Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024!

Ogromne znaczenie w wyborze stolicy województwa śląskiego na Europejskie Miasto Nauki (EMN) miał sukces Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE (ŚFN). Stowarzyszenie EuroScience przyznające tytuł EMN doceniło m.in. wzorową współpracę włodarzy miasta z uczelniami organizującymi ŚFN, na czele z pomysłodawcą i liderem przedsięwzięcia, czyli Uniwersytetem Śląskim. Prof. Michaël Matlosz, przewodniczący EuroScience, poinformował o wyborze Katowic podczas konferencji prasowej, która 22 grudnia 2021 roku odbyła się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej.

Wspólne zdjęcie rektorów śląskich uczelni wraz z premierem Mateuszem Morawieckim
i prezydentem Katowic dr. Marcinem Krupą
Wspólne zdjęcie rektorów śląskich uczelni wraz z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Katowic dr. Marcinem Krupą

Prestiżowy tytuł Europejskiego Miasta Nauki przyznawany jest co dwa lata, począwszy od roku 2004. W założeniu jego przyznanie ma przysłużyć się uhonorowanym miastom na różne sposoby: ma wspierać transformację ich społeczności w społeczeństwa nauki, ma inspirować obywateli i środowisko naukowe do zaangażowania się w problemy lokalne, ma zachęcić polityków do uruchomienia inwestycji publicznych dla regionalnej nauki oraz jej infrastruktury, ma również pobudzić turystykę.

Przed nami wielkie wyzwanie i wielka praca, ale też niezwykła inwestycja w społeczeństwo, w mieszkańców naszego regionu – mówił podczas konferencji prezydent Katowic dr Marcin Krupa.

Europejskim Miastem Nauki w roku 2022 jest holenderska Lejda. Wcześniej natomiast tytułem cieszyły się kolejno Sztokholm, Monachium, Barcelona, Turyn, Dublin, Kopenhaga, Manchester, Tuluza i Triest. Łatwo więc zauważyć, że Katowice są pierwszym w tym gronie miastem położonym w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Bardzo się cieszę, że EMN 2024 będą Katowice, bo tutaj jak w soczewce skupiają się zarówno wielkie projekty technologiczne i przemysłowe, jak i aspiracje dotyczące przyszłości. Wierzę, że podobnie jak Katowice stały się jednym z wiodących ośrodków kulturalnych w kraju, stolica województwa śląskiego będzie także rozsadnikiem nauki, która przysłuży się lepszej przyszłości Polski – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

Starania Katowic o tytuł EMN to wspólna inicjatywa prezydenta miasta dr. Marcina Krupy oraz katowickiego środowiska akademickiego, reprezentowanego przez rektora UŚ prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka. 30 września 2021 roku Rada Miasta Katowice podjęła uchwałę intencyjną w sprawie ubiegania się o tytuł EMN 2024, a EuroScience zaprosiła Katowice do indywidualnych negocjacji o przyznanie tego tytułu – już na początku października prof. Michaël Matlosz gościł w naszym mieście podczas piątej edycji ŚFN.

– Katowice stają się nieformalną stolicą nauki europejskiej. Uzyskaliśmy prawo organizacji europejskich igrzysk naukowych, z tym że będą one trwały cały rok. Poprzez rozwój uczelni w regionie nauka i edukacja zaawansowana mogą stać nowym, unikatowym przemysłem Śląska – przekonywał prof. Ryszard Koziołek.

Wraz z tytułem EMN wiąże się prawo organizacji w 2024 roku EuroScience Open Forum (Otwarte Forum EuroScience – ESOF). Wydarzenie to odbywa się co dwa lata i poświęcone jest kluczowym dla przyszłości świata badaniom naukowym i innowacjom. ESOF Katowice 2024 będzie jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń o charakterze naukowym i technologicznym na świecie. Wcześniej natomiast, bo już w tym roku, zorganizujemy konferencję towarzyszącą EuroScience Open Forum 2022 (ESOF 2022), którego siedzibą główną będzie wspomniana Lejda.

Podczas konferencji podpisano również umowę konsorcyjną organizatorów EMN 2024, a jej sygnatariuszami zostały: Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz pozostałe uczelnie zlokalizowane w Katowicach – Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki, Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego.

Wsparcie organizacyjne inicjatyw związanych z tytułem EMN dla Katowic zapowiedzieli już marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz przewodniczący zarządu Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak.

Autorzy: Tomasz Płosa
Fotografie: Agnieszka Szymala