Kronika Uniwersytecka - Kwiecień 2008

X OGÓLNOPOLSKIE TARGI EDUKACJA 2008

Edukacja 2008

Uniwersytet Śląski był jednym z uczestników jubileuszowych X Ogólnopolskich Targów Edukacja 2008, które odbywały się od 4 do 6 marca w Hali Widowiskowo-Sportowej "Spodek" w Katowicach.

W uroczystej inauguracji udział wzięli m.in.: wiceprezydent Katowic Krystyna Siejna, przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego prof. dr hab. Jerzy Błażejowski oraz prorektor ds. kształcenia prof. dr hab. Anna Łabno.

Tegorocznym Targom towarzyszyły II Śląskie Targi Książki 2008, podczas których zaprezentowały się czołowe wydawnictwa z Polski i regionu.

NOWE DINOZAURY

Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi UŚ wzbogaciło się o dwa nowe okazy, które można oglądać w holu głównym przy wejściu. Są to naturalnej wielkości dinozaury: większy Triceratops oraz mniejszy Celofyz. Sponsorem jest Stowarzyszenie DELTA - właściciel Bałtowskiego Parku Jurajskiego i Juraparku Solec Kujawski. Muzeum WNoZ ogłosiło też konkurs na imiona dla dinozaurów. Prosimy o przesyłanie propozycji imion (żeńskiego dla Triceratopsa i męskiego dla Celofyza) na adres: konkurs@wnoz.us.edu.pl. Zgłoszenia przyjmowane będą do 19 maja. Ogłoszenie wyników nastąpi 21 maja 2008 r. podczas obchodów Festiwalu Ziemi i Badań Polarnych.

UROCZYSTY KONCERT Z OKAZJI 40-LECIA UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO

Z inicjatywy JM Rektora Akademii Muzycznej w Katowicach prof. zw. Eugeniusza Knapika oraz JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. zw. dr. hab. Janusza Janeczka, 4 marca w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej odbył się uroczysty koncert dedykowany przez Rektora i społeczność Akademii Muzycznej w Katowicach społeczności akademickiej Uniwersytetu Śląskiego z okazji 40-lecia jego istnienia.

WYKŁAD Z CYKLU "Z NAJLEPSZYMI PRZEZ FIZYKĘ"

5 marca w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego odbył się kolejny wykład z cyklu "Z najlepszymi przez fizykę", na który zaprosiła Pracownia Dydaktyki Fizyki. Goście marcowego spotkania był dr Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, który wygłosił wykład pt. "O czasie".

dr Stanisław Bajtlik

"MATEMATYKA A DEMOKRACJA" - SPOTKANIE W ŚLASKIEJ KAWIARNI NAUKOWEJ

6 marca Śląska Kawiarnia Naukowa w katowickim Rondzie Sztuki zaprosiła na spotkanie z dr. hab. Wojciechem Słomczyńskim, matematykiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorem pierwiastkowego systemu głosowania. Tytuł spotkania brzmiał "Matematyka a demokracja". Gość odpowiadał na pytania: czy decydują zawsze ci, których jest więcej oraz jak bardzo wybór systemu głosowania wpływa na wynik wyborów?

JM REKTOR JANUSZ JANECZEK W STRASBURGU

6 i 7 marca JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek reprezentował Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich na sesji plenarnej Steering Committee for Higher Education and Research (CDESR) w Strasburgu. W porządku obrad były m.in. sprawy związane z utworzeniem Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego (The EUROPEAN HIGHER EDUCATION AREA).

6. FESTIWAL SLAJDÓW PODRÓŻNICZYCH

Od 6 do 9 marca 2008 r. w Instytucie Fizyki odbywał się 6. Festiwal Slajdów Podróżniczych, zorganizowany przez Śląskie Stowarzyszenie Podróżnicze "Garuda" oraz Studenckie Koło Podróżnicze "Denali". Patronat honorowy nad imprezą objęli: rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek, dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. zw. dr hab. Jan Malicki, dyrektor Instytutu Fizyki UŚ prof. dr hab. Krystian Roleder i dziekan Wydziału Nauk o Ziemi prof. dr hab. Jacek Jania. Gośćmi specjalnymi tegorocznej edycji Festiwalu byli: znany podróżnik Ryszard Czajkowski oraz himalaista Tomasz Kobielski.

