach: najlepszy film – Jak najdalej stąd w reż. Piotra Domalewskiego, absolwenta reżyserii naszej Alma Mater, który otrzymał również nominacje w kategorii najlepsza reżyseria oraz najlepszy scenariusz; najlepszy filmowy serial fabularny – Król w reż. Jana P. Matuszyńskiego oraz W głębi lasu w reż. Bartosza Konopki i Leszka Dawida. Dr Jan P. Matuszyński oraz mgr Bartosz Konopka to wykładowcy na kierunku reżyseria w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego. Gala Orłów 2021 zaplanowana jest na przełom maja i czerwca.