Wielobarwny folklor

Po raz kolejny nasz uniwersytet przy współudziale Ministerstwa Kultury i Sztuki, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, oraz Urzędów Miejskich w Sosnowcu i Katowicach był organizatorem IX Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego, który tym razem odbył się w dniach 3 - 12 września br.

Uczestnikami tegorocznego Festiwalu były zespoły: "Dzitri" z Togo," Citta di Favara" z Włoch (Sycylia), "Wołynianka" z Ukrainy, "Whakaaturia Maori Club" z Nowej Zelandii, Zespół Pieśni i Tańca Akademii Rolniczej w Lublinie oraz pełniący rolę gospodarza nasz Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Katowice". Wytrwale oczekiwaliśmy na grupy folklorystyczne z Brazylii i Hiszpanii, które niestety w tym terminie nie mogły do nas przybyć.

Tradycyjnie już impreza na podzamczu ogrodzienieckiego zamku zapoczątkowała to święto międzynarodowej folklorystycznej przyjaźni. Pomimo kapryśnej w tym roku pogody właśnie tę imprezę należy zaliczyć do najładniejszych. Była krótka prezentacja zespołów, było zwiedzanie ruin zamku, były pochodnie, śpiew, taniec, radość, ogniska oraz pokaz sztucznych ogni - co stworzyło niezapomnianą atmosferę.

Kolejne ważne dni to 6 i 7 września br., kiedy odbywały się w Teatrze Rozrywki w Chorzowie Koncerty Przeglądowe zespołów oglądane przez siedmioosobową Radę Artystyczną Festiwalu, w skład której wchodzili folkloryści zarówno z profesji jak i zamiłowania. Nie należy tej rady mylić z jury, gdyż takiego na naszych festiwalach nie ma. Tu nie ma zwycięzców i pokonanych, a jedynie zostają wyróżnione zespoły lub osoby indywidualne np. za technikę wykonania czy walory etnograficzne. Jednak, jak na każdym festiwalu bywa, jest przyznawana nagroda publiczności, którą w tym roku otrzymała 15-osobowa grupa "Whakaaturia" z Nowej Zelandii, zbierająca najwięcej oklasków za zaprezentowanie plemiennych tańców męskich.

Międzynarodowe Folklorystyczne Szaleństwo odbywało się na scenach w Sosnowcu, Katowicach, Chorzowie, Ogrodzieńcu, co już jest tradycją tej cyklicznej imprezy na stałe wpisanej do kalendarium imprez CIOFF - Międzynarodowej Rady Organizatorów Festiwali Folkloru i Sztuki Tradycyjnej, działającej pod patronatem UNESCO.

Tak jak zabawą rozpoczął się ten studencki festiwal tak i się zakończył. Po wspaniałym koncercie finałowym, na którym wszystkie zespoły zaśpiewały (po polsku) "Zaszumiały Istebniańskie Beskidy", o godz. 22.00 w akademickiej stołówce w Sosnowcu rozpoczął się pożegnalny Bal Przyjaźni - przyjaźni, która pozostanie w naszych sercach już na zawsze.