Kronika UŚ

Światło ze Śląska

23 lutego w Instytucie Fizyki UŚ w Katowicach odbyło się spotkanie pt. „Światło ze Śląska, czyli rzecz o Profesorze Auguście Chełkowskim” zorganizowane w ramach działalności Nowej Wszechnicy Górnośląskiej „Solidarność” UŚ. Wydarzenie, nad którym patronat objął JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, zostało zorganizowane z okazji 90. rocznicy urodzin i 18. rocznicy śmierci prof. Augusta Chełkowskiego. Słowo wstępne wygłosili dyrektor Instytutu Fizyki dr hab. Jerzy Dajka oraz arcybiskup senior ks. dr Damian Zimoń. W programie znalazło się pięć referatów pracowników Zakładu Fizyki Ciała Stałego: prof. dr hab. Grażyny Chełkowskiej, prof. zw. dr hab. Alicji Ratusznej, prof. dr. hab. Jacka Szadego, a także prof. dr. hab. Jerzego Zioło i wiceprzewodniczącej NSZZ „Solidarność” UŚ mgr Ewy Żurawskiej.

Polska teologia wyzwolenia wobec wyzwań współczesności

27 lutego na Wydziale Teologicznym UŚ odbyła się konferencja naukowa pt. „Polska teologia wyzwolenia wobec wyzwań współczesności” zorganizowana w 30. rocznicę śmierci Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz 60. rocznicę powstania Krucjaty Wstrzemięźliwości. Po obradach odprawiona została msza święta w katedrze Chrystusa Króla pod przewodnictwem JE Arcybiskupa dr. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego i Wielkiego Kanclerza Wydziału Teologicznego UŚ. Spotkanie zakończyło się w auli Wydziału Teologicznego UŚ projekcją filmu pt. Prorok nie umiera. Ks. Franciszek Blachnicki w reżyserii Adama Kraśnickiego.

Wykład prof. Davida A. Kosowera

2 marca w Instytucie Fizyki UŚ odbyło się konwersatorium zorganizowane przez katowicki oddział Polskiego Towarzystwa Fizycznego, podczas którego prof. David A. Kosower z Institut de Physique Théorique CEA (Saclay, Paris) wygłosił wykład pt. „New Methods in the Hunt for New Physics”. Prof. David A. Kosower jest teoretykiem cząstek, a głównym tematem jego badań są matematycznie zaawansowane metody obliczeń amplitud rozpraszania w teoriach cechowania. Obecnie prowadzone badania koncentrują się na precyzyjnych obliczeniach w chromodynamice kwantowej i wykorzystują między innymi tzw. komputerową geometrię algebraiczną. W sferze jego zainteresowań naukowych znajduje się nie tylko doskonalenie technik obliczeniowych, ale również ich zastosowanie do fenomenologii LHC w CERN-ie. W 2014 roku prof. David A. Kosower został laureatem prestiżowej nagrody J.J. Sakurai Prize for Theoretical Particle Physics przyznawanej za wybitne osiągnięcia w teorii fizyki cząstek elementarnych. Obecnie pracuje w Institut de Physique Théorique (IPhT) w ośrodku badawczym francuskiej Agencji Atomowej w Saclay.

Wykład i warsztaty prof. Magdaleny Kazubowski-Houston

Od 13 do 14 marca na Wydziale Filologicznym w Katowicach z wizytą gościła prof. Magdalena Kazubowski-Houston, antropolog, teoretyk performansu i reżyser teatralna, pracownik Wydziału Teatru i Performansu oraz Antropologii Społecznej na York University w Toronto (Kanada). Jej badania obejmują etnografię performatywną, etnograficzne storytelling (opowiadanie) oraz etnograficzną (non) fiction (literaturę faktu), które traktowane są jako dopełniające się metodologie badań o charakterze refleksyjnym i afektywnym nad problematyką przyszłości, migracji, interiority (wnętrza), przemocy i starzenia się. W ramach projektu z zakresu twórczej etnografii współpracowała w Polsce z mniejszością Romów, a w Polsce i w Kanadzie z osobami ocalonymi z Holocaustu oraz z ubogimi mieszkańcami Downtown Eastside, wschodniej części Vancouver. Za książkę Staging Strife (2010) otrzymała nagrodę Outstanding Qualitative Book Award w kategorii publikacja z zakresu badań jakościowych, przyznaną przez Międzynarodowy Kongres Badań Jakościowych (International Congress of Qualitative Inquiry) oraz nagrodę im. Ann Saddlemyer Kanadyjskiego Stowarzyszenia Badań Teatralnych (2011). Jest współzałożycielką i członkinią Centrum Twórczej Etnografii (Centre for Imaginative Ethnography – CIE), którego celem jest rozwój krytycznych badań naukowych uwzględniających uwarunkowania polityczne. Prof. Magdalena Kazubowski-Houstn wygłosiła prelekcję pt. „Słoń w pokoju: szlakiem antropologii niewygodnej” oraz poprowadziła warsztaty pt. „Etnografia performatywna”.

