Święto Liczby Pi potraktowano tradycyjnie jako znakomitą okazję do promowania nauk ścisłych, a budynki Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ przy ulicach Bankowej, Uniwersyteckiej i Szkolnej otworzyły tego dnia swoje podwoje nie tylko dla studentów kierunków matematyczno-przyrodniczych czy uczniów zainteresowanych tą tematyką, ale dla wszystkich chętnych, niezależnie od tego, jak dawno zakończyli edukację, w tym również dla zaprzysięgłych humanistów.
W wykładzie inauguracyjnym prof. dr hab. Andrzej Noras, kierownik Zakładu Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej UŚ, wyszedłszy od powszechnie uznanej opozycji matematyki jako nauki ścisłej do filozofii jako nauki humanistycznej, zastanawiał się nad podobieństwami pomiędzy losami obu dziedzin wiedzy.
– Ścisłość jest cechą postępowania, cechą metody, a już niekoniecznie cechą rezultatu – prof. Noras podsumował rozważania na temat różnic między myśleniem krytycznym a dogmatycznym, dodając: – Nasza dzisiejsza bohaterka, liczba Pi, podobnie jak najważniejsze problemy matematyki i filozofii, jest sprawą otwartą.
Wykłady wygłosili również inni pracownicy Uniwersytetu Śląskiego: m.in. prof. zw. dr hab. Andrzej Burian opisywał korzyści płynące z zastosowania nanomateriałów, dr Łukasz Dawidowski sprawdzał, czy można narysować proste równoległe, które jednak się ze sobą przetną, dr Armand Cholewka przybliżył fizykę zdrowego kręgosłupa, a mgr Teresa Kasprzyk zaprezentowała wyniki badań nad zastosowaniem termowizji w sporcie na przykładzie kolarstwa.
Przez cały czas trwania święta można było dołączyć do „Pi-lionerów”, konkursu opartego na formule znanego teleturnieju. Zainteresowani historią matematyki mogli sprawdzić się w konkursie „Co wiesz o matematykach i matematyce?”, a ponadto na Święto Liczby Pi zaplanowano finałowe etapy konkursów „Przygoda z matematyką” i „Rozkosze łamania głowy” (organizowanych przez Pracownię Matematyki Pałacu Młodzieży w Katowicach) oraz „Mistrz matematyki” (organizowanego przez katowickie Gimnazjum nr 21). Ten ostatni był z kolei rozgrywany według schematu znanego z teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Rozstrzygnięto także plastyczno-fotograficzny konkurs „Matematyczny świat”.
Uczniowie gimnazjum i liceum, którzy przyjechali do Katowic z różnych części województwa, podczas zwiedzania budynków Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii brali udział w pokazowych zajęciach laboratoryjnych w różnych zakładach Instytutu Chemii UŚ.
Na najmłodszych gości – uczniów szkół podstawowych – czekały również atrakcje w postaci różnorodnych warsztatów. Ich uczestnicy m.in. mierzyli się z zagadkami logicznymi, składali origami, budowali roboty, które następnie brały udział w wyścigach, oraz konstruowali z klocków drogomierz – znane już w starożytności urządzenie służące do pomiaru odległości pokonanej przez jakiś obiekt, dziś stosowane przez policjantów.
Podczas tegorocznego święta postanowiono, podobnie jak w poprzednich edycjach, odtworzyć Kawiarnię Szkocką z jej specyficznym klimatem intelektualnym. Nieistniejący obecnie lokal, przed wojną mieszczący się we Lwowie, był szczególnym miejscem w historii matematyki – to właśnie tam spotykali się na wielogodzinnych dyskusjach najwybitniejsi polscy matematycy ze Stefanem Banachem na czele. Podczas warsztatów chętni uczniowie mogli porozmawiać o matematyce ze studentami i doktorantami, rozwiązać dobrane do poziomu ich wiedzy matematyczne zagadki i problemy czy po prostu posiedzieć i posłuchać dyskusji innych gości. W Kawiarni Szkockiej można też było wymienić na słodkości obowiązującą tego dnia specjalną walutę: Pi-niądze, które otrzymywało się za dobre odpowiedzi w konkursach lub wykonane zadania warsztatowe.
Jak powszechnie wiadomo, wśród doświadczeń chemicznych największym zainteresowaniem cieszą się te z dużą liczbą efektów – wizualnych i dźwiękowych. O wystarczająco kolorowe i głośne pokazy dla zwiedzających zadbało Koło Naukowe Chemików UŚ.
Była to oczywiście tylko część propozycji przygotowanych przez Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ w ramach tegorocznych obchodów Święta Liczby Pi. Organizatorzy myślą już zapewne, czym zaskoczyć uczestników kolejnej edycji.
Tegoroczną imprezę wsparli liczni sponsorzy: ING Bank Śląski, Energoprojekt-Katowice SA, Urząd Miasta Zabrze, Pizza Hut w Katowicach (ul. Korfantego 9a), Oriental Secret, Fabryka Naukowców, Instytut Odkrywania Tajemnic, Robert Góra – „Rob-Dach”, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały TVP Katowice oraz Polskie Radio Katowice.