Kronika Uniwersytecka - Marzec 1994

"SZKOLA EDUKACJI OBYWATELSKIEJ"

25 stycznia katowicki lokalny dodatek "Gazety Wyborczej" wspolnie z Miedzynarodowa Szkola Nauk Politycznych US otwarta niedawno w Katowicach, rozpoczal cykl comiesiecznych spotkan uzupelnionych o artykuly, wywiady z politykami, biznesmenami, ludzmi kultury. Wedlug zamierzen redakcji "ma to byc swoista szkola edukacji obywatelskiej". Jako pierwszy wystapil Jean Georges Mendon, radca do spraw kultury, nauki i wspolpracy technicznej w Ambasadzie Francji i mowil o polityce kulturalnej Francji wobec krajow Europy Srodkowo - Wschodniej. Gosciem nastepnego spotkania w lutym byl John A. Matel, konsul ds. kulturalnych z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.

WILENSKIE SPOTKANIA POLONISTOW

Od 16 do 19 grudnia przebywala w Wilnie delegacja w skladzie: dr Barbara Kryda /UW/, dr Antoni Czyz /UW/, dr Piotr Wilczek /US/. Wyglosili oni wyklady, dotyczace literatury baroku, wielkich nowatorow literatury XX wieku /Gombrowicz, Witkacy, Lesmian/ oraz sztuki interpretacji dla studentow polonistyki dwoch wilenskich uniwersytetow oraz uczniow szkol srednich - uczestnikow eliminacji olimpiady polonistycznej. Byl to pierwszy z cyklu wykladow pt. "Wilenskie spotkania polonistow". Na marginesie: olimpiady polonistyczne objely juz uczniow szkol srednich wlasnie na Litwie i na Zaolziu.

"LETNICY" U WOJEWODY

27 stycznia wojewoda katowicki Wojciech Czech spotkal sie z dyrekcja Letniej Szkoly Jezyka, Literatury i Kultury Polskiej US. Rozmawiano m. in. o jednym z programow kursu letniego - "Slask - tradycja i wspolczesnosc" oraz o pomocy Polakom mieszkajacym na Zaolziu. W spotkaniu uczestniczylo rowniez kierownictwo Kuratorium Oswiaty w Katowicach.

STARE HOTELE EUROPY

W pieknych neorenesansowych wnetrzach stuletniego hotelu "Prezydent" w Bielsku - Bialej zorganizowano - przy wspoludziale Ambasady Francuskiej oraz cieszynskiego Osrodka Alliance Francaise i Agencji Informacji i Promocji Turystycznej "Promedia" w Cieszynie - wystawe wnetrz hotelowych.

Barwne fotogramy obrazowaly ponad czterdziesci najwiekszych, najpiekniejszych hoteli Europy Srodkowej i Wschodniej. Licznie przybyli na wernisaz goscie mogli podziwiac, konkurencyjne wobec hotelu "Prezydent", wnetrza ekskluzywnych hoteli w Pradze, Budapeszcie, Bukareszcie, Timiszoarze, Odessie, St. Petersburgu, Moskwie, Krakowie, Warszawie, Lodzi i Wroclawiu. Oczywiscie duza czesc wystawy poswiecona byla hotelom Paryza. Zwiedzajacym wystawe udostepniono pieknie ilustrowany katalog - swoisty przewodnik po hotelach Czech, Wegier, Rumunii, Polski, Francji. Wydany on zostal przez Instytut Francuski w Pradze - bezposredniego inicjatora wystawy.

Eksponowana od 8 do 20 lutego w hotelu "Prezydent" wystawa stanowila trzecia juz prezentacje fotografii z cyklu: "Wnetrza", zainicjowana przez srodowisko praskie. Pierwsza dotyczyla kawiarni i zorganizowana zostala czesciowo na terenie Filii US oraz czesciowo w jednej z cieszynskich kawiarenek. Bylo to zatem - jak stwierdzila, na odbywajacej sie w dniu 8 lutego konferencji prasowej w Urzedzie Wojewodzkim, dr Jadwiga Warchol, kierownik cieszynskiego Osrodka AF - "dzialanie w strone miasta". Podobny charakter miala ubiegloroczna ekspozycja poswiecona wnetrzom bibliotek, prezentowana w ksiegarni "Ex Libris" - rowniez na terenie miasta.

