Kronika UŚ

Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo

Od 14 do 16 marca w hali Politechniki Białostockiej odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w Judo. W zawodach Uniwersytet Śląski reprezentowali: Oliwia Kożuch, Martyna Gałek, Patryk Zawadzki oraz Sebastian Kostrubiec. W kategorii wagowej do 60 kg srebrny medal wywalczył Patryk Zawadzki. Sebastian Kostrubiec po trzech walkach uplasował się na 9. miejscu w kategorii do 66 kg. Brązowe medale w swoich kategoriach wagowych wywalczyły: Oliwia Kożuch w kategorii 48 kg, a Martyna Gałek w kategorii 52 kg. Sportowcy zapewnili Uniwersytetowi Śląskiemu 9. miejsce w klasyfikacji generalnej uczelni i 3. miejsce wśród uniwersytetów.

Experiential Learning Congress 2025

Od 19 do 21 marca w spinPLACE w Katowicach odbywało się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych nauczaniu przez doświadczenie. Experiential Learning Congress: Bridging Experiential Learning Theory and Practice Across Sectors. International Experiential Learning Network (IELN) z siedzibą w Estonii jest wyróżniającą się organizacją pozarządową i non profit, której celem jest łączenie teorii i praktyki w dziedzinie uczenia się przez doświadczenie. Jej głównym celem jest wspieranie dynamicznej sieci, w której wiedza i doświadczenia się zbiegają. Na konferencji obecni byli praktycy i liderzy edukacji doświadczalnej z całego świata, odbywały się również interaktywne warsztaty, inspirujące prelekcje i sesje networkingowe. Partnerem wydarzenia był Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Spotkanie z wiceministrem nauki i szkolnictwa oraz dyrektorem NCBR

W ramach cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” 17 marca Uniwersytet Śląski w Katowicach odwiedzili wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. dr hab. inż. Marek Gzik oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski. Wśród uczestników spotkania, które odbyło się w centrum kreatywności i coworkingu spinPLACE, znaleźli się: przedstawiciele władz rektorskich, dziekani wydziałów uczelni i kanclerze UŚ, a także liczni członkowie społeczności akademickiej uczelni. Dyskutowano o bieżącej sytuacji oraz perspektywach i kierunkach rozwoju polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Kluczowym tematem tego roku jest zbliżająca się ewaluacja jakości działalności naukowej. Podczas spotkania rozmawiano również na temat finansowania szkolnictwa wyższego, szkół doktorskich, akredytacji, domów studenckich oraz miejsca polskich uczelni w międzynarodowych rankingach.

Badania naukowców UŚ z dofinansowaniem NCN

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło listę naukowców, których projekty badawcze zostaną dofinansowane w ramach konkursu SONATA BIS 14. Na liście znaleźli się m.in. dr hab. Jakub Spiechowicz, prof. UŚ z Instytutu Fizyki UŚ, oraz dr Mariola Paruzel-Czachura z Instytutu Psychologii UŚ. Projekt koordynowany przez prof. Jakuba Spiechowicza z Instytutu Fizyki im. A. Chełkowskiego pt. „Nierównowagowa termodynamika anomalii dyfuzji” otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 625 650 zł. Z kolei dr Mariola Paruzel-Czachura jest koordynatorką projektu pt. „Czy dobry drink tworzy złych ludzi? Wpływ alkoholu na wartości, emocje i zachowania moralne” o wartości 2 666 378 zł.

Sukcesy studentek UŚ w aerobiku sportowym

23 marca w Katowicach odbył się IV Puchar Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Aerobiku Sportowym oraz Akademickie Mistrzostwa Śląska. W rywalizacji wzięło udział ponad 100 zawodniczek i zawodników. Miejsce I w klasyfikacji generalnej zajął Uniwersytet Śląski. Wszystkie solistki UŚ zakwalifikowały się do udziału w finałach. W klasyfikacji generalnej Pucharu Rektora zajęły: II miejsce – Sandra Seweryn, V miejsce – Julia Tomasik, VI miejsce – Maja Karwowska, VIII miejsce – Martyna Szerszeń. Na I miejscu trio uplasowały się studentki z UŚ: Polina Holovko, Julia Tomasik, Sandra Seweryn. W klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Śląska (AMŚ) również zajęły I miejsce. Klasyfikacja solistek: I miejsce – Sandra Seweryn, II miejsce – Julia Tomasik, III miejsce – Maja Karwowska, IV miejsce – Martyna Szerszeń. Trio z UŚ: I miejsce – Polina Holovko, Julia Tomasik, Sandra Seweryn. Z kolei 6 kwietnia, podczas Międzynarodowego Pucharu Polski w Aerobiku w Krakowie, Sandra Seweryn, Polina Holovko i Julia Tomasik zdobyły III miejsce jako trio. Maja Karwowska uplasowała się na III miejscu solo, a Martyna Szerszeń – na VIII miejscu. Trenerką zawodniczek jest Katarzyna Ostrowska z Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu UŚ.

