Kronika Uniwersytecka - Czerwiec 1995

43 PROMOCJA DOKTORSKA

9 maja odbyla sie uroczysta 43 w naszej uczelni promocja doktorska. Dyplomy doktorow habilitowanych odebraly 3 osoby, wszystkie bedace pracownikami Uniwersytetu. 25 osobom wreczono dyplomy doktorow sposrod ktorych 13 jest pracownikami innych wyzszych uczelni. Promocja objela doktorow, ktorzy swe stopnie uzyskali na wydzialach Biologii i Ochrony Srodowiska, Filologicznym, Matematyki, Fizyki i Chemii oraz Nauk Spolecznych. Do chwili obecnej w Uniwersytecie Slaskim stopnie doktora uzyskalo 1280 osob a doktora habilitowanego - 186.

ELSA NA PRAWIE

Maja studenci ekonomii swoj AISEC, a studenci prawa - ELSA. Europejskie Stowarzyszenie Studentow Prawa jest najwieksza na swiecie niezalezna, apolityczna organizacja studentow prawa i mlodych prawnikow. Od 20 kwietnia tego roku ELSA jest rowniez i w naszej uczelni i od tej daty nalezy rowniez do ELSA Poland. Obecnie organizacja ta dziala w 37 krajach Europy, na 150 Wydzialach Prawa. Jej program ma kilka segmentow. I tak STEP to program wymiany praktyk studenckich, ktory nastawiony jest na organizowanie praktyk prawniczych na calym naszym kontynencie, w kancelariach, biurach, bankach i przedsiebiorstwach. S&C to program seminaria i konferencje, ktorego nazwa tlumaczy sie sama za siebie a obejmuje on rowniez organizacje wymiany studentow na kursach i letnich szkolach prawa. I wreszcie program AA nakierowany na dzialalnosc naukowa a zwlaszcza organizowanie dostepu do informacji o europejskich systemach prawnych. Stowarzyszenie redaguje jedyne czasopismo prawnicze wydawane przez studentow a takze przewodnik po studiach prawniczych w Europie. Na czele siedmioosobowego zarzadu naszego oddzialu ELSA stoi Michal Grzybczyk, a siedziba miesci sie w budynku Wydzialu Prawa, pok. 13.

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Dobiegla konca III edycja konkursu fotograficznego, ktoremu patronujemy, a ktorego organizatorem sa Rada Uczelniana i Slaska Rada Okregowa ZSP w Katowicach. Tym razem haslem konkursu byly Studenckie Impresje 94/95. Wplynely prace 8 autorow, niestety o rozstrzygnieciu jury bedziemy mogli poinformowac dopiero po wakacjach i wtedy tez zaczniemy prezentowac nagrodzone prace. Wczesniej tzn. w czerwcu i w lipcu pokonkursowa wystawe bedzie mozna zobaczyc w Rektoracie i byc moze innych budynkach - siedzibach Wydzialow.

TEATRY FRANKOFONSKIE W CIESZYNIE

Od 3 do 11 maja Filia Uniwersytetu byla swiadkiem I Miedzynarodowych Spotkan Teatrow Frankofonskich, zorganizowanych przez Alliance Franaise, Piwnice Stowarzyszen Mlodziezy Tworczej i Teatr "Espace" dzialajacy przy Nauczycielskim Kolegium Jezykow Obcych. Spotkanie narodzilo sie przy okazji krakowskiego Festiwalu Teatrow Kolegiow Francuskich, ktory po raz pierwszy rozszerzony zostal o udzial grup zagranicznych. Cieszynski Teatr "Espace" wielokrotnie bral udzial w tym Festiwalu a jego sukcesy tam odniesione zaprowadzily amatorow-aktorow az do Rouen, gdzie zaprzyjaznili sie z grupa teatralna z Quebec`u w Kanadzie. Postanowili sie spotkac raz jeszcze - wlasnie w Cieszynie. Miedzynarodowe Spotkania Teatrow Frankofonskich to konfrontacja teatrow amatorskich, ktore jak sie okazalo prezentuja wysoki poziom artystyczny. Stalo sie to tym bardziej widoczne, iz rownoczesnie w Cieszynie odbywal sie profesjonalny festiwal "Na Granicy" i to co mozna bylo zobaczyc w wykonaniu francuskojezycznych grup amatorskich na Filii US zdecydowanie nie ustepowalo prezentacjom teatralnym zawodowcow, bywalo, ze oryginalnoscia, pasja aktorow i lekkoscia przewyzszalo.