WIADOMOŚCI Z CIESZYNA

WYSTAWA

W Galerii Uniwersyteckiej w Cieszynie - od 1 do 20 marca - eksponowano niezwykle urokliwe, nastrojowe prace z zakresu grafiki wydawniczej adiunkt D. Agnieszki Illinicz-Kielkiewicz. Agnieszka Kielkiewicz od 1988 roku prowadzi pracownie plastyczna w WSP Kielce - na Wydziale Zamiejscowym w Piotrkowie Trybunalskim. Jest, nie tak znowu czestym w swiecie sztuki, przykladem artysty laczacego pedagogiczna teorie wychowania czlowieka poprzez sztuke z autentycznym uprawianiem sztuki. W dzialalnosci D. Agnieszki Illinicz-Kielkiewicz dominuja trzy podstawowe nurty: nurt wlasnej ekspresji tworczej wyrazajacej sie glownie w pracach graficznych, nurt popularyzatorski w obrebie sztuk plastycznych i nurt dydaktyczny. Zwiazki autorki wystawy z Cieszynem sa dosyc bliskie. W Instytucie Ksztalcenia Plastycznego odbywala staz naukowy pod opieka dyrektora Instytutu prof. Norberta Witka, prof. Zygmunta Lisa i prof. Artura Starczewskiego.

Na wystawie eksponowanej w Cieszynskiej Filii, majacej poniekad charakter wystawy jubileuszowej (35 lat pracy tworczej), zaprezentowano ilustracje ksiazkowa, pocztowke artystyczna, grafike prasowa. Artystka ze szczegolnym upodobaniem stosuje technike collage`u. W niej wypowiada sie najpelniej. Ostatnio D. Agnieszka Kielkiewicz zainteresowala sie rowniez kredka. Wystawa w Galerii Uniwersyteckiej prezentowala najnowsze prace wykonane ta nielatwa technika. Niektore z eksponowanych prac stanowia ilustracje wlasnych tekstow dla dzieci (adi. Kielkiewicz pisze poetyckie teksty proza) i tekstow wymyslonych przez dzieci. Charakter tych ostatnich prac jest szczegolnie unikatowy, stanowi odwrocenie typowego procesu, kiedy to tworczosc doroslych (spektakl, film, obraz) jest przekladana przez dzieciecego odbiorce na jezyk barw i slow (np. rozliczne konkursy na dziecieca recenzje teatralna pedzlem lub kredka pisana). Dla Agnieszki Kielkiewicz to co dzieci mowia, staje sie inspiracja. Takze dzieci uposledzone, z ktorymi przez pewien okres pracowala i na rzecz ktorych przekazala dochod ze sprzedazy pieknie wydanego katalogu oraz zestawu dwunastu pocztowek swego autorstwa. Zestaw ten obejmuje, wykonane czarno-biala technika, ilustracje do wierszy o kotach T. S. Eliota. Koty wydaja sie fascynacja artystki. Zostaly uwiecznione na wielu obrazach, pocztowkach. Niepokojace i tajemnicze - jak dusza artysty.

WIZYTA PROF. JOANNY PAPUZINSKIEJ...

9 marca obfitowal w Filii US w Cieszynie w interesujace spotkania. Gosciem Zakladu Wychowania Estetycznego byla prof. Joanna Papuzinska - pisarka, specjalistka w zakresie literatury dzieciecej. Do Cieszyna przybyla prosto z odbywajacego sie w Oswiecimiu Forum Literatury Dzieciecej Krajow Nadbaltyckich. Spotkala sie takze z pracownikami i malymi czytelnikami Biblioteki Miejskiej w Cieszynie. W gronie pracownikow naukowo-dydaktycznych cieszynskiej uczelni rozmawiano na temat wspolczesnego rynku wydawniczego, o plusach i minusach wynikajacych z procesu umiedzynarodowienia ksiazki dzieciecej, o niewatpliwie ubozejacym jezyku przekladow, niebezpiecznym uniwersalizmie ksiazki dla mlodego czytelnika, o streszczeniach lektur szkolnych tzw. brykach zalewajacych nasz rynek. Padaly takze pytania o kanon dzieciecej literatury - czy cechuje go plynnosc czy tez raczej niewzruszonosc. Sporo mowila Joanna Papuzinska rowniez o swej bardzo osobistej ksiazce "Darowane kreski", o czasopismie "Guliwer".

... I KONSULA AUSTRII

Tego samego dnia z czlonkami Towarzystwa PolskoAustriackiego spotkal sie konsul generalny Republiki Austrii dr Emil Brix. Wyglosil wyklad nt. "Szanse miast podzielonych". Temat jak najbardziej zasadny w miescie granicznym, jakim jest Cieszyn. Nie byla to pierwsza wizyta konsula Austrii w grodzie nad Olza. Goscil juz w Cieszynskim Oddziale TPA piec lat temu. Prelekcja zostala wygloszona w jezyku niemieckim.