20. Studencki Przegląd Filmowy czASKina

Od 3 do 5 kwietnia studenci animacji społeczno-kulturalnej Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie organizowali 20. edycję Studenckiego Przeglądu Filmowego czASKina. Tegoroczna odsłona filmowego święta skupiła się na kinie i kulturze Azji, a w szczególności Japonii, Korei i Chin. W programie imprezy skierowanej w równym stopniu do cieszyńskich studentów, uczniów oraz mieszkańców oprócz projekcji filmowych znalazły się także wydarzenia towarzyszące: warsztaty parzenia herbaty oraz origami, pokaz japońskiej sztuki walki yōshinkan aikido, chińskiej medytacji i gimnastyki tai-chi.

Studencki Przegląd Filmowy czASKina to inicjatywa organizowana przy wsparciu Cieszyńskiego Ośrodka Kultury – Dom Narodowy oraz Studenckiego Koła Animatorów Kultury. Partnerami przeglądu byli: Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie, Herbaciarnia Laja oraz Klub Studencki Panoptikum.

GeoPiknik na Żylecie

4 kwietnia w budynku Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu odbywał się IV GeoPiknik na Żylecie, wydarzenie popularnonaukowe promujące nauki o Ziemi. Na gości czekały stoiska pokazowe, warsztaty naukowe, wykłady, zwiedzanie oraz GeoQuest, gra miejska „W Pogoni za Ziemią” i bieg „Zdobyć Żylety Szczyt”. Można było m.in. dowiedzieć się, skąd wziął się węgiel, czym są mikroskamieniałości, jak tworzy się nowoczesne mapy cyfrowe oraz jak przebiegała ewolucja raf w historii Ziemi. Wykład otwierający pt. „Miasta pogórnicze – człowiek i przyroda” wygłosił prof. dr hab. Robert Krzysztofik z Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UŚ, zaś na koniec wystąpił Damian Dąbrowski (Prognoza Pogody – Damian Dąbrowski & Planetarium Śląskie), który opowiadał o ekstremalnych obliczach klimatu Polski. W ramach GeoPikniku można było również zwiedzić Muzeum Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, wziąć udział w warsztatach w Stacji Czytania Krajobrazu na dachu Żylety lub zostać obserwatorem w stacji meteorologicznej WNP.

35-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ

11 kwietnia odbyła się uroczystość 35-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej (SJiKP). Wydarzenie zainaugurowało obchody roku jubileuszowego. Szkoła prowadzi różnego rodzaju kursy języka polskiego, seminaria z zakresu języka i kultury polskiej dla nauczycieli i lektorów uczących języka polskiego za granicą wśród Polonii i cudzoziemców, Podyplomowe Studia Kwalifikacyjne Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego, seminaria i konferencje poświęcone językowi i kulturze polskiej, nauczaniu języka polskiego jako drugiego oraz tłumaczeniom. SJiKP jest ośrodkiem uprawnionym do przeprowadzania egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego na wszystkich poziomach zaawansowania. Szkoła uzyskała w 2021 roku akredytację Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej do prowadzenia zdalnych i stacjonarnych letnich szkół, kursu przygotowawczego do podjęcia studiów w języku polskim oraz kursu metodycznego dla zagranicznych lektorów. Pierwsza letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej odbyła się w 1991 roku. Jej program obejmuje: kurs języka polskiego, seminaria z wiedzy o Polsce (język, literatura, film, teatr, historia, polityka), program kulturalny oraz wycieczki (rzeczywiste i wirtualne). Co roku dodatkową atrakcją letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej jest konkurs językowy „Sprawdzian z polskiego”, w którym wybiera się Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego.

Główne obchody 35-lecia odbyły się w siedzibie Wydziału Humanistycznego UŚ i Szkoły. Pracownicy i współpracownicy SJiKP celebrowali rocznicę z polskimi i zagranicznymi polonistami związanymi z nauczaniem języka polskiego jako obcego, z wieloletnimi przyjaciółmi instytucji, absolwentami kursów i letnich szkół oraz studiów podyplomowych. Swój przyjazd zapowiedzieli goście z ośrodków akademickich w Polsce i za granicą.

Dr Anna Huth zasiądzie w zarządzie Europejskiej Akademii Filmowej

Dr Anna Huth została wybrana na zastępcę skarbnika w zarządzie Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). To organizacja współfinansowana przez Komisję Europejską, która wspiera twórców, promuje europejskie kino na świecie i organizuje prestiżowe Europejskie Nagrody Filmowe. Jej misją jest wzmacnianie współpracy w branży filmowej i tworzenie przestrzeni dla rozwoju sztuki filmowej. Dr Anna Huth od 2011 roku jest związana ze Szkołą Filmową im. K. Kieślowskiego, gdzie pracuje jako adiunkt – wykłada, wspiera młodych twórców i inicjuje projekty pomagające studentom i absolwentom rozwijać się w branży filmowej. Jest autorką i współtwórczynią inicjatyw, takich jak: Student Film Market, film:lab i team4set, które otwierają młodym filmowcom drzwi do świata kina.