spinPLACE otwarty!

Rewitalizacja budynku Uniwersytetu Śląskiego przy ulicy Bankowej 5 w Katowicach dobiegła końca. W odnowionej przestrzeni działa „spinPLACE – centrum kreatywności i coworkingu”, które powstało dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Wystąpienie dr. hab. Roberta Pyki, prof. UŚ – pełnomocnika rektora
ds. Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych
Wystąpienie dr. hab. Roberta Pyki, prof. UŚ – pełnomocnika rektora ds. Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych

Dzięki remontowi nasza uczelnia uzyskała nowe przestrzenie do organizacji różnego rodzaju spotkań, konferencji, paneli dyskusyjnych, szkoleń, warsztatów, networkingów, wystaw itp. Do dyspozycji są dwie sale konferencyjne, sala warsztatowa, a także dwie przestrzenie ogólnodostępne: Cafe Operacyjna mieszcząca się na parterze oraz przestrzeń na poddaszu – Klub Rawa. Do dyspozycji jest też wyremontowany wewnętrzny dziedziniec, w którym drzemie duży potencjał eventowy.

Od samego początku tworzenia koncepcji spinPLACE zakładano, że ma być miejscem rozwoju relacji uczelni z firmami, instytucjami oraz promocji prowadzonych na uczelni badań i inicjatyw. Ma też umożliwić skoordynowanie wszystkich działań związanych ze wsparciem rozwoju kultury przedsiębiorczości w całym środowisku akademickim.

spinPLACE to miejsce spotkań, przestrzeń przeznaczona dla studentów, doktorantów, pracowników naukowych, przemysłu, partnerów, firm, start-upów, freelancerów, otoczenia społeczno-gospodarczego, wszystkich, którym zależy na rozwijaniu innowacyjnej przedsiębiorczości, przestrzeń dostępna dla wszystkich chętnych i zainteresowanych, w której można pracować kreatywnie, interdyscyplinarnie, dzieląc się wiedzą i doświadczeniami.

spinPLACE jest otwarty dla całej społeczności akademickiej i jej otoczenia. Jest miejscem wspierania współpracy i innowacji dla Uniwersytetu Śląskiego, a także Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek i marszałek
Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski podczas otwarcia centrum kreatywności i coworkingu spinPLACE, które odbyło się 27 lutego 2024 roku
Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek i marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski podczas otwarcia centrum kreatywności i coworkingu spinPLACE, które odbyło się 27 lutego 2024 roku

Projekt przebudowy i wyposażenia spinPLACE był tworzony na 6 filarach. SCIENCE CAFÉ – arena licznych wykładów, prelekcji, prezentacji itp., o różnorodnej tematyce. Kolejnym jest CENTRUM PROTOTYPOWANIA – do dyspozycji są 3 drukarki 3D oparte na różnych technologiach, a w niedalekiej przyszłości oferowane będą szkolenia na ten temat. Innym filarem jest SILESIA DESIGN SCHOOL, którą można by określić jako ogół działań związanych z promocją metodyki design thinking, czyli tworzenia produktów i usług z uwzględnieniem potrzeb użytkownika końcowego. Następny to R&D FUSE, czyli skoncentrowanie na pracy zespołowej i uczeniu myślenia projektowego. W SPIN BUSINESS ACCELERATOR oraz START-UPS MILL skupiają się działania poświęcone kreowaniu i wsparciu projektów dążących do opracowania i wprowadzenia na rynek innowacyjnych produktów, usług i technologii oraz łączeniu popytu i podaży między sektorem biznesu a nauką, a także wsparcie dla świeżo założonych biznesów lub inicjatyw tuż przed prawną formalizacją działalności gospodarczej.

Wartość projektu wynosiła 29 773 029,73 zł. Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020.

Autorzy: Jacek Nowak, Katarzyna Suchańska
Fotografie: Katarzyna Suchańska