Willem C. Vis Moot - międzynarodowy konkurs dla studentów prawa już po raz XVI

Od października rusza XVI edycja międzynarodowego konkursu prawniczego Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot, którego głównym założeniem jest propagowanie współpracy między studentami i praktykami z całego świata w zakresie międzynarodowego prawa handlowego i międzynarodowego arbitrażu. Konkurs oparty jest na popularnych w krajach anglosaskich konkursach typu "moot court", polegających na prowadzeniu symulacji procesu na podstawie przedstawionego stanu faktycznego - kazusu. Willem C. Vis Moot odbywa się w dwóch etapach, na które składa się część pisemna, polegająca na przygotowaniu pism procesowych w sprawie (Claimant oraz Respondent), oraz ustna w postaci wystąpień na finałowych rozprawach arbitrażowych na Wydziale Prawa w Wiedniu.

To właśnie wiedeński finał konkursu stanowi coroczne wydarzenie na skalę światową, gdyż skupia na jeden z wiosennych tygodni ponad 1000 studentów oraz setki prawników praktyków i profesorów z całego świata. W piętnastej edycji (2007/2008) wzięły udział 203 drużyny z 52 krajów, co czyni Willem C. Vis Moot jednym z najbardziej prestiżowych konkursów prawniczych na świecie.

Jednak nie tylko prestiż stanowi o jego wyjątkowości. Willem C. Vis Moot to przede wszystkim wspaniała możliwość dla wszystkich młodych prawników na zdobycie bezcennego doświadczenia przy styczności z law in action i rywalizacji z drużynami uniwersyteckimi z całego świata, pod okiem najbardziej uznanych autorytetów międzynarodowego prawa handlowego. Moot to także coś więcej - poczucie przynależności do międzynarodowego świata prawniczego i nowe perspektywy rozwoju zawodowego. Z tej atmosfery Willem C. Vis Moot słynie od kilkunastu lat, co sprawia, iż z roku na rok grono jego uczestników poszerza się o coraz to nowe uczelnie i państwa.

Udział w Willem C. Vis nie wymaga przejścia jakichkolwiek eliminacji. Jest to jednak konkurs dla wybranych. Zasadniczym wymogiem uczestnictwa jest gotowość zaangażowania się w wykonanie prawniczej "roboty", czyli przedarcia się przez stosy literatury, wypracowania stanowiska w sporze, no i... podjęcia twardej walki procesowej w jego obronie. Znajomość języka angielskiego w stopniu biegłym jest niezbędna.

Dalszych informacji na temat konkursu można zasięgnąć na stronie internetowej Willem C. Vis Moot pod adresem: www.cisg.law.pace.edu/vis.html, a odpowiedzi na dalsze pytania - u autora: szczesny.kazmierczak@gmail.com. Zgłoszenia powinny natomiast być adresowane do mgr. Macieja Zachariasiewicza (zachariasiewicz@poczta.onet.pl), który jest opiekunem reprezentacji Uniwersytetu Śląskiego.

W tym miejscu, jako cały zespół biorący udział w 15 edycji Willem C. Vis, chcielibyśmy serdecznie podziękować panu dziekanowi Wydziału Prawa i Administracji, profesorowi Zygmuntowi Toborowi za przychylność, zaufanie i wsparcie, bez czego nasz udział w konkursie byłby niemożliwy.