Uniwersytet Śląski dba o rozwój pasji artystycznych swoich studentów oraz pracowników

Zespoły artystyczne

Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”

Koncertują w kraju i na scenach niemal całego świata. Na prestiżowych międzynarodowych konkursach zdobywają główne nagrody, wyróżnienia, dyplomy – są nie tylko wizytówką śląskiej Alma Mater i całego regionu, ale także świadectwem wysokiego poziomu kultury muzycznej Polski. Chór „Harmonia” z pietyzmem kontynuuje tradycje założonego w 1908 roku Towarzystwa Śpiewaczego „Harmonia” w Cieszynie; pod egidą Uniwersytetu Śląskiego występują od 1971 roku. W swoim bogatym repertuarze zespół posiada utwory a cappella kompozytorów wszystkich epok, z muzyką współczesną włącznie oraz dzieła oratoryjno-kantatowe. Chór występował z wieloma orkiestrami, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Krakowie, Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej, orkiestrami filharmonicznymi z Katowic, Krakowa, Zabrza i Białegostoku, Orkiestrą Państwowej Opery w Koszycach i Opery Krakowskiej. Zespół „Harmonia” występował pod batutami światowej sławy dyrygentów, byli to m.in.: Jose Maria Florencio, Antoni Wit, Paul McCreesh, Mirosław Jacek Błaszczyk, Sławomir Chrzanowski, Igor DohoviČ, Heiko Mathias Forster, Michał Dworzyński, Piotr Sułkowski, Maciej Tworek, Marcin Nałęcz Niesiołowski, Jan Wincenty Hawel. W swoim dorobku fonograficznym zespół ma dziesięć płyt.

W bogatej kolekcji nagród, które zdobyli chórzyści, znajdują się m.in.: Wielka Nagroda Festiwalu Kultury Europejskiej w Luksemburgu, złoty puchar Piotra I na II World Choir Festival (St. Petersburg), Grand Prix Pattaya i dwa złote medale na II World Choir Festival w Tajlandii, Złota Wstęga Solczy na Festiwalu Chóralnym w Ejszyszkach na Litwie, złoty dyplom, a także nagroda za najlepsze wykonanie utworu w języku kaszubskim na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Sakralnej w Rumi.

11 listopada 2017 roku śpiewacy „Harmonii” wystąpili podczas koncertu, którego gwiazdą był włoski tenor i multiinstrumentalista Andrea Bocelli. Koncert odbył się w Tauron Arenie w Krakowie, wysłuchało go ponad 20 tys. osób. Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” jest także organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. Prof. Józefa Świdra. 10 grudnia 2017 roku podczas koncertu wieńczącego trzecią edycję z chórem wystąpił kompozytor Krzesimir Dębski.

Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”

Członkowie SZPiT „Katowice” mówią o sobie, że są owocem miłości. Miłości do folkloru. W 2019 roku zespół będzie świętował 50. urodziny. Założyciele roztańczonej organizacji studenckiej: choreograf Józef Zielina, chórmistrz Władysław Byszewski oraz wirtuoz akordeonu Stanisław Wodnicki stworzyli podwaliny zespołu, który wciąż tryska wigorem, zaraża radością płynącą ze śpiewu i tańca. Strój ludowy stał się ich biletem na podróże do wszystkich zakątków świata, wszędzie tam, gdzie odbywają się konkursy, przeglądy, festiwale. Wracają z cennymi nagrodami i pełni niezapomnianych wrażeń, poznają tradycyjną kulturę ludową odwiedzanych krajów oraz współczesną codzienność ich mieszkańców, zawierają nowe znajomości i przyjaźnie. Koncertowali niemal w całej Europie, a także w wielu krajach świata, między innymi w: Peru, Argentynie, Tunezji, Meksyku, Brazylii i Indiach. Naukę śpiewu i tańca prowadzi wykwalifikowana kadra, a nad organizacją pracy zespołu czuwa od lat kierująca nim Barbara Uracz.

W 1979 roku Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” zainicjował Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny, na który zapraszane są zespoły studenckie z całego świata, każdego roku mieszkańcy miast uniwersyteckich (i nie tylko) wyczekują rozśpiewanych, kolorowych korowodów. W 2019 roku zespół będzie świętował 50. urodziny. Członkowie zespołu zapraszają w swoje szeregi wszystkich, którzy już kochają folklor, a także tych, którzy dopiero chcą zacząć z nim przygodę.

