Z okazji jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego 9 czerwca w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się XXII koncert akademicki

Zwieńczenie jubileuszu

Do udziału w koncercie społeczność akademicką oraz przyjaciół uczelni zaprosili JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk oraz prezydent Katowic dr Marcin Krupa. Obchody jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego patronatem honorowym objęli: minister nauki i szkolnictwa wyższego dr Jarosław Gowin, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, a także włodarze czterech miast, w których mieszczą się wydziały i jednostki dydaktyczne Uniwersytetu Śląskiego – prezydent Katowic dr Marcin Krupa, prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz burmistrz Cieszyna Ryszard Macura.

Polskiego Radia w Katowicach
XXII uroczysty koncert akademicki odbył się w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach

medali z okazji 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego

JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk

Medale są dowodem uznania społeczności akademickiej za długoletnią pracę oraz zaangażowanie

oraz Henryka Mikołaja Góreckiego
Podczas koncertu uczestnicy mieli okazję wysłuchać utworów Wojciecha Kilara, Bolesława Szabelskiego oraz Henryka Mikołaja Góreckiego

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali

W koncercie udział wzięli rektor i prorektorzy Uniwersytetu Śląskiego, dziekani i prodziekani poszczególnych wydziałów, przedstawiciele władz administracyjnych, pracownicy, studenci, absolwenci i przyjaciele uczelni, a także przedstawiciele Rządu RP, świata nauki, sztuki, kultury, władz samorządowych, wojewódzkich i duchowieństwa z metropolitą katowickim JE abp. dr. Wiktorem Skworcem i abp. seniorem dr. Damianem Zimoniem na czele.

Uczestników uroczystości powitali dr Marcin Krupa, prezydent Katowic oraz JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk.

Wydarzenie wieńczące obchody jubileuszu uczelni stanowiło okazję do wręczenia pamiątkowych medali z okazji 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego. Okolicznościowe odznaczenia odebrali rektorzy poprzednich kadencji: prof. zw. dr hab. Maksymilian Pazdan, prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek, prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek, prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz prezes zarządu Stowarzyszenia Absolwentów UŚ Tadeusz Donocik – prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach w latach 1990–2018. Medale i dyplomy otrzymali również arcybiskup senior ks. dr Damian Zimoń, doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego, oraz arcybiskup metropolita katowicki ks. dr Wiktor Skworc – Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego UŚ.

Medale zostały przyznane także rektorom uczelni zagranicznych współpracujących z Uniwersytetem Śląskim. Wśród uhonorowanych znaleźli się: rektor Uniwersytetu Śląskiego w Opawie prof. Pavel Tuleja, rektor Uniwersytetu im. Aldo Moro w Bari prof. Antonio Felice Uricchio, rektor Uniwersytetu Le Mans prof. Rachid El Guerjouma. Okolicznościowe wyróżnienie jest przyznawane osobom lub instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju i kreowania wizerunku uczelni. Medal jest dowodem uznania społeczności akademickiej za długoletnią pracę oraz zaangażowanie. Podczas uroczystości medalami Uniwersytetu Śląskiego w Opawie odznaczeni zostali: obchodzący jubileusz 50-lecia Uniwersytet Śląski w Katowicach, a także rektor uczelni prof. Andrzej Kowalczyk, prof. Wiesław Banyś – rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w latach 2008–2016 i prof. Janusz Janeczek – rektor uczelni w latach 2002–2008. Medale wręczyli reprezentanci Uniwersytetu Śląskiego w Opawie prof. Zdeněk Jirásek i prof. Rudolf Žáček.

W części artystycznej koncertu uczestnicy mieli okazję wysłuchać utworów Wojciecha Kilara, Bolesława Szabelskiego oraz Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Alexandra Humali, Anny Góreckiej (fortepian) i Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” (przygotowanie chóru – dr hab. prof. UŚ Izabella Zielecka-Panek).

Na zakończenie uroczystości JM Rektor prof. Andrzej Kowalczyk podziękował wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie jubileuszowych wydarzeń oraz wieńczącego obchody koncertu akademickiego. Goście mieli okazję spróbować jubileuszowego tortu, wpisać się do księgi pamiątkowej, a także zwiedzić jubileuszową wystawę UŚ.

Sponsorem strategicznym jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jest ING Bank Śląski, sponsorami platynowymi – Bank Pekao SA oraz TAURON Polska Energia SA, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, sponsorami złotymi jubileuszu są: Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów SA oraz PZU Życie SA, sponsorami srebrnymi: Mostostal Warszawa SA, WĘGLOKOKS SA oraz Firma Poligraficzno-Introligatorska Udziałowiec, JAS-FBG SA, ERA Sp. z o.o., Hotel**** Pałac Czarny Las, Omega System oraz PSS „Społem” w Katowicach, sponsorem brązowym jest Zakład Systemów Komputerowych ZSK Sp. z o.o., a partnerem biznesowym – SPIN-US Sp. z o.o.; partnerami instytucjonalnymi są: Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego, Muzeum Historii Katowic oraz Muzeum Powstań Śląskich. Funkcję patronów medialnych pełnią: „Dziennik Zachodni”, Radio Katowice, TVP Katowice oraz serwis „Naszemiasto. pl” i regionalny portal gospodarczy „Strefa Biznesu”.

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: Agnieszka Szymala