Od października rusza XVI edycja międzynarodowego konkursu prawniczego Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot, którego głównym założeniem jest propagowanie współpracy między studentami i praktykami z całego świata w zakresie międzynarodowego prawa handlowego i międzynarodowego arbitrażu. Konkurs oparty jest na popularnych w krajach anglosaskich konkursach typu "moot court", polegających na prowadzeniu symulacji procesu na podstawie przedstawionego stanu faktycznego - kazusu. Willem C. Vis Moot odbywa się w dwóch etapach, na które składa się część pisemna, polegająca na przygotowaniu pism procesowych w sprawie (Claimant oraz Respondent), oraz ustna w postaci wystąpień na finałowych rozprawach arbitrażowych na Wydziale Prawa w Wiedniu.
To właśnie wiedeński finał konkursu stanowi coroczne wydarzenie na skalę światową, gdyż skupia na jeden z wiosennych tygodni ponad 1000 studentów oraz setki prawników praktyków i profesorów z całego świata. W piętnastej edycji (2007/2008) wzięły udział 203 drużyny z 52 krajów, co czyni Willem C. Vis Moot jednym z najbardziej prestiżowych konkursów prawniczych na świecie.
Jednak nie tylko prestiż stanowi o jego wyjątkowości. Willem C. Vis Moot to przede wszystkim wspaniała możliwość dla wszystkich młodych prawników na zdobycie bezcennego doświadczenia przy styczności z law in action i rywalizacji z drużynami uniwersyteckimi z całego świata, pod okiem najbardziej uznanych autorytetów międzynarodowego prawa handlowego. Moot to także coś więcej - poczucie przynależności do międzynarodowego świata prawniczego i nowe perspektywy rozwoju zawodowego. Z tej atmosfery Willem C. Vis Moot słynie od kilkunastu lat, co sprawia, iż z roku na rok grono jego uczestników poszerza się o coraz to nowe uczelnie i państwa.
Udział w Willem C. Vis nie wymaga przejścia jakichkolwiek eliminacji. Jest to jednak konkurs dla wybranych. Zasadniczym wymogiem uczestnictwa jest gotowość zaangażowania się w wykonanie prawniczej "roboty", czyli przedarcia się przez stosy literatury, wypracowania stanowiska w sporze, no i... podjęcia twardej walki procesowej w jego obronie. Znajomość języka angielskiego w stopniu biegłym jest niezbędna.
Dalszych informacji na temat konkursu można zasięgnąć na stronie internetowej Willem C. Vis Moot pod adresem: www.cisg.law.pace.edu/vis.html, a odpowiedzi na dalsze pytania - u autora: szczesny.kazmierczak@gmail.com. Zgłoszenia powinny natomiast być adresowane do mgr. Macieja Zachariasiewicza (zachariasiewicz@poczta.onet.pl), który jest opiekunem reprezentacji Uniwersytetu Śląskiego.
W tym miejscu, jako cały zespół biorący udział w 15 edycji Willem C. Vis, chcielibyśmy serdecznie podziękować panu dziekanowi Wydziału Prawa i Administracji, profesorowi Zygmuntowi Toborowi za przychylność, zaufanie i wsparcie, bez czego nasz udział w konkursie byłby niemożliwy.