Cieszyńska Orkiestra Dęta

Bogata tradycja muzykowania na instrumentach dętych na Śląsku była niegdyś wizytówką regionu. To wspaniałe dziedzictwo kontynuuje Cieszyńska Orkiestra Dęta, która w 2017 roku świętowała 30. lecie istnienia. Tworzą ją studenci i pracownicy Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego w Cieszynie. Pomysłodawcy – prof. Józef Świder, ówczesny dyrektor Instytutu Wychowania Muzycznego, i mgr. inż. Jan Kulig, dyrektor administracyjny Filii Uniwersytetu Śląskiego – nie zrazili się początkowymi trudnościami i po zakupieniu niezbędnego instrumentarium powierzyli organizację orkiestry kapelmistrzowi orkiestr górniczych mgr. Stanisławowi Śmietanie (absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie puzonu prof. Feliksa Kwiatkowskiego, późniejszy profesor UŚ w Katedrze Dyrygowania i Dydaktyki Muzycznej), który szybko zmobilizował muzyków do intensywnych ćwiczeń. Na efekty nie trzeba było długo czekać: już po kilku miesiącach orkiestra zaprezentowała się na galowym koncercie XII Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach, w kolejnych latach posypały się liczne zaproszenia do udziału w prestiżowych wydarzeniach muzycznych w regionie. Muzycy wyruszyli też z koncertami do Austrii (Graz) i Włoch (Monte Urano). W 1995 roku w Skoczowie na Kaplicówce artyści koncertowali podczas wizyty papieża Jana Pawła II. Od 2012 roku orkiestrą kieruje dr Karol Pyka z Instytutu Muzyki UŚ.

Cieszyński zespół zdobył już wiele nagród i wyróżnień, m.in. złoty medal z wyróżnieniem (połączone orkiestry: Cieszyńska OrOrkiestra Dęta UŚ i Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej z Jastrzębia-Zdroju) w Rastede (Niemcy), 1. miejsce w konkursie w Ostrawie, 1. nagrodę z wyróżnieniem na 59. Europejskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Neerpelt (Belgia), 1. miejsce w V Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych Gminy Krzyżanowice. Na XV Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka” (2018) zespół z Cieszyna otrzymał dwa srebrne dyplomy: o Puchar Starosty Bielskiego oraz w konkursie estradowym, dr. Karola Pykę nagrodzono Dyplomem dla Najlepszego Kapelmistrza przeglądu orkiestr.

Międzywydziałowy Zespół Folkowy „FolkUŚ”

Zespół powstał w 2009 roku, uczestniczą w nim studenci obu cieszyńskich wydziałów Uniwersytetu Śląskiego: Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji oraz Wydziału Artystycznego. Grupa wprawdzie głównie skupia się na folklorze muzycznym Śląska Cieszyńskiego i Beskidu Żywieckiego, swój repertuar wzbogaca jednak także m.in. o pieśni bałkańskie (muzyka folkowa, world music, muzyka etniczna etc.). Prezentuje znane i mniej znane utwory kultury tradycyjnej, lecz wykonuje je w zupełnie nowych, najczęściej własnych, ciekawych i urozmaiconych aranżacjach. Zespół łączy wiele stylów muzycznych, od jazzu i swingu poprzez reggae do rock and rolla. Koncertuje w kraju i za granicą, w kampusach uniwersyteckich, kościołach, klubach studenckich i salach muzycznych Cieszyna i okolic. Tradycją stały się wieczory kolędowe i spotkania z osobami samotnymi. W 2011 roku zespół zyskał status Koła Naukowego, jest więc również organizatorem konferencji naukowych i inicjatorem projektów badawczych, a także szeregu akcji społecznych.

Spektakularnymi przedsięwzięciami zespołu były m.in. inscenizacja „FolkUŚ-owej Szopki Noworocznej” oraz wideoklip „KolędUŚa”. Ten wyjątkowy projekt współtworzyli nauczyciele akademiccy i absolwenci Wydziału Artystycznego: etnolodzy, pedagodzy, muzycy, graficy, projektanci gier i przestrzeni wirtualnej. Członkowie „FolkUŚa” tryskają pomysłami, przyciągają żywiołowością i umiejętnością stworzenia wspaniałej atmosfery.


Fotografie: Adam Karski, szpiT „Katowice”, Agnieszka Szymala, Jan Hrdlicka