PROF. PIERRE SADRAN DOKTOREM HONORIS CAUSA UŚ

3 bm. odbedzie sie uroczystosc promocyjna francuskiego prawnika-administratywisty i politologa profesora Pierre Sadran, ktoremu Senat naszej uczelni nadal godnosc doktora h. c. decyzja z 26 kwietnia br. Z wnioskiem o to najwyzsze akademickie wyroznienie wystapila Rada Wydzialu Nauk Spolecznych. O recenzje dorobku naukowego Doktoranta Senat poprosil prof. Marie Gintowt Jankowicz - dyrektora Krajowej Szkoly Administracji Publicznej w Warszawie, prof. Jean-Marie Auby - bylego prezydenta Uniwersytetu Bordeaux i prof. Maksymiliana Pazdana - rektora US. Funkcje promotora powierzono prof. Jackowi Wodzowi - dyrektorowi Miedzynarodowej Szkoly Nauk Politycznych US.

Prof. Pierre Sadran najscislej zwiazany jest z prawniczym i politologicznym osrodkiem Bordeaux, z ktorego pochodzi i ktorego jest wychowankiem - tam w 1964 r. uzyskal rownoczesnie uniwersyteckie dyplomy prawnika i politologa. Po normalnym w warunkach zachodnich okresie terminowania naukowego jako asystent i wykladowca w innych osrodkach naukowych /w Gujanie francuskiej i w Clermont/ wrocil do Bordeaux gdzie od 1976 roku jest profesorem uniwersyteckiego Wydzialu Prawa a zarazem profesorem w autonomicznym Instytucie Nauk Politycznych.

Zainteresowania naukowe prof. Sadran koncentruja sie na administracji publicznej - zarowno rzadowej jak i samorzadowej oraz na problematyce spolecznosci lokalnych i regionalizacji. To co wyroznia Jego prace, co sprawilo, iz niektore z nich stanowia juz /mimo mlodego wieku Profesora - 51 lat/ pozycje klasyczne, to nowatorskie podejscie do problematyki administracyjnej, polegajace na polaczeniu metody prawniczej z politologiczna, uwzgledniajace takze socjologiczne i ekonomiczne aspekty funkcjonowania administracji. Do najczesciej cytowanych w literaturze francuskiej i zagranicznej prac prof. Sadran nalezy obszerne dzielo poswiecone statusowi prawnemu funkcjonariuszy publicznych /teza doktorska/, wspolnie Catherine Lalumiere napisane w 1977 roku "Prawo administracyjne" oraz monografia "Francuski system administracyjny" /1992/. Jest takze prof. Sadran, zaliczany do najwybitniejszych autorytetow swiatowych w zakresie problematyki decentralizacji administracji publicznej i funkcjonowania demokracji lokalnej.

Dorobek naukowy prof. Sadran oraz Jego dzialalnosc dydaktyczna i organizatorska wywieraja znaczacy wplyw na procesy decentralizacyjne i ksztalt regionalizacji - tak we Francji jak i w calej Europie. Posrod licznych zaangazowan Profesora w cialach decyzyjnych i doradczych oraz czlonkostwa w towarzystwach naukowych warto wymienic Jego udzial w Radzie Administracyjnej prestizowej francuskiej Krajowej Szkoly Administracji.

Od 1985 roku prof. Sadran kieruje Instytutem Nauk Politycznych w Bordeaux. Placowka ta w tym okresie wprowadzila pionierskie, nowoczesne metody ksztalcenia przyszlych kadr dla administracji publicznej, powstalo szereg zupelnie nowych kierunkow i specjalizacji. Te doswiadczenia i metody legly u podstaw zalozen programowych naszej Miedzynarodowej Szkoly Nauk Politycznych, ktora powolalismy wspolnie wlasnie z Instytutem kierowanym przez prof. Pierre Sadran i Katolickim Uniwersytetem Louvain la Neuve w Belgii. Trudno przecenic osobiste zaangazowanie prof. Sadran w to przedsiewziecie, wyrazajace sie takze i tym, ze prowadzi On stale zajecia ze sluchaczami MSNP. A zatem akt nadania Profesorowi Sadran doktoratu honorowego US, poza oczywistym wyrazem uznania dla jego dorobku i pozycji naukowej, staje sie jedynie formalnym wlaczeniem Profesora w nasza wspolnote gdyz w istocie od ponad poltora roku jest w pelni aktywnym jej czlonkiem.