Rewitalizacja budynku Uniwersytetu Śląskiego przy ulicy Bankowej 5 w Katowicach dobiegła końca. W odnowionej przestrzeni działa „spinPLACE – centrum kreatywności i coworkingu”, które powstało dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Dzięki remontowi nasza uczelnia uzyskała nowe przestrzenie do organizacji różnego rodzaju spotkań, konferencji, paneli dyskusyjnych, szkoleń, warsztatów, networkingów, wystaw itp. Do dyspozycji są dwie sale konferencyjne, sala warsztatowa, a także dwie przestrzenie ogólnodostępne: Cafe Operacyjna mieszcząca się na parterze oraz przestrzeń na poddaszu – Klub Rawa. Do dyspozycji jest też wyremontowany wewnętrzny dziedziniec, w którym drzemie duży potencjał eventowy.
Od samego początku tworzenia koncepcji spinPLACE zakładano, że ma być miejscem rozwoju relacji uczelni z firmami, instytucjami oraz promocji prowadzonych na uczelni badań i inicjatyw. Ma też umożliwić skoordynowanie wszystkich działań związanych ze wsparciem rozwoju kultury przedsiębiorczości w całym środowisku akademickim.
spinPLACE to miejsce spotkań, przestrzeń przeznaczona dla studentów, doktorantów, pracowników naukowych, przemysłu, partnerów, firm, start-upów, freelancerów, otoczenia społeczno-gospodarczego, wszystkich, którym zależy na rozwijaniu innowacyjnej przedsiębiorczości, przestrzeń dostępna dla wszystkich chętnych i zainteresowanych, w której można pracować kreatywnie, interdyscyplinarnie, dzieląc się wiedzą i doświadczeniami.
spinPLACE jest otwarty dla całej społeczności akademickiej i jej otoczenia. Jest miejscem wspierania współpracy i innowacji dla Uniwersytetu Śląskiego, a także Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki.
Projekt przebudowy i wyposażenia spinPLACE był tworzony na 6 filarach. SCIENCE CAFÉ – arena licznych wykładów, prelekcji, prezentacji itp., o różnorodnej tematyce. Kolejnym jest CENTRUM PROTOTYPOWANIA – do dyspozycji są 3 drukarki 3D oparte na różnych technologiach, a w niedalekiej przyszłości oferowane będą szkolenia na ten temat. Innym filarem jest SILESIA DESIGN SCHOOL, którą można by określić jako ogół działań związanych z promocją metodyki design thinking, czyli tworzenia produktów i usług z uwzględnieniem potrzeb użytkownika końcowego. Następny to R&D FUSE, czyli skoncentrowanie na pracy zespołowej i uczeniu myślenia projektowego. W SPIN BUSINESS ACCELERATOR oraz START-UPS MILL skupiają się działania poświęcone kreowaniu i wsparciu projektów dążących do opracowania i wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów, usług i technologii oraz łączeniu popytu i podaży między sektorem biznesu a nauką, a także wsparcie dla świeżo założonych biznesów lub inicjatyw tuż przed prawną formalizacją działalności gospodarczej.
Wartość projektu wynosiła 29 773 029,73 zł. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020.