Transform4Europe w Katowicach i Cieszynie

Już po raz kolejny Uniwersytet Śląski w Katowicach gościł przedstawicieli społeczności akademickiej Uniwersytetu Europejskiego Transform4Europe. W ciągu 5 dni, od 21 do 25 października, prawie 300 osób z całej Europy uczestniczyło w spotkaniach, zajęciach, warsztatach i wykładach. Oprócz sztandarowych wydarzeń, takich jak T4EU Week dla studentów czy spotkań w ramach Strategic Assembly, w programie znalazły się też nowości: pierwsza T4EU Annual Heritage Conference poświęcona dziedzictwu europejskiemu czy Global Partnership Forum podnoszące temat zarządzania wodami. Punktem kulminacyjnym było przekazanie prezydencji T4EU.

Jednym z najważniejszych punktów Strategic Assembly było przekazanie
prezydencji T4EU. Na zdjęciu rektor Uniwersytetu Witolda Wielkiego,
prof. Juozas Augutis oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach,
prof. Ryszard Koziołek
Jednym z najważniejszych punktów Strategic Assembly było przekazanie prezydencji T4EU. Na zdjęciu rektor Uniwersytetu Witolda Wielkiego, prof. Juozas Augutis oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. Ryszard Koziołek

Strategic Assembly

Jedenaście uczelni sojuszu Transform4Europe tworzy jeden uniwersytet europejski. W jego ramach funkcjonuje kilka wspólnych międzynarodowych jednostek organizacyjnych. Strategic Assembly to coroczne wydarzenie, podczas którego przedstawiciele tych jednostek spotykają się i pracują wspólnie w jednym z miast sojuszu.

O tym, jak ważne są te spotkania, mówił m.in. Lukas Redemann, koordynator projektu T4EU z Uniwersytetu Kraju Saary:

– Mam tę wyjątkową możliwość obserwowania z bliska, jak nasze uczelnie stają się jednym uniwersytetem m.in. poprzez tworzenie wspólnych biur odpowiedzialnych za ofertę studiów, mobilność czy cyfryzację.

Podkreślał również znaczenie spotkań twarzą w twarz ekspertów, którzy realizują różne zadania w ramach swoich międzynarodowych biur. O jednym z takich zadań mówiła Carolina Figueriedo Correia z Universidade Católica Portuguesa, członkini Joint Communication Office T4EU: – Jestem dziś w Katowicach, aby uczestniczyć w warsztatach komunikacyjnych. Będziemy rozmawiać m.in. o tym, jak wzmacniać świadomość marki, jaką jest Transform4Europe.

Strategic Assembly to także wyjątkowa okazja do podsumowań dotychczasowych działań oraz omówienia planów na kolejne lata współpracy. Sven Idarand, sekretarz generalny Transform4Europe, zwracał uwagę na najważniejsze zadania zakończone w latach 2023 i 2024. Podkreślał m.in. znaczenie efektów projektu T4ERI z zakresu badań i innowacji, realizowanego przez uczelnie sojuszu:

– To, co osiągnęliśmy, będzie świetną podstawą do kontynuowania działań w obszarze współpracy naukowej przez partnerów T4EU.

Prezydencja T4EU na kolejny rok

Jednym z najważniejszych punktów Strategic Assembly jest przekazanie prezydencji sojuszu. Od października 2023 roku zadania w jej ramach realizował Uniwersytet Śląski w Katowicach. 22 października 2024 roku rektor UŚ, prof. dr hab. Ryszard Koziołek symbolicznie przekazał ją litewskiemu partnerowi – Uniwersytetowi Witolda Wielkiego, reprezentowanemu przez rektora VMU prof. Juozasa Augutisa.

– Życzymy wszystkiego dobrego naszym kolegom i koleżankom z Uniwersytetu Witolda Wielkiego, którzy będą realizować zadania w ramach prezydencji sojuszu w kolejnym roku. Jestem przekonana, że będzie to rok wielu nowych, ciekawych wyzwań – komentowała dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ, koordynatorka T4EU na Uniwersytecie Śląskim.

Spotkania organizowane w różnych miastach uniwersytetu europejskiego
T4EU to świetna okazja to nawiązania nowych znajomości.
Na zdjęciu: uczestnicy Silent Disco w ramach wydarzeń T4EU
w Katowicach i Cieszynie
Spotkania organizowane w różnych miastach uniwersytetu europejskiego T4EU to świetna okazja to nawiązania nowych znajomości. Na zdjęciu: uczestnicy Silent Disco w ramach wydarzeń T4EU w Katowicach i Cieszynie

Każda prezydencja wiąże się ze wskazaniem głównych kierunków działania konsorcjum. Uniwersytet Śląski skoncentrował się na trzech obszarach: ustaleniu statusu prawnego sojuszu, promowaniu wydarzeń związanych z Europejskim Miastem Nauki Katowice 2024, którego UŚ jest liderem, a także współpracy z Państwowym Uniwersytetem w Mariupolu.

Warto podkreślić, że przedstawiciele władz rektorskich uczelni T4EU obecni w Katowicach zaakceptowali dotychczasowy efekt prac nad statusem prawnym sojuszu i zatwierdzili plan działań w tym zakresie na kolejny rok.

Jedną z inicjatyw, związaną ze współpracą z ukraińskim partnerem stowarzyszonym, było otwarcie Centrum Państwowego Uniwersytetu w Mariupolu przy UŚ. Jego celem będzie wzmacnianie i rozwijanie naukowej i dydaktycznej współpracy między obiema uczelniami oraz wspieranie społeczności ukraińskiej w regionie śląskim.

– Jestem wdzięczny Uniwersytetowi Śląskiemu za szczerą współpracę i przyjaźń. Wierzę, że robimy coś większego niż nauczanie i prowadzenie badań. Dzięki takim działaniom nasze państwa stają się sobie bliższe – podkreślał prof. Mykola Trofymenko, rektor uczelni z Mariupola. Działania Centrum koordynować będzie prof. Olena Suzdaleva.

Policy Conference

22 października odbyła się również Policy Conference poświęcona zagadnieniom związanym z dyplomacją. O jej znaczeniu mówiła Anna Pieńkosz, zastępczyni dyrektora w Departamencie Ameryki MSZ. Następnie eksperci z uczelni sojuszu debatowali o dyplomacji z perspektywy funkcjonowania uczelni. Uniwersytet Śląski reprezentował prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej UŚ oraz członek Steering Committee T4EU.

T4EU Week już po raz trzeci

Komunikacja dla lepszej przyszłości to hasło tegorocznej edycji T4EU Week w Katowicach. W ramach inicjatywy prawie 130 studentów z uczelni sojuszu wzięło udział w zajęciach zorganizowanych na Uniwersytecie Śląskim. Inspiracją do przygotowania oferty dydaktycznej były współczesne wyzwania cywilizacyjne Europy z perspektywy: prawa, cyberbezpieczeństwa, socjologii, edukacji czy nauk ścisłych. Podczas paru dni można było również nauczyć się kilku słów i zdań po polsku dzięki Languages for Lunch. Zajęcia te prowadzili lektorzy ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej.

Global Partnership Forum

Czy woda może mieć znaczenie w kontekście łączenia społeczności i instytucji w Europie i na świecie? Na to pytanie odpowiadali eksperci biorący udział w Global Parntership Forum. Dzieląc się swoimi doświadczeniami, promowali zrównoważone praktyki zarządzania wodą zgodne z misją T4EU.

Wykład specjalny wygłosił dr Stephan Treuke z TU Dortmund University, który mówił o przeprojektowaniu miast ze względu na zmiany klimatyczne. Powołując się na przykład rzeki Emscher, pokazywał, w jaki sposób odpowiedzialne zarządzanie wodami może pomóc w radzeniu sobie z takimi wyzwaniami jak powodzie czy fale upałów.

T4EU Annual Heritage Conference

Zrozumienie dziedzictwa europejskiego z perspektywy współczesnych narracji i strategii komunikacyjnych, a także dzielenie się regionalnymi doświadczeniami w tym zakresie to z kolei cel uczestników pierwszej T4EU Annual Heritage Conference. Wydarzenie odbywało się w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie oraz na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Naukowcy zainicjowali debatę poświęconą trwałości dziedzictwa europejskiego oraz jego wpływowi na zrównoważony rozwój regionu. Konferencja adresowana była do osób związanych z uczelniami i instytucjami kultury, zainteresowanymi m.in. tematyką dziedzictwa polsko-czeskiego pogranicza i Śląska Cieszyńskiego.

W ramach tej części wydarzeń zorganizowane zostały także warsztaty pn. „Heritage at work”. Ich uczestnicy odwiedzili m.in. Trójwieś Beskidzką (Jaworzynka– Koniaków–Istebna), aby spotkać się z osobami, którym bliskie jest dziedzictwo kulturowe.

Dostępny uniwersytet

Osoby zainteresowane tematem różnorodności i inkluzywności miały okazję wziąć udział w konferencji pt. „Dostępny Uniwersytet”. Uczestnicy wydarzenia rozmawiali o rozwiązaniach, które można wprowadzić na uczelniach sojuszu, aby budować jeszcze bardziej otwartą i przyjazną przestrzeń akademicką.

Wydarzenia towarzyszące

Z myślą o uczestnikach wszystkich wydarzeń spod znaku T4EU w Katowicach i Cieszynie przygotowane zostały także wydarzenia towarzyszące, które pozwalały nie tylko poznać lepiej naszą kulturę, lecz również spędzić ze sobą więcej czasu i lepiej się poznać w mniej formalnej atmosferze. W ramach tego cyklu zaplanowane zostały m.in. wycieczki umożliwiające uczestnikom zapoznanie się z regionem. Wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w aktywnościach sportowych czy zmierzyć się w konkursie… gotowania pierogów.

Na nocny seans krótkich form filmowych zaprosili pracownicy Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego, a w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego można było uczestniczyć w koncercie „Carl Orff: Carmina Burana”. Ciekawe brzmienia usłyszała publiczność zgromadzona w centrum operacyjnym i coworkingu spinPLACE podczas koncertu „Muzyka Katowic – miasta nauki i kreatywności”. Autorem muzyki jest dr Adrian Robak, prof. UŚ, który skomponował m.in. muzykę do hymnu Transform4Europe.

Autorzy: Małgorzata Kłoskowicz
Fotografie: Szymon Nawrat, Wiktor Wojewódka