Za nami kolejna edycja Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego, wydarzenia organizowanego na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wśród kilku przystanków naukowych, oferujących wykłady i warsztaty, znajduje się jeden, którego historia sięga już 40 lat!
Osobliwości Świata Fizyki obchodziły w tym roku swój jubileusz, dlatego warto sięgnąć do początków, bo to właśnie ten przystanek co roku cieszy się największym zainteresowaniem. Skąd pomysł na takie wykłady? O to postanowiłam zapytać inicjatora i pomysłodawcę przystanku, dr. Jerzego Jarosza, prof. UŚ:
– W tamtym czasie Uniwersytet nie prowadził jeszcze tak szerokiej akcji na rzecz środowiska szkolnego. Była potrzeba, żeby coś szkołom zaoferować, coś, czego w szkole nie można było zrobić, i coś, z czego na pewno nauczyciele, a zwłaszcza uczniowie, się ucieszą. Tym czymś były nasze możliwości, które mieliśmy w Instytucie Fizyki: mam na myśli możliwości eksperymentu. No bo cóż jest bardziej interesującego niż oglądanie eksperymentów na żywo, w dodatku przy udziale kolegów z klasy, uczniów, których prosiliśmy o współpracę? To przyciągało. W tej formule natychmiast odnalazło się środowisko szkolne, i od tego czasu w zasadzie nie została zmieniona – wspomina dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ.
Założeniem inicjatywy jest przełamanie stereotypowego wyobrażenia o fizyce jako przedmiocie nudnym i trudnym. Tradycyjne wykłady z pokazami z fizyki okazały się strzałem w dziesiątkę. Jak wspomina pomysłodawca Osobliwości Świata Fizyki, przez pierwsze lata z programu korzystało około 22 tysiące uczniów rocznie. Z biegiem czasu, a także za sprawą pojawiania się na rynku podobnych ofert, liczba ta spadła do około 10 tysięcy. To nadal wynik, którym warto się pochwalić.
W tym roku wydarzeniu towarzyszyły jubileuszowe obchody. Wystąpił muzyczny zespół kameralny Lorien Trio, zespół performerski Azislight zaprezentował spektakl, a ponadto odbył się turniej drużyn szkolno-studenckich. Nie zabrakło również tortu. Oprócz świętowania Osobliwości Świata Fizyki oferowały tradycyjne wykłady z eksperymentami. To najważniejszy aspekt według dr. Jerzego Jarosza, prof. UŚ – potrzeba obserwacji żywych zjawisk.
Po tej edycji Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego śmiało można stwierdzić, że Osobliwości Świata Fizyki mimo upływu czasu to nadal przystanek naukowy z dużym potencjałem, któremu możemy życzyć kolejnych 40 lat.
Cały wywiad z dr. Jerzym Jaroszem jest dostępny na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zachęcamy do odsłuchania.