22 stycznia w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie UŚ odbyła się konferencja pt. „Japonia, jakiej nie znasz”

Gejsze, herbata i origami

Celem organizatorów – członków Interdyscyplinarnego Koła Nauk Społecznych – było przybliżenie realiów Kraju Kwitnącej Wiśni, jego kultury oraz sztuki. Podczas konferencji wykłady wygłosili specjaliści zajmujący się tematyką Japonii, a plan wystąpień ułożony był w ten sposób, aby od kwestii ogólnych przejść do zagadnień szczegółowych. Wydarzenie objęła patronatem Ambasada Japonii w Polsce.

Degustacja herbaty przygotowana przez gościa z Japonii
Degustacja herbaty przygotowana przez gościa z Japonii

Jako pierwszy głos zabrał mgr Paweł Wiszniuk z Uniwersytetu Łódzkiego. W swoim wykładzie ukazał najważniejsze uwarunkowania społeczne Japonii, które pozwalają zrozumieć mentalność jej mieszkańców, a także przedstawił japoński system polityczny i kulturę polityczną.

Następnie Michał Kol, bardziej w formie dialogu ze zgromadzonymi niż klasycznego wykładu, opowiedział o historii rytuału parzenia herbaty. Jego wypowiedź ubarwiły liczne ciekawostki. Jedną z nich jest to, że rytuał parzenia herbaty nie jest czymś codziennym i większość Japończyków bierze w nim udział najczęściej tylko raz w życiu. Wiąże się to z dość długim czasem przeprowadzenia tej czynności, podczas parzenia herbaty wykonuje się określone gesty i całość przybiera formę, którą słusznie nazywa się rytuałem. Po zakończeniu prelekcji odbyło się degustowanie herbaty, którą serwowała pani ubrana w piękne kimono.

Z filiżankami wypełnionymi aromatyczną herbatą przystąpiono do kolejnego referatu. Podczas niego dr Krzysztof Olszewski z Zakładu Orientalistyki i Językoznawstwa Ogólnego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego zajął się obalaniem mitów i stereotypów dotyczących kultury Japonii. Dr Olszewski udowodnił, że Japonia jest krajem z bogatą i różnorodną kulturą, której często nie zauważamy.

Ciekawy wykład wygłosił Mateusz Kol z Japońskiego Centrum Kultury i Biznesu „Ichigo”, który ukazał rolę i status kobiety w japońskim społeczeństwie. Okazało się, że i tym razem nasze pojęcie było stereotypowe – Japonka wcale nie jest tzw. kurą domową czekającą z herbatą na swojego męża. Japońskie kobiety są bardzo aktywne zawodowo i cenione są przez pracodawców. W niektórych branżach – nie tylko tych uznawanych za typowo kobiece – pracują wydajniej niż mężczyźni.

Wykład poświęcony japońskiemu parzeniu herbaty wygłosił Mateusz Kol z Centrum „Ichigo”
Wykład poświęcony japońskiemu parzeniu herbaty wygłosił Mateusz Kol z Centrum „Ichigo”

Następnie Dominik Mrzyk, student Uniwersytetu Śląskiego, z humorem przedstawił twórczość dwóch sławnych japońskich fotografów – Daido Moriyamy i Nobuyoshiego Arakiego.

Ostatni prelegent – również przedstawiciel „Ichigo” – Bartosz Kłoda-Staniecko podzielił się swoimi wrażeniami z podróży po Japonii. Wykład wzbogacony pokazem zdjęć dotyczył wszystkich rzeczy, które nam, Europejczykom, wydają się dziwne, a dla mieszkańca Japonii są codziennością. Przykładem może być jedno ze zdjęć ukazujących drogę przechodzącą przez środek budynku czy olbrzymią rzeźbę robota umieszczoną na sztucznej wyspie.

Atmosferę spotkania dopełniały dekoracje z origami oraz orientalna muzyka w tle. Na zakończenie konferencji Ewa Danilewska i Julia Maria Śliwa zagrały na fortepianie utwory japońskich kompozytorów oraz uwielbianego w Kraju Samurajów Fryderyka Chopina.

Autorzy: Łukasz Gajda
Fotografie: Aleksandra Kuśmierska