"MŁODZI I FILM" 2004: "JANTARY" ROZDANE!

W czasie uroczystości zakończenia 23. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i film" ogłoszone zostały werdykty obu festiwalowych jury. Przypomnijmy: na promującym młode kino koszalińskim festiwalu prezentowane były zarówno debiuty fabularne, w konkurencji międzynarodowej, jak i etiudy studentów polskich szkół i wydziałów filmowych. W konkursie znalazło się 14 filmów fabularnych i 29 etiud studenckich, zrealizowanych przez studentów z 4 ośrodków akademickich.

Jury konkursu głównego obradowało pod przewodnictwem Krzysztofa Krauze. W skład jury wchodzili: Ewa Gawryluk, Petr Bok, Holm-Henning Freier i Grzegorz Lipiec. Decyzją jury Grand Prix "Jantar 2004" dla najlepszego debiutu otrzymał film: "Uśpione dziecko" w reżyserii Yasmine Kassari, produkcji marokańsko-belgijskiej. Film ten zwrócił uwagę jury zachowaniem w narracji równowagi pomiędzy cierpieniem i szczęściem, radością i rozpaczą, a także scenariuszem, pięknymi zdjęciami, wysokim poziomem artystycznym. Jury podjęło decyzję jednogłośnie, uznając również potrzebę tworzenia tego rodzaju filmów w dobie zagrożeń między-cywilizacyjnych.

Pozostałe nagrody konkursu głównego:

• Nagroda Specjalna Jury "Jantar 2004": film "Trio z Belleville" (reżyseria: Sylvain Chomet, produkcja francusko-belgijsko-kanadyjska);
  • "Jantar 2004" za reżyserię: Dominik Matwiejczyk (reżyser filmu "Krew z nosa", produkcja polska);
  • "Jantar 2004" za najlepszą rolę żeńską: Rachida Brakni ("Uśpione dziecko");
  • "Jantar 2004" za najlepszą rolę męską: Ray Winstone ("wszystko").

Jury konkursu polskich etiud filmowych przewodniczył Marcin Pieczonka. Członkami jury byli: Aneta Jędrzejczak, Michalina Preisner, Leszek Dawid i Marcin Urban. I nagrodę - "Mały Jantar 2004" za najlepszą polską etiudę filmową otrzymał film "Jesteś tam" w reżyserii Anny Kazejak, zgłoszony przez PWSFTiTV w Łodzi - za wzruszającą, ludzką historię o dojrzewaniu, które jest utratą złudzeń.

Pozostałe nagrody konkursu polskich etiud filmowych:

• II nagroda 23. KFDF "Młodzi i film": "Dziennikarz" w reżyserii Leiva Igora Devolda z PWSTFiTV w Łodzi - za bliskość z bohaterem i pokazanie, że poddanie się ograniczeniom życia nie musi oznaczać rezygnacji;
  • III nagroda 23. KFDF "Młodzi i film": "Droga do szczęścia" w reżyserii Igi Mikler z Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - za ładunek pozytywnej energii i humor w smutnej rzeczywistości.

Biuro Prasowe 23. KFDF "Młodzi i film"

Ten artykuł pochodzi z wydania:
Spis treści wydania
Kronika UŚNiesklasyfikowaneOgłoszeniaStopnie i tytuły naukoweW sosie własnymWydawnictwo Uniwersytetu ŚląskiegoZ Cieszyna
Zobacz stronę wydania...