Kronika UŚ

50 Tygodni w Mieście Nauki

Wrzesień rozpoczął się od Tygodnia Raka. Podczas tego tygodnia uczestnicy mogli usłyszeć o aktualnych danych pozyskanych z GUS, Krajowego Rejestru Nowotworów i Śląskiego Oddziału NFZ oraz poznać blaski i cienie ścieżki onkologicznej. Była też okazja, aby zobaczyć, jaki wpływ na zdrowie człowieka ma arteterapia, wziąć udział w pokazie filmu W kręgu miłości w kinie Światowid oraz poddać się profilaktycznym bezpłatnym badaniom.

Drugi tydzień września, Tydzień Katowic, rozpoczął się od I Konferencji Naukowej Najlepszych Naukowców w Świecie „TOP 2%” na Politechnice Śląskiej. W konferencji wzięło udział 43 naukowców i naukowczyń, którzy na podstawie badań oraz analiz jednego z największych światowych wydawnictw naukowych, jakim jest Elsevier, znaleźli się w grupie 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie pod kątem przyjętych wskaźników cytowań ich publikacji. Podczas wykładów w Kato Science Corner uczestnicy mogli również usłyszeć, co nauka daje społeczeństwu, a także jak jest ona wykorzystywana w sporcie i życiu codziennym.

Podczas 37. Tygodnia w Mieście Nauki, Tygodnia Szczęścia, organizatorzy podjęli temat szczęścia w kontekście wielu obecnych kryzysów politycznych, gospodarczych i ekologicznych. Chcieli również odpowiedzieć na pytanie: Jakie muszą zajść procesy w organizmie człowieka, by doświadczyć szczęścia?

Tydzień Turystyki zakończył wrzesień. Podczas jego trwania przedstawiono, jak ważnym zjawiskiem jest turystyka pod względem gospodarczym, społecznym i przestrzennym, oraz uświadomiono, że w obrębie turystyki mieszczą się wyzwania, takie jak: zmiany klimatyczne, gentryfikacja miast, overtourism, integracja kultury czy rozwój nowych, często kontrowersyjnych form, jak np. dark tourism. W trakcie Tygodnia Turystyki uczestnicy zastanowili się nad możliwościami uczynienia turystyki bardziej odporną na zachodzące w otoczeniu zmiany, dowiedzieli się, jak się ona zmienia i wpływa na nasze życie społeczno-gospodarcze, a także poznali jej nowe formy – przez udział w spacerach, warsztatach, panelach dyskusyjnych.

Tydzień Tańca był 39. tygodniem w Mieście Nauki. Taniec to bardzo szerokie zjawisko dotyczące nie tylko ruchu sensu stricto, ale również wszystkich nurtów, z których się składa oraz dziedzin, które łączy, aby powstało coś nowego. Ideą Tygodnia Tańca było zaprezentowanie wielu technik tanecznych – w trakcie pokazów scenicznych, przeprowadzenia warsztatów ukazujących metodykę i dydaktykę tańca oraz pokazania elementów tańca w sporcie – czy ukazanie związków sztuki tańca z dziesiątą muzą.

9. Forum Matematyków Polskich

Od 9 do 13 września na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbywało się 9. Forum Matematyków Polskich. W konferencji wzięło udział ponad 200 matematyków z całej Polski. Większość z nich wygłosiła swe odczyty w ramach wykładów plenarnych oraz trzynastu sesji tematycznych poświęconych rozmaitym obszarom matematyki i jej zastosowań. Podczas inauguracji wydarzenia laureatom konkursów wręczono nagrody Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Międzynarodową Nagrodę im. Stefana Banacha. Organizatorami konferencji byli Górnośląski Oddział PTM oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach, zaś współorganizatorami – Politechnika Śląska i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kongres Oświaty 2024

16 września na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się kolejna edycja Kongresu Oświaty. W tym roku przebiegała pod hasłem: TO dotyka wszystkich – KRYZYS zdrowia psychicznego. Katowicki Kongres Oświaty organizowany jest już od ponad dekady z myślą o wszystkich osobach zaangażowanych w tworzenie środowiska edukacyjnego wysokiej jakości. Edukacja, którą w ramach tego wydarzenia starano się implementować do szkół w całym regionie, odwołuje się do postrzegania świata społecznego w wymiarze sprawczości i wspólnotowości, a także etyki i odpowiedzialności. Organizatorem wydarzenia był Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Absolwent Szkoły Filmowej UŚ kandydatem do Oscara

Film pt. Pod wulkanem w reżyserii Damiana Kocura, absolwenta Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, został uznany za najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Dzięki temu Damian Kocur ma szansę na otrzymanie Oskara w 2025 roku. Film opowiada o inteligenckiej ukraińskiej rodzinie, która w trakcie wakacji na Teneryfie dowiaduje się o inwazji Rosji na ich kraj. Autorami scenariusza są Damian Kocur i Marta Konarzewska. Za zdjęcia odpowiada Nikita Kuzmenko, a montażem zajął się Alan Zejer. W obsadzie znaleźli się: Sofiia Berezovska, Roman Lutskyi, Anastasiia Karpienko i Fedir Pugachov.

