Pożegnanie Pary Prezydenckiej

18 kwietnia 2010 roku w Bazylice Mariackiej w Krakowie odbyła się msza żałobna pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka, który odczytał homilię przygotowaną przez kard. Angelo Sodano, dziekana Kolegium Kardynalskiego.

W uroczystościach pogrzebowych Pary Prezydenckiej udział wzięło ok. 150 tys. osób (z czego na krakowskim Rynku i w jego pobliżu było ok. 45 tys.). Do bazyliki przybyli m.in.: prezydenci i premierzy wielu krajów z całego świata, dostojnicy kościelni, przedstawiciele świata polityki i nauki. Po mszy uroczysty orszak żałobny przeszedł do Katedry na Wawelu. Uczestniczyli w nim, poza rodziną, bliskimi i przedstawicielami polskich i zagranicznych delegacji, rektorzy wielu uczelni polskich. Uniwersytet Śląski reprezentował rektor prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś. Gdy kondukt mijał usytuowany u stóp Wawelu Krzyż Katyński, zabrzmiał Dzwon Zygmunta. W Katedrze Wawelskiej miało miejsce liturgiczne pożegnanie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki Marii. Uroczystość poprowadził metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Bezpośrednio po pożegnaniu nastąpiło zniesienie trumien do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów i złożenie ich w sarkofagu.

Autorzy: Redakcja
Fotografie: Gabriela Wilczyńska