GRAMATYKA HISTORYCZNA NA KIJOWSKIM UNIWERSYTECIE SLAWISTYCZNYM

Cykl wykładów dla studentów polonistyki Kijowskiego Uniwersytetu Slawistycznego wygłosiła 9-15 marca dr hab. Jolanta Tambor - dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ. Zaproszenie, sygnowane przez dyrektora Departamentu Wydziałów Regionalnych i Perspektywicznego Rozwoju dr. Oleksija Moskalenko, to wynik współpracy z Kijowskim Uniwersytetem Slawistycznym, której efektem jest propozycja poprowadzenia semestralnego cyklu wykładów i ćwiczeń, poświęconych gramatyce historycznej i historii języka polskiego. Kolejne dwa spotkania (w kwietniu i maju) poprowadzą prof. Danuta Ostaszewska z Zakładu Historii Języka Polskiego i dr Ewa Sławek z Zakładu Współczesnego Języka Polskiego Wydziału Filologicznego UŚ.

TOM OLIPHANT NA UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM

10 marca Instytut Kultury i Literatury Brytyjskiej i Amerykańskiej Uniwersytetu gościł jedną z najważniejszych postaci amerykańskich mediów - Toma Oliphanta. Gość Ambasady Stanów Zjednoczonych przyjechał z wykładem, który wygłosił w Sosnowcu, w budynku Wydziału Filologicznego.

Tom Oliphant urodził się w Nowym Jorku, kształcił się w La Jolla High School w Kalifornii, a w 1967 r. ukończył Uniwersytet Harvarda. Mieszka w Waszyngtonie wraz z żoną Susan Spencer, korespondentką CBS i trzema niezwykle utalentowanymi kotkami Edythe, Blanche i Veronicą Jean. Oliphant zaczął pracować dla "Boston Globe" (czołowej gazety Nowej Anglii) w 1968 r. Był przez lata głównym korespondentem w Waszyngtonie - opisał w sumie 10 prezydenckich kampanii wyborczych. Zajmował się nie tylko tematyką polityczną, był też jednym z trzech redaktorów, którzy w ramach specjalnego raportu opisali wstrząsający proces desegregacji w bostońskich szkołach, za co otrzymali wspólnie Nagrodę Pulitzera w 1975 r. Oliphant został też nagrodzony przez Amerykańskie Stowarzyszenie Redaktorów Prasowych. Występował w wielu amerykańskich programach telewizyjnych: "Nightline", "The News Hour with Jim Lehrer", "Face The Nation", "The Today Show", "Good Morning America" oraz "CBS This Morning". Został uznany przez "Washington Magazine" za jednego z 10 najlepszych dziennikarzy politycznych i jednego z 50 najbardziej wpływowych w Waszyngtonie. W 1989 rozpoczął karierę publicystyczną - jego felietony ukazywały się dwa razy w tygodniu aż do 2005 r., kiedy to przeszedł na dziennikarską emeryturę. Natychmiast zajął się pisaniem książki, o jakiej marzył: "Praying for Gil Hodges", gdzie przedstawił mistrzostwa Amerykańskiej Ligi Baseballa w 1955 r. i uwielbianą przez swoją rodzinę drużynę Brooklyn Dodgers.

Tom Oliphant na UŚ

SONDAŻ WYBORCZY NA FUNKCJĘ REKTORA UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO

Podczas posiedzenia Kolegium Elektorów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach 11 marca. przeprowadzony został sondaż wyborczy na funkcję rektora Uniwersytetu Śląskiego w kadencji 2008/2012. Według listy obecnych było 170 elektorów uprawnionych do głosowania, głosowało 167 elektorów. Głosów ważnych oddano 167, nieważnych 0. Wynik przeprowadzonego sondażu był następujący: Banyś Wiesław 78 głosów, Juszczyk Stanisław 15, Kucharski Stanisław 2, Ogiegło Leszek 1, Roleder Krystian 52, Sławek Tadeusz 2, Wróbel Zygmunt 1, Zioło Jerzy 16.

