Z Senatu - Kwiecień 1995

ILE ZA STUDIA W PRZYSZLYM ROKU

Najwazniejsza ze spraw, nad ktora radzil Senat 28 lutego, i w ktorej podjal decyzje byla odplatnosc za studia w przyszlym roku akademickim. Trzystronicowa uchwala Senatu okresla szczegolowe zasady odplatnosci za studia zaoczne i wieczorowe (wszystkie) oraz stacjonarne - w przypadku powtarzania roku, przedmiotu i semestru. Okresla takze kto, w jakich sytuacjach moze sie ubiegac o ulgi w oplatach, o rozlozenie oplat na raty oraz ktore wladze uczelni i w jakim zakresie moga podejmowac decyzje w tych przypadkach. Uchwale Senatu opublikujemy w calosci w nastepnym wydaniu "GU" - jest to w koncu dokument, ktory dzis dotyczy 17 tys. studentow zaocznych i wieczorowych, a w przyszlym roku moze ich byc - nawet 20 tys.

Natomiast juz dzis podajemy wysokosc odplatnosci za semestr studiow na poszczegolnych kierunkach. I tak: najdrozszymi sa i beda studia prawnicze, policencjackie studia administracyjne oraz pokolegialne studia filologiczne - 900 zl. Na wyzszych latach zaoczni prawnicy placic beda w przyszlym roku: II rok - 800 zl, III rok - 700 zl, IV rok - 600 zl. Nastepne pod wzgledem wysokosci oplat sa studia na organizacji produkcji telewizyjno-filmowej - 800 zl; po nich - z wysokoscia 750 zl za semestr - studia wieczorowe w Kolegium Jezyka Biznesu. Za filologie polska, bibliotekoznawstwo, kulturoznawstwo oraz wszystkie kierunki na WNS-ie oplata semestralna wynosic bedzie 650 zl. Na reszcie kierunkow studiow zaocznych i wieczorowych naszej uczelni oplata najnizsza - 600 zl.

Przyszloroczne oplaty ustalono na poziomie o 100 do 200 zlotych wyzszym niz obecny. W dyskusji nad wysokoscia oplat pojawila sie informacja, iz w przyszlym roku zaoczne studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim kosztowac beda 1500 zl za semestr, a na UJ - 1250 zl.

O SMSH I MSNP

Senat wysluchal informacji o dzialalnosci dwoch tzw. jednostek wspolnych naszej uczelni i innych uczelni, tzn. Slaskiej Miedzynarodowej Szkoly Handlowej oraz Miedzynarodowej Szkoly Nauk Politycznych. Obie te jednostki rozwijaja sie pomyslnie, maja dobra renome i ciesza sie duza popularnoscia wsrod kandydatow. SMSH w tym roku opusci juz drugi rocznik absolwentow, ktorzy podobnie jak pierwsi, otrzymuja atrakcyjne oferty pracy. Taka tez przyszlosc rysuje sie przed absolwentami MSNP. Jednym z istotnych hamulcow rozwoju obu Szkol sa obecnie warunki lokalowe. Ten problem a takze wypracowanie przyszlych sposobow finansowania - gdy skoncza sie zagraniczne dotacje - beda musialy podjac kierownictwa nie tylko samych szkol ale i partnerskich podmiotow, ktore je powolaly. A wiec takze i my - czyli Uniwersytet.

KOMISJA "PROFESORSKA"

Na wniosek JM Rektora Senat powolal Uczelniana Komisje ds. mianowan na stanowisko profesora nadzwyczajnego. W jej sklad weszli profesorowie: Andrzej Kunisz (WNS), Andrzej Lasota (WMFCh), Adam Litynski (WPiA), Edward Polanski (WFil. ), Marian Pulina (WNoZ) i Zofia Ratajczak (WPiPs. ).