Przeczytane, zasłyszane - Listopad 1994

... PIES POGRZEBANY

"Gazeta dla studentow"- okazjonalny, gratisowo rozprowadzany dodatek "Gazety w Katowicach" - ustalila i poinformowala swych czytelnikow, iz: "Falszywe gronostaje ma rektor Uniwersytetu Slaskiego - z krolika". Gdybysmy tylko temu zawdzieczali uniwersytecka kategorie B to moze warto szarpnac sie na prawdziwe?

LICZY SIE CZLOWIEK

Ta sama gazeta w tekscie opowiadajacym o nauczycielach - legendach uczelni naszego regionu pomija stopnie, tytuly czy stanowiska bohaterow owych opowiastek. Trzeba przyznac, ze "Gazeta" jest pod tym wzgledem absolutnie konsekwentna. Zdarzylo sie kiedys, ze na zwrocona uwage dziennikarce "GwK", iz cytujac wypowiedz pracownika uniwerysytetu na temat zwiazany z uniwersytetem, warto nie pomijac faktu, iz mowiacy jest profesorem i w dodatku prorektorem, odpowiedziala: "Stopnie i funkcje przed nazwiskiem pochlonelyby zbyt wiele cennego miejsca w gazecie". Trzeba bedzie przyzwyczaic sie do tej praktyki.

ZACIESNIA SIE WSPOLPRACA

"Profesorowie" z GKS Katowice w II rundzie Pucharu UEFA dali u siebie lekcje pilkarzom z Bordeaux /1: 0/. Profesorowie z Bordeaux daja lekcje studentom usiowej Miedzynarodowej Szkoly Nauk Politycznych, a nawet otrzymuja /prof. Pierre Sadran/ doktorat h. c. US. Wspolpraca Katowic i Bordeaux zaciesnia sie.

"ORDER, GOZDZIK, KLAPA, BUZKA"

Z okazji Dnia Nauczyciela spora grupa pracownikow US otrzymala nagrody. Bylo spotkanie w auli K. Lepszego przy slodyczach, owocach, kawie i herbacie, byly usciski dloni prorektorow i dyr. Jelonka; nagrody - w kasie. Ech, lza sie w oku kreci na wspomnienie dawnych czasow gdy na zakonczenie takich spotkan uczestniczaca w nich zwykle sp. p. Ela Zakrzewska, kasjerka glownej kasy wolala na zakonczenie : "A teroz chodzta, otwierom kase!"

US SIE ROZPRZESTRZENI?

"Trybuna Slaska" doniosla, ze w Polskiej Akademii Nauk /w stolicy/ powstaje ekspertyza w zwiazku z nowym podzialem kraju na wojewodztwa /regiony? /. Uczeni zastanawiaja sie czy w ramach tego podzialu doradzic administracyjna separacje Slaska od Zaglebia czy tez nie. Jesli doradza, a decydenci przyklepia - uniwersytet nasz znowu sie rozprzestrzeni i juz bedziemy nie tylko trojmiejscy ale i trojwojewodzcy.

OBECNI I NIEOBECNI

Na centralnej inauguracji roku akademickiego w Sosnowcu nie bylo zadnego biskupa, za to byl /bielsko-zywiecki/ na inauguracji w Cieszynie, gdzie z kolei nie bylo rektora ani zadnego z katowickich prorektorow. Regionalny komentator zycia publicznego zapatrzony na to co sie dzieje na szczeblu najwyzszym mialby wdzieczne pole popisu dla snucia domyslow. Ale komentatorow brak - i Bogu dzieki.

DRUGIE POWAZNE OSTRZEZENIE

Mamy juz pierwsze potwierdzenia slusznosci naszego ostrzezenia sprzed miesiaca: nowa posadzka w lewym korytarzu rektoratu jest rzeczywiscie bardzo sliska. Trzeba cos z tym zrobic - sypac piaskiem, przykryc chodnikiem albo zgroszkowac?