Tydzień Zdrowia Psychicznego

Od 6 do 10 marca w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach odbywał się cykl warsztatów, rozmów oraz konsultacji w ramach obchodów Tygodnia Zdrowia Psychicznego. Wydarzenie było adresowane do wszystkich osób zainteresowanych problematyką zdrowia psychicznego, pomocą psychologiczną, nowymi nurtami i trendami w udzielaniu wsparcia psychologicznego. Celem spotkań była edukacja społeczeństwa w zakresie zaburzeń psychicznych i pomocy dla osób nimi dotkniętych. Projekt został zrealizowany w formie spotkań i stoisk informacyjnych przygotowanych przez studentów psychologii UŚ i kierunków lekarskich. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Instytut Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Oddział Śląsk Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA – Poland, a także CINiBA. W programie wydarzenia zaplanowano m.in. warsztaty pt. „DBT – nowe szanse dla osób z zaburzeniami osobowości typu borderline”, szkolenie pt. „Medytacja, uważność jako nowa metoda pomocy psychologicznej” i spotkanie dotyczące terapii schematów w leczeniu zaburzeń osobowości.

14. przegląd filmowy „czASKina”

Od 13 do 15 marca w Cieszynie odbywał się przegląd filmowy „czASKina” zorganizowany przez studentów kierunku animacja społeczno-kulturalna prowadzonego na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Tegoroczna edycja przeglądu została podzielona na trzy tematyczne części: „Filmy poza nawiasem”, „Sytuacja poza nawiasem” oraz „Człowiek poza nawiasem”. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostały cztery filmy pełnometrażowe oraz trzy etiudy filmowe. Projekcje odbywały się w kinie Piast w Cieszynie. W programie przeglądu przygotowano również wydarzenia towarzyszące: grę miejską pt. „Jak film, to INO w Cieszynie”, koncerty cieszyńskich zespołów i muzyków oraz wystawę plakatów dotychczasowych edycji przeglądu filmowego „CzASKina”, które można było oglądać w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie.

Światowy Tydzień Mózgu 2017

Od 13 do 17 marca w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach odbywały się wykłady organizowane w ramach Światowego Tygodnia Mózgu. Wydarzenie, które zostało zorganizowane przez Uniwersytet Śląski już po raz ósmy, miało na celu promowanie wiedzy z zakresu neurobiologii, kognitywistyki i psychologii. Było adresowane do studentów, uczniów oraz osób, które interesują się możliwościami i ograniczeniami naszego mózgu. Informacje na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu i umysłu zostały przedstawione uczestnikom w ciekawej, popularnonaukowej formie. Tydzień Mózgu 2017 zorganizowany został przez pracowników Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe we współpracy ze specjalistami informacji naukowej CINiBA.

XI edycja Święta Liczby Pi

14 i 15 marca na Uniwersytecie Śląskim odbywało się Święto Liczby Pi, w ramach którego przewidziano liczne wykłady, warsztaty, pokazy i konkursy. Pierwszy dzień obchodów został zorganizowany w Katowicach na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii, drugi – w Chorzowie w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych.

Dla gości Święta Liczby Pi na Uniwersytecie Śląskim przygotowano liczne wykłady, konkursy, wystawy, warsztaty i pokazy eksperymentów. Podczas obchodów święta można było dowiedzieć się m.in., co robi chemik na miejscu zbrodni, na czym polega myślenie analityczne, jak dużą wagę w podejmowaniu decyzji ma intuicja, a także co mają ze sobą wspólnego delfiny, nietoperze i roboty. Uczestnicy mieli okazję zapoznania się z badaniami prowadzonymi w Europejskim Laboratorium Badań Jądrowych i Cząstek Elementarnych CERN pod Genewą, poznania aparatury do badania ultrasonograficznego, a podczas warsztatów Lego Mindstorm mogli zaprojektować, zbudować i zaprogramować robota bazującego na klockach Lego Mindstorm. Wykład inauguracyjny pt. „Skale Wszechświata” wygłosił dr Tomasz Rożek – fizyk i popularyzator nauki prowadzący program autorski „Sonda 2”.

Autorzy: Agnieszka Nęcka
Fotografie: Agnieszka Szymala, Agnieszka Sikora