W Studenckiej Strefie Aktywności znajdują się biura wspierające działalność studentów i doktorantów Uniwersytetu Śląskiego

Informacja, pomoc i doradztwo

W Studenckiej Strefie Aktywności studenci mogą korzystać z oferty uczelni w zakresie między innymi: konsultacji rozwoju zawodowego i osobistego, wsparcia organizacji studenckich oraz pomocy materialnej. To przestrzeń w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Informacji udzielają pracownicy Biura Karier oraz Centrum Obsługi Studentów. Oprócz podstawowych form wsparcia studenci mają do dyspozycji pokój relaksacyjny, salę szkoleniową oraz konferencyjną.

Jaką pomoc możesz uzyskać?

Wsparcie osób z niepełnosprawnościami. W Centrum Obsługi Studentów można załatwić wszystkie sprawy związane z dostosowaniem studiów do specjalnych potrzeb kształcenia. COS udziela wsparcia w studiowaniu osobom z niepełnosprawnościami i posiadającymi specjalne potrzeby edukacyjne. To tu zgłoś się, jeśli Twój stan zdrowia utrudnia Ci studiowanie na ogólnie przyjętych zasadach. Nie licz jednak na taryfę ulgową, ale na konkretne wsparcie w wyrównywaniu szans.

Pomoc materialna i akademiki. COS zajmuje się różnego rodzaju sprawami socjalnymi, czyli pomocą materialną: stypendiami, zapomogami, ubezpieczeniem zdrowotnym, dodatkami mieszkaniowymi, kredytami oraz akademikami. Jeśli masz nietypową sprawę, której mimo prób nie udało się rozwiązać w dziekanacie, przyjdź do Strefy. Na pewno uzyskasz pomoc w jej rozwiązaniu.

Organizacje i inicjatywy studenckie. Z COS zetkniesz się też na pewno, jeśli aktywnie włączysz się w działalność studencką. Centrum udziela wsparcia organizacjom studenckim w realizacji różnorodnych inicjatyw. Doradza w ich organizacji oraz podpowiada, jak i gdzie można uzyskać pomoc materialną. Udziela również porad prawnych z zakresu toku studiów (dotyczących m.in. interpretacji przepisów i regulaminu studiów), jest także organizatorem wielu projektów, akcji, konkursów, szkoleń i warsztatów dla studentów.

Pomoc psychologiczna. COS organizuje pomoc psychologiczną dla studentów. Jeśli masz problem, z którym nie dajesz sobie rady, czujesz, że potrzebujesz fachowej pomocy, umów się na spotkanie. Pamiętaj, że w trudnych sytuacjach zawsze możesz na nas liczyć.

Planowanie przyszłości zawodowej. W Biurze Karier można uzyskać wszelką pomoc w planowaniu przyszłości zawodowej, korzystając m.in. z fachowego doradztwa czy coachingu kariery. Niezwykle przydatne w odnalezieniu się w przyszłości na rynku pracy są także proponowane przez BK próbne rozmowy kwalifikacyjne, testy kompetencji, jak również różnorodne szkolenia dotyczące zagadnień związanych z rynkiem pracy; tu także można zapoznać się z wieloma propozycjami atrakcyjnych miejsc praktyk specjalistycznych i przyszłej pracy w całej Polsce.

Znakomitą atmosferę zapewnia przyjazny, kolorowy design Strefy, a wyjątkowym pomieszczeniem jest pokój relaksacyjny, w którym można nie tylko wygodnie usiąść, posłuchać kojącej muzyki, ale także skorzystać z lamp do światłoterapii, pobawić się gadżetami relaksacyjnymi, a nawet zagrać w jedną z wielu gier planszowych.

W Studenckiej Strefie Aktywności każdy załatwi wszystkie lub prawie wszystkie swoje sprawy, nie opuszczając jednego korytarza!

Gdzie?

Studencka Strefa Aktywności znajduje się w centralnym miejscu uczelni, czyli rektoracie (Katowice, ul. Bankowa 12). Na jednym z korytarzy znajdują się wszystkie biura i jednostki administracyjne wspierające działalność studentów. Mieści się tu Centrum Obsługi Studentów (COS) oraz Biuro Karier (BK).

COSwww.student.us.edu.pl;
e-mail: dlastudenta@us.edu.pl
tel.: 32 359 17 30;
pomoc psychologiczna – psycholog@us.edu.pl
lub psycholog.cieszyn@us.edu.pl

BKwww.bk.us.edu.pl; e-mail: bk@us.edu.pl;
tel.: 32 359 19 98


Fotografie: Agnieszka Szymala