PREZYDENT SOSNOWCA MICHAŁ CZARSKI

"JESTEŚMY ZŁAKNIENI WSPÓŁPRACY"

Jubileusze dwoch sosnowieckich wydzialow US oraz fakt powolania nowych wladz samorzadowych potraktowalismy jako okazje do zapytania nowego prezydenta Sosnowca mgr Michala Czarskiego o to, czym jest dla miasta obecnosc placowek akademickich oraz co z tego - dla Uniwersytetu - moze wynikac.

- To, ze na terenie Sosnowca ma swe siedziby czesc Uniwersytetu Slaskiego jest dla nas wazne i cenne. Nie wyobrazam sobie miasta bez tej uczelni. Jest to przede wszystkim liczace sie srodowisko opiniotworcze, juz obecnie zaangazowane w proces dokonujacych sie przemian, takze o charakterze restrukturyzacyjnym. Wiele programow miejskich pilotujemy wspolnie z pracownikami nauki - chocby taki "Program Pogon 2". Jestesmy wrecz zlaknieni wspolpracy z pracownikami uczelni. Chcielibysmy aby Uniwersytet wlaczyl sie w szereg problemow dotyczacych samorzadu lokalnego na zasadzie doradztwa. Spojrzenie zwlaszcza fachowcow od infrastruktury spolecznej byloby dla nas cenne i pozwoli dojsc do optymalnych rozwiazan.

Sosnowiec jest nieco zapozniony kulturalnie, ale takie aktualne wydarzenia jak stulecie Liceum im. Staszica czy taki sam jubileusz teatru, to cos co z pewnoscia warto jakos "sprzedac" - i tu takze chcielibysmy liczyc na Uniwersytet.

Z wladzami US w osobie Pana Rektora i z innymi przedstawicielami spolecznosci uniwersyteckiej mielismy okazje sie spotkac nie tylko w zwiazku z przygotowaniami do inauguracji roku akademickiego ale w zwiazku z bardzo konkretnymi dzialaniami. Pierwsze z nich to ostateczne sfinalizowanie sprawy wspolnego miejsko-uniwersyteckiego radia lokalnego "Rezonans". Moze uda sie je zainaugurowac w polowie pazdziernika. Bedzie to radio lokalne regionu Zaglebia, a jego potencjal stanowic beda pracownicy i studenci US. Druga sprawa to wsparcie miasta dla inwestycyjnych poczynan Uniwersytetu na naszym terenie. Z budzetu miasta zostalo przekazane Uczelni 500 mln na modernizacje sal budynku Nauk o Ziemi, ostatnio dolozylismy do tego 100 mln na pokrycie obciazen tych wydatkow podatkiem VAT. Wiem doskonale, ze potrzeby Uniwersytetu sa olbrzymie wiec zakladam, ze nie sa to ostatnie pieniadze jakimi miasto wesprze US.

Bedziemy zabiegac o to aby majacy juz piekna tradycje Studencki Festiwal Folklorystyczny byl nie tylko organizowany w Sosnowcu ale aby takze mogl sie prezentowac przede wszystkim u nas. Liczymy, ze jedyna nadajaca sie do tego hala przy ul. Zeromskiego /w ktorej, w tym roku wznawiamy rozgrywki sportowe/ bedzie po odpowiedniej adaptacji mogla przyjmowac takze imprezy artystyczne.

Notowala: Katarzyna Forst