PO LIPCOWEJ POWODZI POMOGLI I NADAL POMAGAJĄ

Ponad pół roku po lipcowym wylewie Rawy daleko jeszcze do zakończenia koniecznych prac remontowych związanych z przywracaniem użyteczności zalanym pomieszczeniom rektoratu i budynku na jego zapleczu. Na naprawienie wszelkich szkód - także tych w zniszczonym sprzęcie i wyposażeniu zapewne jeszcze długo nie będzie nas stać.

Pod koniec grudnia kierownictwo administracyjne UŚ dokonało podsumowania pomocy - rzeczowej i finansowej - której na wieść o powodzi udzieliły najróżniejsze instytucje - od zarządów miast i gmin poczynając, poprzez przedsiębiorstwa i firmy a na indywidualnych osobach kończąc.

Na liście 22 darczyńców kwot pieniężnych znalazły się:

Ministerstwo Edukacji Narodowej, Andrzej Migdalski, Warszawa, ul. Okulickiego 8/28, Norwegia MECHTHILD STOER, Wielkopolski Bank Kredytowy S. A., STALEXPORT, Sejmik Samorządowy Województwa Katowickiego, Urząd Miejski w Katowicach, Urząd Miejski w Sosnowcu, Urząd Gminy Sośnicowice, Urząd Miejski w Olkuszu, Urząd Gminy Suszec, Urząd Miejski w Bukownie, Urząd Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny, Urząd Miasta i Gminy Siewierz, Urząd Miasta Rybnik, Urząd Gminy Chełm Śląski, Urząd Gminy Mierzęcice, Urząd Gminy Ornontowice, INSTAL, JANBUD Sp. z o. o, Urząd Miasta Miasteczko Śląskie, Urząd Miasta Zabrze. Łącznie otrzymaliśmy od nich 374 631 zł.

Różnorodnej pomocy rzeczowej udzieliły nam: Urząd Miejski w Katowicach - Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, Straż Pożarna w Katowicach, Nadwiślańska Jednostka Wojskowa, Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, PPH VECTOR Sp. z o. o., OPTIMUS S. A. - Oddz. w Mysłowicach, Energomontaż Południe S. A., Fabryka ceramiki Budowlanej w Bytomiu - Wacław Jopek, JOPEX Production Factory w Zabrzu - Franciszek Jopek, Zakład Remontowy TAWABUD w Bielsku Białej, Zakład Remontowy - Banasik, Pralnia Chemiczna w Chorzowie - Jacek Bankiel, Hurtownia "Astor" w Katowicach, Spółka Brytyjsko-Polska Katowice, Spółka z o. o. "Opal" w Katowicach, Hurtownia Sprzętu Sportowego w Mysłowicach, Spółka z o. o. AustralijskoPolska w Gliwicach, Gazeta Wyborcza w Katowicach, Radio Katowice, Trybuna Śląska, Dziennik Zachodni, Firma BIT s. c. w Katowicach, Firma POLON, "POLIFARB" Cieszyn.

Do wszystkich naszych dobrodziejów władze uczelni wystosowały z końcem roku pismo z podziękowaniem, zawierające sprawozdanie rzeczowo-finansowe z prac i zakupów związanych z naprawianiem szkód powodzi. Wynika z niego, że wydatki na ten cel do końca 1995 roku wyniosły 1. 146. 000 zł. W tym roku trzeba jeszcze wyremontować ok. 800 m kw. powierzchni biurowej i magazynowej w podziemiach, uzupełnić - jeśli się da - straty w zniszczonym zbiorze czasopism i wyposażeniu zespołu "Katowice".