Finał FameLab na Uniwersytecie Śląskim

4 czerwca 2024 roku w centrum kreatywności i coworkingu spinPLACE odbył się finał krajowy największego na świecie konkursu w zakresie komunikacji naukowej – FameLab. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki.

Dr inż. Marcelina Jureczko z Politechniki Śląskiej

Mgr Emilie Szwajnoch z Uniwersytetu Śląskiego

Laureaci FameLab Poland 2024

Zgodnie z formułą konkursu każdy uczestnik miał 3 minuty na opowiedzenie jurorom i publiczności o swojej naukowej pasji. Ceniona była forma prezentacji – lekka i jak najbardziej przystępna dla każdego słuchacza. W półfinałowych zmaganiach wzięło udział 24 uczestników. Decyzją Komisji Konkursowej do finału zakwalifikowanych zostało 12 z nich, w tym 5 z Uniwersytetu Śląskiego. Finaliści walczyli o nagrody pieniężne – każde miejsce na podium było nagradzane: 6000 zł (1. miejsce), 4000 zł (2. miejsce) oraz 2000 zł (3. miejsce). Laureat konkursu będzie miał również okazję reprezentować nasz kraj na międzynarodowym finale, który odbędzie się w listopadzie 2024 roku w Cheltenham w Wielkiej Brytanii.

Pierwsze miejsce zdobyła dr inż. Marcelina Jureczko z Politechniki Śląskiej w Gliwicach za przedstawienie, jak grzyby białej zgnilizny drewna są w stanie rozkładać oraz pochłaniać niebezpieczne farmaceutyki. Na drugim miejscu uplasowała się mgr Emilie Szwajnoch z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z tematem o chińskim systemie kredytu społecznego. Trzecie miejsce zdobył mgr Bartosz Szóstak z UŚ za omówienie, jak IT może zmienić sposób traktowania energetyki i jak dzięki niej można rozwiązać problemy w panujących systemach elektroenergetycznych.

Nagroda publiczności przypadła mgr Monice Pieniawskiej z Instytutu Genetyki Człowieka PAN za przedstawienie procesu przekształcania się zdrowych komórek w komórki nowotworowe. Laureatka będzie miała możliwość wystąpienia podczas 8. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Grono jurorów FameLab tworzyli: dr Bartłomiej Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. dr hab. Zbigniew Nawrat ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, David Price (EUSEA, Science Made Simple UK), dr hab. Agnieszka Turska-Kawa, prof. UŚ z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ z Politechniki Śląskiej.

Autorzy: Katarzyna Suchańska
Fotografie: Katarzyna Suchańska