Najlepsi gracze z całego świata przyjechali do stolicy województwa śląskiego, aby zmierzyć się w finale Mistrzostw Świata Intel Extreme Masters. Na zwycięzców czekały nagrody o łącznej puli 550 tys. dolarów. W tym roku Spodek odwiedziło ponad 100 tysięcy fanów e-sportu, a miliony na całym świecie śledziły zmagania najlepszych profesjonalnych graczy na żywo w internecie (milion widzów oglądało finały Counter Strike’a, ponad dwa i pół miliona finały League of Legends, zaś Counter Strike zaliczył rekord – grało w niego ponad 595 tysięcy graczy jednocześnie). Poza finałem Intel Extreme Masters odbył się również turniej dla kobiet Intel Challenge Katowice.
W tym roku część wydarzeń odbyła się w nowo otwartym Międzynarodowym Centrum Kongresowym zlokalizowanym obok Spodka. Jednym z nich były targi IEM Expo, na których swoje produkty prezentowały największe firmy z branży IT oraz gier komputerowych. Targi były okazją do poznania ogromnego rynku nowych technologii.
W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego. 12 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli przedstawiciele świata nauki i branży IT oraz producenci gier. Tematem dyskusji były granice realizmu w światach wirtualnych. W ramach spotkania odbyła się m.in. prezentacja pt. „Uniwersytet kształcący projektantów gier” dr. Remigiusza Kopoczka z Wydziału Artystycznego UŚ. Od 13 do 15 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym można było także odwiedzić stoisko Uniwersytetu Śląskiego, na którym znalazły się zestaw urządzeń trójwymiarowych oraz hełm rzeczywistości wirtualnej OCULUS przygotowane przez firmę i3d. Na stanowisku Wydziału Artystycznego UŚ uczestnicy mieli możliwość zrobienia sobie zdjęcia z użyciem tzw. green screena, a następnie
„wklejenia” portretu w przygotowaną wcześniej grafikę. Odwiedzający mogli również skorzystać z atrakcji dostępnych w strefie relaksu przygotowanej przez Centrum Obsługi Studenta UŚ, a osoby zainteresowane studiami miały możliwość zapoznania się z ofertą dydaktyczną uczelni i informacjami na temat rekrutacji. Dla fanów gier Uniwersytet Śląski przygotował stanowisko z aplikacjami mobilnymi tworzonymi przez absolwentów uczelni. Podczas Intel Extreme Masters nie zabrakło również Studenckiego Studia Radiowego „Egida”, które dla uczestników przygotowało ciekawe konkursy.