Co czyta absolwentka z pasją?

Magda Zimna jest laureatką VII edycji uniwersyteckiego plebiscytu „Absolwent z pasją”. Od ponad pięciu lat prowadzi blog „Czytamy, bo kochamy”, który ma ponad 500 tysięcy wyświetleń. Promuje literaturę i czytelnictwo, rozmawia z pisarzami, uczęszcza na spotkania autorskie, a logo jej bloga widnieje na wielu książkach. Skończyła bibliotekoznawstwo i marzy o pracy w wydawnictwie. Jest absolwentką Wydziału Filologicznego UŚ (obecnie Wydział Humanistyczny).

Magda Zimna, laureatka VII edycji plebiscytu „Absolwent z pasją”
Magda Zimna, laureatka VII edycji plebiscytu „Absolwent z pasją”

Kilka lat temu znajoma namówiła mnie do założenia bloga, za pośrednictwem którego mogłabym dzielić się recenzjami nowości wydawniczych. Tak powstał cykl „Czytamy, bo kochamy”. Uwielbiam czytać książki. Kiedy usłyszałam, że jest taki kierunek, jak bibliotekoznawstwo, od razu wiedziałam, że to jest idealne miejsce dla mnie. Marzę o pracy w wydawnictwie i kocham biblioteki. Spędzam sporo czasu przede wszystkim w Bibliotece Śląskiej – świetnie zorganizowanej przestrzeni z księgozbiorem odpowiadającym moim zainteresowaniom, dostępem do nowości wydawniczych czy audiobooków oraz przyjaznym miejscem, w którym można się rozgościć, napić się kawy lub zorganizować na przykład klub dyskusyjny. Czerpię przyjemność z czytania, gdy mam dobry nastrój. Gdy czuję smutek lub złość, nie dotykam książki. Lepiej przeczekać, aby potem w pełni cieszyć się lekturą i… móc napisać dobrą recenzję. Romanse, komedie, kryminały, thrillery – wybór gatunku także zależy od nastroju. Największym wyzwaniem jest stworzenie recenzji, gdy książka nie za bardzo mi się podoba. Zawsze jednak staram się znaleźć jej pozytywne strony. Nie ma takiej książki, która nie przypadłaby do gustu choć jednej osobie. Mój przekaz jest prosty: nawet jeśli mnie się ta książka nie podoba, przeczytaj, może znajdziesz w niej coś dla siebie. Recenzja jest dziełem subiektywnym.

Wszystko się jednak zmienia i czas blogów też powoli przemija. Teraz częściej można mnie spotkać na fanpage’u, zdecydowanie więcej osób tam zagląda. Pozytywne komentarze mobilizują mnie do pisania kolejnych recenzji. Cieszy mnie, gdy ktoś napisze, że mój tekst zachęcił go do lektury. Ciekawą formą popularyzacji czytelnictwa jest też Instagram, który umożliwia publikację zdjęcia książki i (bardzo) krótkiej opinii.

Pisanie recenzji różni się oczywiście od pisania prac dyplomowych. Te dwa języki nie są do siebie podobne, więc posługiwanie się nimi wymaga ode mnie dyscypliny i koncentracji. Moja praca licencjacka nie była związana z czytelnictwem. Zajmowałam się analizą opisów przemocy w literaturze. Analizowałam głównie poradniki dostępne na polskim rynku wydawniczym. Przyjrzałam się między innymi jednemu cyklowi, w którym prezentowane były historie różnych osób, wyłaniał się z tego obraz przemocy wobec dzieci i dorosłych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Szczególnie ten ostatni wątek to wciąż rzadkość, nie w sensie zjawiska społecznego, lecz dostępnych opisów, czy to w literaturze pięknej, czy w takich właśnie poradnikach. Obecnie rozszerzyłam zakres badań i sprawdzam dostępność tego typu poradników w bibliotekach, ale analizować będę też takie formy pomocy terapeutycznej, jak biblioterapia czy bajkoterapia.

Tytuł „Absolwenta z pasją” sprawił mi ogromną radość. Przesłałam formularz spontanicznie, właściwie w ostatnim momencie, tuż przed upływem terminu zgłoszeń. Walczyłam o każdy głos, co, jak widać, przyniosło pozytywny skutek (śmiech).

Plebiscyt został rozstrzygnięty podczas uroczystości wręczenia dyplomów najlepszym absolwentom, która odbyła się 11 grudnia 2019 roku na Uniwersytecie Śląskim. Magda Zimna odebrała okolicznościowy dyplom, statuetkę oraz nagrodę – udział w locie badawczym Napowietrznego Mobilnego Laboratorium ULKA.

Autorzy: Małgorzata Kłoskowicz
Fotografie: Małgorzata Kłoskowicz