UŚ PATRONEM PORTALU WIEDZY EXPERTIA.PL

Uniwersytet Śląski został patronem portalu wiedzy EXPERTIA.PL.W nowym serwisie można znaleźć wiadomości, porady i artykuły eksperckie związane z tak ważnymi dziedzinami, jak: medycyna, stomatologia, ratownictwo, weterynaria, moda i styl, kulinaria, praca i kariera. Porady ekspertów zamieszczane są w formie materiałów wideo. Twórcom "Expertii" udało się namówić do wypowiedzi tak znane postacie medialne, jak: Zbigniew Religa, Kinga Rusin, Katarzyna Dowbor, Marek Borowski, Stefan Niesiołowski czy Zbigniew Wassermann. Serwis umożliwia także kontakt między użytkownikami, co sprzyjać będzie wymianie poglądów i opinii. Wydawcą portalu jest "Elamed" - istniejące od 1992 roku wydawnictwo czasopism branżowych. Portal działa pod adresem: www.expertia.pl.

ŚWIĘTO LICZBY PI

Wydział Matematyki Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego był organizatorem drugiej edycji Święta Liczby Pi. Obchody rozpoczęły się 3.13 (13. marca) o godzinie 9:42. (3*Pi). Można było wziąć udział w konkursach, wysłuchać ciekawych wykładów popularnonaukowych, zobaczyć niezwykłe eksperymenty fizyczne i chemiczne lub po prostu doświadczyć, w jaki sposób można bawić się nauką.

KOMUNIKAT UCZELNIANEJ KOMISJI WYBORCZEJ

Uczelniana Komisja Wyborcza poinformowała, że do 17 marca 2008 r. zgłoszone zostały trzy kandydatury na rektora Uniwersytetu Śląskiego na kadencję 2008/2012: prof. zw. dr. hab. Wiesława Banysia, prof. zw. dr. hab. Stanisława Juszczyka, prof. dr. hab. Krystiana Roledera. Lista kandydatów została zamknięta. Informacje dotyczące kandydatów zostały zamieszczone na stronie internetowej Uniwersytetu: http://www.us.edu.pl/wybory/

CZYSTE TECHNOLOGIE WĘGLOWE - KONFERENCJA MIĘDZYNARODOWA

17 i 18 marca 2008 r. odbyła się międzynarodowa konferencja Clean Coal Technology Conference: Geological aspects of underground carbon storage and processing, zainicjowana przez profesora Jerzego Buzka - w Parlamencie Europejskim posła sprawozdawcę ds. europejskiego programu strategicznych technologii energetycznych (SET Plan). Honorowy patronat nad konferencją objęli: wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister środowiska Maciej Nowicki.

DNI FRANKOFONII W SOSNOWCU

Od 11 do 14 marca na Wydziale Filologicznym trwały Dni Frankofonii 2008, święto organizowane przez Instytut Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego oraz Koło Naukowe Romanistów ASSOSOSNO. W ramach Dni odbyły się m.in.: dyktando francuskie, koncert Davy'ego Sicard, warsztaty Kultura języka francuskiego oraz festiwal kina francuskiego i liczne konkursy. Dni Frankofońskie organizowane przez Koło Naukowe Międzynarodowej Szkoły Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego odbywały się od 17 do 19 marca.

STYPENDIA MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO

14 marca odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów tegorocznym zdobywcom stypendiów ministra nauki i szkolnictwa wyższego za osiągnięcia w nauce oraz za wybitne osiągnięcia sportowe. W uroczystości wzięli udział, oprócz laureatów, ich bliskich i opiekunów naukowych, władze uczelni i zaproszeni goście. W tym roku prestiżowymi stypendiami zostało uhonorowanych 66 studentów Uniwersytetu Śląskiego.

Stypendia ministra nauki i szkolnictwa wyższego

STOWARZYSZENIE ABSOLWENTÓW UŚ ZAREJESTROWANE

Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu Śląskiego "ABSOLWENTUS" zostało oficjalnie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zostało ono powołane na zebraniu założycielskim w styczniu 2008 r. Jego celem jest m.in. integracja środowiska absolwentów UŚ, wspieranie więzi koleżeńskich, promocja absolwentów Uczelni na rynku pracy w kraju i za granicą, pomoc w podnoszeniu ich kwalifikacji i przekwalifikowaniu, promocja i kreowanie wizerunku Uczelni w kraju i za granicą, wspieranie działalności UŚ, środowiska studenckiego oraz innych organizacji działających w jego ramach lub na jego rzecz.

OPRACOWAŁA
AGNIESZKA SIKORA