Polityka prywatności w serwisach internetowych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Uniwersytet Śląski w Katowicach przywiązuje dużą wagę do poszanowania prywatności użytkowników odwiedzających serwisy internetowe uczelni. Niniejszy dokument opisuje w jakim celu i w jaki sposób dane dotyczące Państwa są przez Uniwersytet gromadzone i przetwarzane.

1. Uniwersytet Śląski w Katowicach gromadzi dane, które podajecie Państwo dobrowolnie wypełniając formularze znajdujące się na stronach serwisów internetowych Uniwersytetu. Taka sytuacja będzie miała miejsce na przykład podczas rejestracji na konferencję, rejestracji na wykład organizowany przez uczelnię lub też w momencie zakładania konta w jednym z licznych serwisów internetowych uczelni. Dane osobowe podane w formularzu on-line nie są widoczne dla osób nieuprawnionych.
  2. Studenci i pracownicy mają zakładane automatycznie konta w systemach informatycznych niezbędnych do realizacji procesu kształcenia oraz wykonywania obowiązków pracowniczych.
  3. Systemy informatyczne serwisów internetowych Uczelni w celu zapewnienia bezpieczeństwa, utrzymaniu sesji użytkownika oraz optymalizacji usług gromadzą automatycznie dane takie jak: adres IP komputera, z którego nawiązano połączenie, nazwę stacji klienta, nazwę Użytkownika w procesie autoryzacji, czas nadejścia zapytania, przebieg procesu, wielkość wysłanej odpowiedzi, informacje o nagłówkach komunikatu, informacje o statusie odpowiedzi, stan komunikacji oraz dane sesji użytkownika.
      • sesyjne – pozostają na urządzeniu użytkownika, aż do opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej),
      • stałe – pozostają na urządzeniu użytkownika przez czas określony w parametrach pliku albo do momentu ich usunięcia przez użytkownika,
    • podczas korzystania z serwisów internetowych uczelni część danych o użytkowniku może być automatycznie zbierana i przetwarzana przez narzędzia podmiotów zewnętrznych, z których korzysta Uniwersytet Śląski w Katowicach, takich jak Google Analytics,
    • w serwisach internetowych Uniwersytetu wykorzystywane są wtyczki do portali społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram, Youtube, Issuu, LinkedIn),
  5. W serwisach internetowych Uniwersytetu umieszczane są linki do serwisów podmiotów zewnętrznych. Uniwersytet Śląski w Katowicach nie odpowiada za politykę prywatności podmiotów zewnętrznych. Użytkownik powinien zapoznać się z zasadami dotyczącymi ochrony prywatności właściwymi dla tych podmiotów.
  6. Uniwersytet Śląski w Katowicach dokłada starań technicznych oraz organizacyjnych, aby przetwarzane w serwisach internetowych dane były odpowiednio zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich.
  7. Ruch sieciowy związany z użytkowaniem serwisów internetowych uczelni podlega automatycznej analizie. W trakcie analizy fragmenty przesyłanych informacji mogą być wysyłane do firm dostarczających Uniwersytetowi narzędzi bezpieczeństwa w celu analizy zagrożeń.
  8. W sytuacji, gdy Uniwersytet Śląski w Katowicach będzie za pomocą formularzy internetowych gromadził dane osobowe, użytkownik zostanie poinformowany przez administratora w klauzuli informacyjnej, zgodnej z wymogami rozporządzenia RODO (w miejscu w którym dane są gromadzone), o sposobie i celu przetwarzania danych, a także o przysługujących osobie, której dane dotyczą prawach związanych z ochroną danych osobowych.
  9. W przypadku zmiany obowiązującej polityki prywatności, wprowadzone zostaną odpowiednie modyfikacje do powyższego zapisu.