FAMA NA WAKACYJNYM SZLAKU

FAMA, czyli Festiwal Artystyczny Mlodziezy Akademickiej, powstala w 1966 roku w Swinoujsciu. Od tego czasu do 1977 roku kazdego lipca przybywali na FAME studenci z calego kraju. Pojawila sie ponownie w 1983 roku i trwa do dzis. FAMA jest dla kazdego, kto chce wyzyc sie artystycznie lub po prostu bawic i wariowac przez dwa tygodnie.

Pierwsze laury wlasnie na FAMIE zdobyli m. in. : Magda Umer, Marek Grechuta, Andrzej Mleczko, Jan Kaczmarek i wielu innych, ktorych nazwiska mowia same za siebie. W Swinoujsciu wystepowaly: Teatr STU z Krakowa, Gong-2 z Lublina, a Salon Niezaleznych z Warszawy prezentowal poezje "nowej fali". Przeszla rozne koleje losu, zmieniali sie jej tworcy i charakter imprez. Nadal jest jednak "zbiorowym happeningiem i spontaniczna radoscia". W tym roku od 16 do 29 lipca trwac bedzie Jubileuszowy 25 Festiwal Artystyczny Mlodziezy Akademickiej. FAME`95 poprzedza dwadziescia przegladow zakonczonych dziesiecioma finalami regionalnymi w glownych osrodkach akademickich. Regionalny final w Katowicach odbyl sie na poczatku maja. Przeglady wylonily najlepszych amatorow-piosenkarzy, amatorow-muzykow, plastykow i aktorow. Tworczosc poetycka bedzie stanowic osobno oceniana, specjalna kategorie przegladu. Jury, w sklad ktorego weszli przedstawiciele Biura Organizacyjnego Festiwalu, Rady Artystycznej oraz artysci i sponsorzy, kladzie nacisk przede wszystkim na tworczosc wlasna. Laureaci przegladow w nagrode biora udzial w 13- dniowym finale w Swinoujsciu.

Tegoroczne wakacyjne swieto studentow skladac sie bedzie z czterech czesci: warsztatowej, prezentacyjnej, spontanicznej oraz jubileuszowej. W czesci warsztatowej mlodzi tworcy przygotowuja sie do ostatecznego przedstawienia wlasnych pomyslow i wykonan artystycznych. Maja wtedy takze szanse spotkac sie i wspolpracowac z tak wybitnymi postaciami jak Olga Lipinska, Boguslaw Sobczuk, Jan Poprawa oraz Jan Wolek.

Najwazniejsza dla mlodych artystow bedzie czesc prezentacyjna, w ktorej wystapia laureaci przegladow regionalnych oraz tradycyjnych festiwali studenckich: TARTAK, PAKA, YAPA i Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie. Jury Festiwalu przyzna nagrody w poszczegolnych kategoriach oraz Grand Prix FAMY.

FAMA`95 zapowiada sie na impreze bogata w dodatkowe atrakcje. Beda wybory Miss i Mistera FAMY, randka w ciemno (na plazy), czy Piosenka Sprosna i Erotyczna (tez na plazy). Poniewaz FAMA bedzie czescia programu "Niech zyje kino", zaplanowano wraz z Komitetem Kinematografii przeglady filmowe i projekcje nawiazujace do obchodow 100-lecia kina. Beda tez wystepy typu "Spiewac kazdy moze", happeningi z okazji 22 Lipca, barwne korowody oraz otrzesiny dla stu nowoprzyjetych na oboz adaptacyjny studentow. W czasie trwania Festiwalu "non-stop" beda czynne dwa kluby artystyczno-polityczne.

Czesc jubileuszowa rozpocznie sie pokazem ogni sztucznych. W czesci tej bedzie mozna uslyszec i zobaczyc znanych polskich wykonawcow. Maja to byc wystepy, z ktorych dochod zostanie przeznaczony na cele charytatywne. Natomiast - szanty, kabareton, koncert piosenki turystycznej i jeden koncert rockowy lub jazzowy beda imprezami komercyjnymi.

Wsrod gwiazd, ktore wystapia, beda: Tomasz Szwed, Olek Grotowski, Olga Lipinska, Slawomir Rogowski, Elzbieta Wojnowska i inni.

Wszystkie te atrakcje zapewnic maja znakomita zabawe i dostarczyc niezapomnianych wrazen.

Autorzy: Monika Bazan