Dobrze się rozmawia o nauce

Równie dobrze się o niej słucha – nawet jeśli przedmiot dyskusji wydaje się skomplikowany. Połączenie pasji i doświadczenia naukowców z charyzmą popularyzatorów wiedzy może zainspirować innych do odkrywania nowych światów – taka idea przyświeca pomysłodawcom i organizatorom Sceny Premier Naukowych Uniwersytetu Śląskiego (SPN UŚ). Od listopada 2020 roku zamierzają systematycznie prezentować nowe dokonania naukowe pracowników, doktorantów i studentów uczelni. W ramach SPN UŚ organizowane będą m.in. spotkania autorskie w formie naukowego talk-show, promocje publikacji, wywiady czy kameralne wydarzenia kulturalne.

Prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek i Jarosław Juszkiewicz
Prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek i Jarosław Juszkiewicz

W ramach cyklu odbyły się pierwsze dwa spotkania. 3 listopada gościem Sceny Premier Naukowych był prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego, autor nagradzanej oraz istotnej społecznie książki pt. Powstania śląskie 1919–1920–1921: nieznana wojna polsko-niemiecka. 19 listopada na Scenie Premier Naukowych odbył się naukowy talk-show z prof. dr. hab. Janem Kisielem, fizykiem jądrowym z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ, który opowiadał o przełomowych badaniach nad antymaterią. Oba spotkania poprowadził Jarosław Juszkiewicz, dziennikarz Radia Katowice.

Prof. dr hab. Ryszard Koziołek, inaugurując nową inicjatywę i wtajemniczając słuchaczy w jej ideę, powiedział:

– Na Uniwersytecie Śląskim pracuje kilka tysięcy naukowców. Rzeczą oczywistą jest, że z racji umiejscowienia uczelni w wielu budynkach, a nawet miastach, nie jest możliwe, aby wszyscy się znali. Choć staramy się jak najlepiej integrować ze sobą ludzi reprezentujących różne dziedziny nauki, nadal odczuwamy niedosyt, że to, co zorganizowaliśmy do tej pory, to jeszcze za mało.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego podkreślił, że Scena Premier Naukowych ma jeszcze bardziej posłużyć wspomnianej integracji i wzajemnemu poznawaniu się, co może przysłużyć się naszemu rozwojowi i widoczności.

Prof. dr hab. Jan Kisiel
Prof. dr hab. Jan Kisiel

– Wszystkie nasze osiągnięcia, są warte uwagi. Nie będę krył, że Scena Premier Naukowych jest po to, aby móc pochwalić się bieżącymi postępami w naszej pracy, bo jako naukowcy chcemy pokazywać to, co robimy. Choć może się to wydawać nieco egoistyczne, dopiero dzielenie się z innymi mądrością i sukcesami wieńczy cały trud, który każdy z nas włożył w rozwój nauki na Uniwersytecie. Kolejnym zadaniem, które wyznaczyliśmy nowej inicjatywie, jest podanie społeczeństwu nauki w jeszcze przystępniejszej formie. Zależy nam na rozpalaniu w ludziach ciekawości, a przez to na zachęcaniu ich do zdobywania wiedzy, szukania i dociekania. Nauka jest podstawą do funkcjonowania człowieka i jest obecna we wszystkich sferach życia. Wymaga jednak nieustannego rozwoju. Scena Premier Naukowych to jedno z miejsc, gdzie nauka może niejako „wyjść z cienia” i pokazać się ze swojej atrakcyjnej strony – dodał rektor Koziołek.

Spotkania na Scenie Premier Naukowych są dostępne na stronie internetowej Uniwersytetu Śląskiego, platformie YouTube oraz na fanpage’u Uniwersytetu Śląskiego na portalu Facebook. •

Autorzy: Katarzyna Stołpiec
Fotografie: Aleksandra Kiernas