Wystawa z dniem 21 lutego rozpoczela swoje "tournee" po calej Polsce, tzn. zawita tam, gdzie istnieja osrodki Alliance Francaise. Wspaniale stare hotele Europy, bedzie mozna niebawem podziwiac w Katowicach, zapewne w rownie atrakcyjnym wnetrzu, jak bielski hotel "Prezydent".

Wspolorganizowana przez Osrodek AF w Cieszynie wystawa stanowi przyklad srodowiskowej dzialalnosci osrodka istniejacego w ramach struktury uniwersyteckiej. Osrodka, ktory stale sie rozwija i wzbogaca swa oferte programowa, takze z mysla o spolecznosci z uniwersytetem nie zwiazanej. Zas wizyta przedstawiciela ambasady francuskiej p. Jeana-Claude Gonzalesa, ktory otworzyl wystawe, miala rowniez na celu wsparcie dzialalnosci cieszynskiego Aliansu, poprzez dostarczenie nowych ksiazek tudziez sprzetu do odtwarzania plyt kompaktowych.

BIZNES WALENTYNKOWY

Studenci Filii w Cieszynie sladem licznych mass-mediow, wlaczyli sie w rozpropagowywanie "Walentynek". Od 7 do 15 lutego na cieszynskim rynku, pod "serduszkowym drzewkiem" /wykorzystano tutaj naturalna scenerie otoczenia oraz wlasna inwencje tworcza, co w efekcie sprawilo, iz drzewo, pod ktorym urzadzono walentynkowe stoisko, miast lisci mialo czerwone serduszka/, sprzedawano specjalne kartki pocztowe. "Walentynkowa" oferte wzbogacono o pierniki w ksztalcie serca. Zatem tradycje anglosaskie starano sie polaczyc z polskimi. I chyba z duzym powodzeniem, o czym swiadczyly tlumy kupujacych. Nie byla to pierwsza tego typu inicjatywa handlowa cieszynskich zakow. Od kilku juz lat gospodaruja oni w podcieniach rynku, oferujac galanterie swiateczna - mikolajkowa, bozonarodzeniowa i wielkanocna.

WYKLAD PROF. SVOBODY

17 lutego w Filii US w Cieszynie odbyl sie wyklad prof. dr J. Svobody z Uniwersytetu Ostrawskiego. Tematem wystapienia zorganizowanego przez sekcje historyczno-literacka Komisji Polsko-Czesko-Slowackiej PAN, byla tworczosc pisarzy wywodzacych sie z Ostrawskiego, zaangazowanych w walke z totalitaryzmem.

KONIEC KARNAWALU

W goracym rytmie zakonczyl sie w cieszynskiej Filii karnawal Anno Domini 1994. 15 lutego w auli uniwersyteckiej koncertowala Orkiestra Salonowa Filii US pod dyrekcja prof. Hilarego Drozda. W programie znalazly sie tanga /"z przytupem" i w stylu flamenko/, wiedenskie walce, polki, foxtroty, marsze, amerykanska suita. Orkiestra kilkakrotnie bisowala, publicznosc szczelnie wypelniajaca sale bawila sie doskonale. Po koncercie odbyla sie w kawiarni "Pro art" tradycyjna "sledziowka", przy bufecie obficie zaopatrzonym. Do tanca przygrywala Orkiestra Salonowa. Bawiono sie rowniez w studenckim Klubie "Panopticum". Tyle, ze przy zgola innych rytmach - dyskotekowych. Rowniez bylo tlumnie i obficie. W obu karnawalowych imprezach uczestniczyli takze mieszkancy Cieszyna.

STYPENDYSCI FUNDACJI NA RZECZ NAUKI POLSKIEJ

Fundacja na Recz Nauki Polskiej powiadomila wladze naszej uczelni /i oczywiscie zainteresowanych/, iz wsrod ok. osiemdziesieciu stypendiow przyznanych na rok 1994 - w skali calego kraju - cztery z nich otrzymali pracownicy Uniwersytetu Slaskiego. Sa to: dr Dariusz Pawelec, mgr Dariusz Rott i mgr Maciej Szargot - wszyscy z Wydzialu Filologicznego oraz mgr Beata Witkowska - Kita z Instytutu Chemii. Gratulujemy stypendystom, ktorzy na 19 marca zostali zaproszeni na Zamek Krolewski w Warszawie po odbior dyplomow stypendialnych.