TMJP (Oddział Katowice) rokrocznie organizuje różnego typu wydarzenia (wykłady, odczyty, sesje) wpisujące się w ideę Dnia Języka Ojczystego. W tym roku obchody tego święta miały jednak nową odsłonę, której przedsmak zapowiadała już nazwa – Festiwal Języka Ojczystego. O nowej formule trzydniowych spotkań poświęconych polszczyźnie świadczyła obecność współorganizatorów festiwalowego przedsięwzięcia, czyli Instytutu Języka Polskiego UŚ, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, Wydziału Teologicznego UŚ i Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Ponadto dzięki współorganizatorom można było spotkać się w trzech różnych, ale wspólnych co do samej idei działania przestrzeniach: bibliotecznej, filologicznej i teologicznej. Warto zauważyć, że w tym roku zdecydowanie poszerzyło się grono odbiorców i oprócz środowiska akademickiego adresatami wydarzenia byli także gimnazjaliści oraz licealiści.
To właśnie dla uczniów przygotowano warsztaty pierwszego dnia Festiwalu. W zajęciach, które odbyły się 20 lutego w CINiBA, wzięła udział młodzież z Gimnazjum nr 7 im. A. Mickiewicza w Chorzowie oraz z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. E. Szramka w Katowicach. Najpierw w problematykę definiowania znaczeń oraz w złożoną kwestię zmian semantycznych wprowadziła zgromadzonych dr Joanna Przyklenk (IJP UŚ). Następnie uczniowie prowadzeni przez mgr. Tomasza Ziębę (CINiBA) zwiedzili bardziej i mniej dostępne miejsca budynku CINiBA oraz uczestniczyli w zajęciach warsztatowych pt. Sztuka szukania w labiryncie informacji, które poprowadziła mgr Jadwiga Witek (CINiBA).
Kolejny dzień Festiwalu zaplanowano na 25 lutego, a miejscem spotkania stał się tym razem Wydział Filologiczny UŚ. W trakcie obrad pt. Nic o nas bez języka – studenci studentom o naturze języka polskiego zaprezentowały swoją działalność wszystkie studenckie koła naukowe istniejące w Instytucie Języka Polskiego. Członkinie Studenckiego Koła Naukowego Językoznawców, którego opiekunem jest dr hab. Tomasz Nowak, przedstawiły historię, bieżącą aktywność oraz bliższe i dalsze plany naukowe SKNJ w wystąpieniu pt. I Ty możesz zostać de Saussure’em! Młodzi lingwiści na tropach tajemnic mowy. Z kolei członkinie Sekcji Historycznojęzykowej SKNJ prowadzonej przez mgr Ewelinę Ładziak i dr Wiolettę Wilczek zaprezentowały wyniki swoich analiz oraz sprawdziły wiedzę zebranych w konkursie historycznojęzykowym. Studenci udzielający się w Kole Kultury Języka, nad którym pieczę sprawuje dr Kinga Knapik, postanowili natomiast zachęcić zgromadzonych do refleksji kulturalnojęzykowej, proponując zabawę Wróżby językowe, czyli co Twój język o Tobie powie. Całość dopełniły warsztaty Koła Naukowego „KOMUNIKATOR”, którego opiekunem jest mgr Emilia Kałuzińska. W warsztatach tych udział wzięli zarówno studenci, jak i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. C. Miłosza w Jaworznie.
Ostatni dzień Festiwalu Języka Ojczystego miał miejsce 26 lutego na Wydziale Teologicznym UŚ. Uczestników powitał ks. dr hab. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego, a następnie słowo wprowadzające do panelu wygłosiła dr Ewa Biłas-Pleszak (przewodnicząca katowickiego oddziału TMJP), która moderowała dyskusję Co z tym ojczystym? Debatę otworzyło wystąpienie prof. dr hab. Aldony Skudrzyk, która skomentowała wpływ dwu znaczących wynalazków, tj. pisma i telewizji, na język oraz przebieg komunikacji. Drugi z ekspertów, dr Jan Grzenia, scharakteryzował komunikację językową w internecie, skupiając się na jej polskojęzycznym wymiarze. Z kolei dr hab. prof. UŚ Jolanta Tambor, zwróciwszy uwagę na znaczenie słowa ojczysty, podniosła problem udziału języka w kształtowaniu tożsamości człowieka. Do dyskusji nad tą kwestią zaprosiła troje studentów UŚ, którzy podzielili się swoim osobistym doświadczeniem w tym zakresie. Głos zabrali: Svetlana Borovkova z Ukrainy, Leonardo Sopchaki z Brazylii i Margarita Borovikova z Kazachstanu. Czwartym ekspertem panelu był ks. dr Roman Buchta, który nie tylko przybliżył teoretyczne podstawy starań o jak najwyższą jakość przekazu słowa w kościołach i na lekcjach religii, ale także omówił praktyczne aspekty tego zagadnienia.
Spotkanie zwieńczone zostało odpowiedziami panelistów na pytania zadawane przez uczestników obrad, wśród których byli studenci oraz pracownicy UŚ, księża diakoni, uczniowie z Tychów, Gliwic, Tarnowskich Gór, a także osoby spoza środowiska akademickiego i szkolnego.
Organizatorzy Festiwalu Języka Ojczystego mają nadzieję, że już za rok ponownie udowodnią, że język się liczy, a rozmawiać o nim można nie tylko z poczucia obowiązku, ale przede wszystkim z zamiłowania i pasji.