Sportowe życie na UŚ-u

„Deszczowa plażówka”

piłka plażowa

W tym roku siatkówce plażowej nie sprzyjała aura. Majowe weekendy były bardzo deszczowe i chłodne. 26 maja br. rozpoczęły się II Mistrzostwa Śląska Szkół Wyższych w siatkówce plażowej na kąpielisku "Słupna" w Mysłowicach. Jednak szybko je odwołano z powodu warunków atmosferycznych (burza i oberwanie chmury). Zawody odbyły się ponownie 2 czerwca, i mimo fatalnej pogody, przyciągnęły znacznie większą ilość uczestników niż poprzednim razem. Mżawka, 12 stopni Celsjusza, wiatr i okropny chłód nie zniechęciły zawodników do grania na zamokłych terenach piaskowych w krótkich spodenkach i cienkich koszulkach.

Złoci medaliści na spotkaniu z Rektorem UŚ

Do rozgrywek zgłosiło się 28 par - 16 męskich i 12 żeńskich z ośmiu uczelni śląskich. Zawody rozgrywano brazylijskim systemem pucharowym (odpada się po dwóch porażkach). Mimo fatalnych warunków (boiska przypominały betonową płytę lub mokradła) poziom zawodników był bardzo wysoki. Chart ducha, poświęcenie, determinacja, walka o każda piłkę - był to charakterystyczny akcentem na tych mistrzostwach.

Uniwersytet Śląski reprezentowały 3 ekipy męskie i 3 damskie. W kategorii indywidualnej kobiet najlepszą parą UŚ okazały się: Barbara Bubak i Joanna Hyla. W finałowym meczu przegrały z drużyną AWF Katowice i zajęły II miejsce. Pozostałe 2 pary żeńskie uplasowały się na miejscach: V-VI ( Bożena Biczkowska; Beata Wojtuś) i VII- VIII (Aleksandra Borzucka; Joanna Jadasz). Wśród ekip męskich najwyższą pozycją może pochwalić się para - Mariusz Syguła; Krzysztof Zabielny (V-VI). Pozostali zawodnicy zajęli: VI-VII (Mariusz Jezierski; Łukasz Warchał), IX- XII( Zbyszek Syguła; Piotr Warat).

W klasyfikacji zespołowej ekipa kobiet UŚ wywalczyła wicemistrzostwo Śląska, natomiast mężczyźni zajęli III miejsce.

Mistrzowie Międzywydziałowych rozgrywek w siatkówce halowej

5 czerwca br. JM Rektor UŚ prof. Tadeusz Sławek spotkał się z najlepszymi sportowcami Uniwersytetu Śląskiego. Medale, dyplomy i ogromne puchary zapełniły salę konferencyjną. Pasje i fascynacje sportowe, porażki, treningi, diety... taka oto tematyka zagościła w budynku rektoratu.

Spotkanie sportowych (nieokrzesanych) dusz z duszą wybitnego intelektualisty było bardzo interesujące. Najliczniej reprezentowaną grupą sportowców była mistrzowska ekipa trójboistów z podopiecznym mgr Stanisławem Bonkiem oraz sekcja karate tradycyjnego z trenerem Januszem Sową. Wśród najlepszych znaleźli się również przedstawiciele wspinaczki sportowej z opiekunem Arturem Deditiusem, a także tegoroczny absolwent wydziału prawa - Łukasz Zamojski (taniec towarzyski).

Po krótkiej przemowie mgr Piotra Nowaka - szefa SWFiS, nastąpiła indywidualna prezentacja złotych medalistów. Rozmowy przybierały różny tor. Rektor zainteresowany sukcesami sportowców zadawał różnorakie pytania. Był ciekaw korzeni sportowych, więc pytał o zalążki(przyczyny) fascynacji sportowych, o motywację i siłę ducha.

Romanistki górą...

Rozmowy Rektora ze sportowcami doprowadziły do wielu konkluzji, które warto tu przytoczyć. Sport to: "odnajdywanie się w życiu", "dawanie sobie rady w każdej sytuacji", "wrażenia estetyczne", "kontakty międzyludzkie", "wymiana kultur", "pewność siebie" i "spełnienie"...

Niech będzie to zdanie zachętą dla każdego, a w szczególności dla przyszłych lat I-szych, z których być może, wyłonią się nowe gwiazdy Uniwersytetu Śląskiego.

Sportowa migawka

27 maja 2002 r. w hali SWFiS odbył się finał koszykówki mężczyzn lat I-szych. Mistrzowski tytuł wywalczyła ekipa "Zarządzania i Marketingu", zaś II miejsce zajął wydział "Matematyki". W rozgrywkach międzywydziałowych kobiet I pozycję uzyskała drużyna "Chemii", wicemistrza zdobył zespół "Prawa", a trzecią lokatę zajęły "socjolożki". W hali przy ulicy Jagiellońskiej 28 maja br. zorganizowano finał Międzywydziałowych Mistrzostw UŚ w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn. Ostateczna klasyfikacja końcowa jest następująca: