Otwarcie Instytutu Króla Sejonga w Katowicach

8 października w spinPLACE – centrum kreatywności i coworkingu Uniwersytetu Śląskiego odbyła się uroczystość otwarcia Instytutu Króla Sejonga w Katowicach. Fundacja Instytut Króla Sejonga jest organem Ministerstwa Kultury, Sportu i Turystyki Republiki Korei, a prowadzone przez nią instytuty są obecne w 88 krajach świata. Celem Instytutu Króla Sejonga w Katowicach, który będzie prowadzony przez Uniwersytet Śląski oraz Sungshin Women’s University w Seulu, jest promocja języka koreańskiego, przybliżenie specyfiki kultury koreańskiej wśród Polaków i zbudowanie relacji polsko-koreańskiej. Będzie to także podłoże dla zacieśnienia relacji kulturalnych, a także społeczno-gospodarczych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Korei.

Uroczystość otwarcia Instytutu Króla Sejonga
w Katowicach
Uroczystość otwarcia Instytutu Króla Sejonga w Katowicach

Wydarzenie inauguracyjne uświetnili swoją obecnością: Ambasador Republiki Korei w Polsce – Hoonmin Lim, władze Katowic i województwa śląskiego, a także rektorzy Sungshin Women’s University i Uniwersytetu Śląskiego. Opiekunem Instytutu jest dr Paweł Zakrajewski z Instytutu Językoznawstwa Wydziału Humanistycznego UŚ, który przywitał zebranych gości.

– To wielki dzień dla Uniwersytetu Śląskiego – rozpoczął dr Paweł Zakrajewski. – Jesteśmy świadkami budowania nowego trwałego mostu łączącego Republikę Korei Południowej z Polską. Jest nam on bardzo potrzebny, bo dzięki niemu połączą się dwa kraje o bogatej kulturze i historii oraz będzie wsparciem dla utrwalania naszych relacji i wspólnych interesów. Otwarcie Instytutu Króla Sejonga jest kolejnym elementem pejzażu Katowic – Europejskiego Miasta Nauki 2024 – i podkreśleniem dynamiki rozwoju platformy współpracy na rzecz nauki obywatelskiej.

Nową inicjatywę pochwalił również rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Ryszard Koziołek, mówiąc, że jest przekonany, iż jego uczelnia jest najlepszym miejscem dla powołania tego instytutu:

– Cieszę się, że w naszych murach będzie takie miejsce, które skupi wartości kultury koreańskiej, ich cywilizacji i gospodarki.

– Żeby uniwersytet mógł się rozwijać, musi wychodzić naprzeciw oczekiwaniom. Obecnie internacjonalizacja jest jednym z podstawowych elementów strategii każdego uniwersytetu – mówił dr Paweł Zakrajewski. – Instytut Króla Sejonga powstał właśnie dzięki międzynarodowej współpracy z Sungshin Women’s University w Seulu.

– Bardzo cieszy mnie Państwa pasja do kultury i nauki w Korei. Gratuluję otwarcia Instytutu na Uniwersytecie Śląskim. To dla mnie wielki zaszczyt. Ten rok jest dla nas szczególny, ponieważ mija 35 lat od nawiązania relacji dyplomatycznych między Koreą Południową a Polską. Wydaje mi się, że z biegiem czasu wciąż rośnie potrzeba nauczania języka koreańskiego i przekazywania wiedzy o kulturze naszego kraju. Cieszę się, że możemy współpracować z tak dobrym uniwersytetem, jakim jest Uniwersytet Śląski – powiedział rektor Sungshin Women’s University w Seulu Seong Keun Yi.

Hoonim Lim, ambasador Korei Południowej w Polsce, zauważył, że funkcję tę pełni już trzy lata i przez cały ten czas starał się, by relacje polsko-koreańskie odnosiły pozytywne skutki.

– W 2022 roku rozpoczęły się spotkania na temat obrony infrastruktury energetyki, dzięki czemu prowadzimy intensywną współpracę – mówił. – Obecnie aktywnie współpracujemy w prawie wszystkich obszarach dotyczących kultury. Nie możemy natomiast zapominać o pasji młodego pokolenia do koreańskiej kultury. Uważam, że Uniwersytet Śląski w Katowicach będzie funkcjonował jako główne miejsce promowania kultury koreańskiej w południowej Polsce. Warto podkreślić, że otwarto tu nie tylko Instytut Króla Sejonga, ale w Instytucie Językoznawstwa UŚ również powołano do życia Centrum Języka i Kultury Koreańskiej. Mam nadzieję, że z biegiem czasu na uczelni będzie coraz więcej takich inicjatyw, co doprowadzi do uruchomienia kierunku koreanistyka na Uniwersytecie Śląskim.

W ramach współpracy 1 października 2024 roku na uczelni ruszył kierunek lingwistyka stosowana, a także kursy języka koreańskiego, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Kursy oferowane są zarówno tym, którzy planują rozpocząć swoją przygodę z językiem koreańskim, jak i tym, którzy chcieliby kontynuować naukę języka na wyższych poziomach.

Autorzy: Katarzyna Suchańska
Fotografie: Tomek Grząślewicz