Prof. Agata Daszkowska-Golec w zespole doradczym ds. infrastruktury badawczej przy MNiSW

Dr hab. Agata Daszkowska-Golec, prof. UŚ, prodziekan ds. promocji badań i umiędzynarodowienia Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, została powołana na członka zespołu doradczego ds. infrastruktury badawczej przy Ministerstwie Nauk i Szkolnictwa Wyższego. W skład zespołu wchodzą osoby reprezentujące różne dyscypliny naukowe. Do najważniejszych zadań zespołu należy ocena wniosków o przyznanie środków finansowych na inwestycje związane z działalnością naukową oraz na utrzymanie unikatowej w skali kraju aparatury naukowo-badawczej lub unikatowego stanowiska badawczego, a także infrastruktury informatycznej mającej istotne znaczenie dla realizacji polityki naukowej państwa.

Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025

27 września w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbyła się Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024. Uroczystość poprzedził przemarsz orszaków rektorskich. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Norman Davies, który wygłosił wykład pt. Wiedza i niewiedza: czy Zachód rozumie wszystko?. W programie wydarzenia znalazł się również koncert z utworami Stanisława Moniuszki i Antonína Dvořáka. Liczne atrakcje zaplanowano także na katowickim Rynku, w tym miasteczko naukowe Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 oraz występy zespołów folklorystycznych.

Nagroda Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla spinPLACE

Inwestycja „spinPLACE – przestrzeń kreatywności i coworkingu na Uniwersytecie Śląskim, ul. Bankowa 5, Katowice” otrzymała Nagrodę Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego podczas 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Wyróżnienie zostało przyznane na gali finałowej, która odbyła się 27 września 2024 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, w obecności przedstawicieli ministerstw, samorządów, instytucji branżowych i mediów. W konkursie wzięło udział 635 inwestycji z całej Polski, z których do finału zakwalifikowały się 93 projekty.

Znamy laureata Nagrody im. Profesora Józefa Pietera

Podczas uroczystej gali Nagrody im. Profesora Józefa Pietera dla Nauczycieli, która odbyła się 14 października w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, poznaliśmy laureata nagrody, którym został Grzegorz Rzeszutek – nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu. Otrzymał on nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 złotych ufundowaną przez Fundację im. Profesora Józefa Pietera.

Grzegorz Rzeszutek jest nie tylko nauczycielem, ale także wybitnym, zaangażowanym i oddanym pedagogiem szkolnym, tyflopedagogiem, doradcą zawodowym i informatykiem z 25-letnim stażem pracy. W 2000 roku otworzył w swojej szkole Centrum Kariery. Jest autorem projektu profilaktycznego dla rodziców pn. „Poligon dla rodziców nastolatków”. Opracował podręcznik dla uczestników warsztatów grupowych realizowanych od 2013 roku, w których do tej pory udział wzięło ok. 300 rodziców nastolatków z bytomskich szkół podstawowych i średnich.

CWTS Leiden Ranking Open Edition 2024

Ukazały się wyniki rankingu CWTS Leiden Ranking Open Edition 2024. CWTS Leiden Ranking Open Edition umożliwia kreowanie rankingu na podstawie wybranego kryterium. Domyślnie klasyfikacja opiera się na liczbie publikacji z lat 2019–2022 (wskaźnik Impact P). Zgodnie z tymi parametrami w najnowszej edycji rankingu Uniwersytet Śląski w Katowicach zajął 3. miejsce w regionie, ustępując jedynie Politechnice Śląskiej i Śląskiemu Uniwersytetowi Medycznemu. W klasyfikacji dziedzinowej odnotowaliśmy awans w kategorii Social Sciences and Humanities – z 12. na 10. miejsce. W dziedzinie Life and Earth Sciences utrzymaliśmy 11. pozycję, będąc liderem w naszym regionie. Zestawienie CWTS Leiden Ranking Open Edition opiera się na otwartych danych z OpenAlex, oferując pełną przejrzystość w ocenie naukowych osiągnięć ponad 1500 czołowych uniwersytetów z całego świata.