CO NOWEGO W ZASADACH POMOCY MATERIALNEJ DLA STUDENTÓW

Dyskusja studentow - przedstawicieli wszystkich Wydzialowych Komisji ds. Pomocy Materialnej z prorektorem ds. studenckich prof. dr hab. Pawlem Migula i kierowniczka Dzialu ds. Studenckich w dniu 14. 10. br. toczyla sie wokol znanej powszechnie zlej sytuacji finansowej szkol wyzszych. Szkopul jednak w tym, ze nie wszyscy uczestnicy spotkania byli zorientowani w tajnikach poruszanych kwestii.

W rozpoczetym roku akademickim zostana utrzymane wszystkie dotychczasowe swiadczenia dla studentow. Przypomnijmy, sa to:

- stypendia za wyniki w nauce

- stypendia socjalne

- doplaty do obiadow

- doplaty do domow studenckich

- zapomogi

Budzet US zasilony zostal w tym roku 52 mld zl z MEN-u na wymienione wyzej wydatki socjalne dla studentow.

Poszczegolne formy pomocy materialnej w Uniwersytecie Slaskim beda ksztaltowac sie w nowym roku akademickim nastepujaco:

1. Stypendium za wyniki w nauce moze otrzymac 20% studentow ze srednia ocen od 4, 0 wzwyz, od II do V roku. W przypadku naszej uczelni to liczba 1800. Przy czym nie jest to sztywna, nieprzekraczalna granica, bowiem sposob ustalania liczby uprawnionych do tego stypendium jest nastepujacy: dzieli sie studentow na grupy o zblizonych rygorach /kierunek studiow i specjalizacja/. Jezeli przykladowo na specjalnosci jest 100 osob to stypendium moze otrzymac w zasadzie 20% tj. 20 osob. Jednak zakladajac, ze srednia 5, 0 uzyskalo 5 osob, 4, 8 - 3 osoby, 4, 6 - 10 osob, 4, 5 - 3 osoby to prawo do pobierania stypendium bedzie mialo 21 studentow. A jesli sie zdarzy, ze srednia 5, 0 otrzyma 30 osob - to wszyscy otrzymaja stypendium. Gratyfikacja za wyniki w nauce nie moze przekraczac 90% wynagrodzenia asystenta stazysty. Ustalono, iz najwyzsze stypendium za wyniki w nauce moze wynosic 2. 100. 000, - co odpowiada wysokosci stypendium Ministra Edukacji Narodowej /jakie np. wreczono na inauguracji obecnego roku akademickiego/. Dolna granice ustalono na 1, 5 mln. Rada Wydzialu moze przyznac stypendium za wyniki w nauce rowniez zakowi ze srednia ocen ponizej 4, 0 w przypadku gdy student legitymuje sie wybitnymi osiagnieciami w dziedzinie, ktora studiuje.

2. Zapomoge moze otrzymac kazdy student w uzasadnionym wypadku losowym. Dziekan przyznawac bedzie zapomoge do kwoty 1 mln zlotych. Natomiast wysokosc zapomogi z funduszu rektorskiego nie bedzie mogla przekroczyc 1, 5 mln.

3. Podstawa naliczania stypendium socjalnego wynosi 2 mln zl dla studentow miejscowych i 2, 5 mln dla zamiejscowych. Jezeli np. sredni miesieczny dochod brutto na osobe w rodzinie studenta miejscowego wynosi 1, 2 mln - stypendium socjalne wyniesie 800 tys. zl, co wynika z odjecia 1, 2 zl od podstawy naliczania 2 mln zl. Natomiast student zamiejscowy w tej samej sytuacji materialnej odbierze z uniwersyteckiej kasy 1, 3 mln zl. Jesli rezultatem takiego odejmowania bedzie kwota w przedziale 100 tys. - 1 zl to kandydat do stypendium bedzie musial zadowolic sie wsparciem wlasnie w wysokosci 100 tys. zl. Jest to najnizsza mozliwa stawka stypendium.

4. Studenci pokrywaja obecnie 50% kosztow utrzymania miejsca w akademiku, ktore wynosza po usrednieniu 1, 1 mln zl. Studenccy przedstawiciele postanowili, iz ceny w DS-ach zostana w pazdzierniku i listopadzie zamrozone. Nie ulegnie wiec zmianie wysokosc doplat z uczelnianej kasy do 1 miejsca w akademiku.

Powyzsze ustalenia nie dotycza studentow I roku. "Pierwszakowi" w semestrze zimowym przysluguje 50% podstawy naliczania stypendium dla studentow lat wyzszych, a w drugim semestrze 85%. Na stypendia za wyniki w nauce studenci I roku musza sobie dopiero zapracowac.

Rozdzial miejsc w akademikach to problem budzacy gorace dyskusje. Okazalo sie, o dziwo, ze po 10 pazdziernika - ostatecznym terminie zasiedlenia studenckiego "M" byly jeszcze wolne pokoje. Kwestia jedynie w tym, gdzie i w ktorym DS-ie, student danego wydzialu znajdzie swoje ostateczne miejsce. Sytuacja miala wyjasnic sie do 18 pazdziernika, kiedy to splynely do wladz dziekanskich i rektorskich pelne informacje o ilosci i rozmieszczeniu wolnych pokoi. Po tym terminie mozna bylo uzyskac ponowny przydzial locum. Glosy o niewystarczajacej ilosci kwater dla zakow byly wiec aktualne tylko w pierwszych dniach pazdziernika.

Prorektor Migula zasygnalizowal przedstawicielom studentow skierowana do US propozycje PKO BP utworzenia bankowych kont studenckich. Korzysci plynace z przyjecia tej inicjatywy zauwazyly juz wladze uczelni. Profesor Migula poprosil, by studenci zebrali opinie w tej sprawie i spojrzeli na nia przychylnym okiem. Dzieki takiemu rozwiazaniu wlasciciel konta uzyska mozliwosc swobodnego dysponowania wkladem, przechowywana tak suma bedzie procentowac, wreszcie kasjerki odciazone zostana od opieki nad ogromnymi wrecz kwotami a i kolejki przestana straszyc w dniach wyplat.