Uniwersytet w liczbach

50 lat

8 czerwca 1968 roku powołano do życia Uniwersytet Śląski w Katowicach. Uczelnia powstała z połączenia katowickiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej z Filią Uniwersytetu Jagiellońskiego (istniejącą pod tą nazwą od roku 1966). Uczelnia rozpoczęła działalność, licząc 5724 studentów (na studiach dziennych, wieczorowych i zaocznych) kształcących się na 4 Wydziałach: Humanistycznym; Matematyki, Fizyki i Chemii; Prawa i Administracji oraz Wychowania Technicznego (w 1971 roku zmieniono nazwę na Wydział Techniki, a w 2003 roku na Wydział Informatyki i Nauki o Materiałach). Dwa lata później powołano do życia Filię UŚ w Cieszynie. W 1973 roku utworzono 3 nowe Wydziały: Filologiczny, Nauk Społecznych oraz Biologii i Ochrony Środowiska. W 1974 roku powstał Wydział Nauk o Ziemi, w 1976 Wydział Pedagogiki i Psychologii, a w 1978 Wydział Radia i Telewizji. W 1989 roku Senat Uniwersytetu Śląskiego podjął uchwałę dotyczącą utworzenia Wydziału Teologicznego, sprawie nie nadano jednak biegu. Powołanie Wydziału zostało uchwalone ostatecznie w 2000 roku, a swoją siedzibę otrzymał dopiero w roku 2004. W 2005 roku z rozwiązanej Filii UŚ w Cieszynie powstały dwa ostatnie Wydziały: Artystyczny oraz Etnologii i Nauk o Edukacji.

56 doktorów honoris causa

Godność doktora honoris causa jest zaszczytnym wyróżnieniem nadawanym przez uczelnie osobom nadzwyczajnie zasłużonym dla nauki, kultury, sztuki i życia publicznego. Uniwersytet Śląski honoruje osoby, których działalność i osiągnięcia wpisują się w kanon wyznawanych przez niego wartości. W ciągu 50 lat istnienia uczelnia przyznała 56 doktoratów honorowych. Wśród wyróżnionych znalazły się znakomite osobistości – naukowcy, ludzie kultury, przedstawiciele świata polityki i osoby zasłużone dla regionu, w tym między innymi prof. Irena Bajerowa, prof. Stanisław Barańczak, Josif Brodski, prof. Jerzy Buzek, Jacques Derrida, ks. kard. Zenon Grocholewski, ks. prof. Michał Heller, Eugéne Ionesco, Ryszard Kapuściński, Wojciech Kilar, Sławomir Mrożek, prof. Walery Pisarek, Tadeusz Różewicz, prof. Jerzy Stuhr, Jerzy Ziętek, abp dr Damian Zimoń, Tomas Tranströmer. W październiku 2018 roku tytuł doktora honoris causa otrzyma prof. John Maxwell Coetzee, laureat literackiej Nagrody Nobla w 2003 roku.

250 tysięcy absolwentów

Od początku istnienia Uniwersytetu Śląskiego mury uczelni opuściło ponad 250 tys. absolwentów. Dyplom ukończenia studiów odebrali m.in.: Krystyna Bochenek, Maciej Dejczer, Marta Fox, Jerzy Illg, Bożydar Iwanow, Waldemar Krzystek, Wojciech Kuczok, Magdalena Łazarkiewicz, Michał Ogórek, Przemysław Pełka, Magdalena Piekorz, Maciej Pieprzyca, Jakub Porada, Renata Przemyk, Michał Rosa, Tomasz Rożek, Szczepan Twardoch, Andrzej Zydorowicz. Na Uniwersytecie Śląskim odebrali wszechstronne wykształcenie i zetknęli się z inspirującymi wykładowcami, co na pewno pomogło im odnieść sukcesy w tak wielu obszarach. Mamy nadzieję, że i Wy kiedyś dołączycie do tego zacnego grona! Uczelnia stara się utrzymywać kontakt ze swoimi absolwentami, wspierać ich rozwój oraz pomagać w podnoszeniu kwalifikacji. W tym celu powołano do życia Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Śląskiego.


Fotografie: Agnieszka Sikora