Od 13 do 15 października 2016 roku w Katowicach odbywał się Śląski Festiwal Nauki Katowice 2016

Nauka jest fajna

To największe w regionie wydarzenie naukowe zostało zorganizowane dzięki współpracy śląskich uczelni (Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Politechniki Śląskiej, Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach) oraz Miasta Katowice. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców regionu. Do katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego przybyły tysiące zwiedzających.

Śląski
Festiwal Nauki Katowice 2016 otworzyły wystąpienia przedstawicieli organizatorów
Śląski Festiwal Nauki Katowice 2016 otworzyły wystąpienia przedstawicieli organizatorów

Celem Festiwalu było pokazanie, że nauka może być interesująca, fascynująca i inspirująca. Naukowcy, studenci oraz popularyzatorzy nauki dzielili się swoją wiedzą, opowiadali o badaniach, którymi się zajmują, prezentowali wynalazki, przeprowadzali ciekawe doświadczenia. Nie zabrakło atrakcji dla osób w każdym wieku – od najmłodszych po najstarszych.

Dla uczestników Festiwalu przygotowano różnorodne pokazy, ciekawe eksperymenty, stoiska tematyczne, wystawy i prezentacje
Dla uczestników Festiwalu przygotowano różnorodne pokazy, ciekawe eksperymenty, stoiska tematyczne, wystawy i prezentacje

Najwięcej atrakcji czekało na uczestników imprezy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Dla gości Festiwalu przygotowano ponad 150 stanowisk pokazowych, 126 wykładów i 80 warsztatów. Łącznie uczestnicy mieli do odkrycia 8134 metry kwadratowe powierzchni zapełnionej nauką, 13 stref tematycznych, 6 obszarów wiedzy.

Podczas Festiwalu nie zabrakło atrakcji dla gości w każdym wieku
Podczas Festiwalu nie zabrakło atrakcji dla gości w każdym wieku

Uczestnicy Festiwalu mieli możliwość między innymi: złożyć drukarkę 3D, wziąć udział w warsztatach szyfrowania, zbudować rakietę z butelek, podłączyć do generatora Van de Graaffa i naładować się do takiego napięcia, aby eksperyment zjeżył włosy na głowie, dowiedzieć się, dlaczego nie można być wiecznie młodym, czy komputer może przewidzieć przyszłość, w jaki sposób przygotowuje się prognozę pogody, dlaczego pokrzywa parzy. Chemicy sprawili, że coś zmieniło kolor, coś błysnęło, coś zniknęło, a coś się pojawiło. Astrofizycy opowiadali, jak powstają fale grawitacyjne oraz jakie są szanse, że ludzkość kiedyś skolonizuje inne ciała niebieskie. Dzięki biologom uczestnicy mieli możliwość samodzielnego wykonania preparatu oraz przeprowadzenia obserwacji mikroskopowych. W programie Festiwalu znalazły się także pokazy hologramów, programowania robotów z kloców LEGO, lotów dronów, jak również stoisko pokazowe, przy którym można było poznać tradycyjne sposoby wyrobu piwa. W strefie nauk medycznych można się było dowiedzieć, co zrobić, aby zmniejszyć u siebie prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, na czym polega profilaktyka chorób nowotworowych, jaki jest wpływ muzyki na stan psychiczny, a także przyjrzeć się robotom medycznym.

Młodzi adepci nauki mogli samodzielnie przeprowadzić eksperyment
Młodzi adepci nauki mogli samodzielnie przeprowadzić eksperyment

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło znanych i lubianych popularyzatorów nauki. Śląski Festiwal Nauki Katowice 2016 odwiedził dr Tomasz Rożek – dziennikarz naukowy, fizyk, popularyzator nauki, który poprowadził spotkanie „Sonda+”. Międzynarodowe Centrum Kongresowe odwiedził również Wiktor Niedzicki – popularyzator nauki, dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny. Ze specjalnymi mobilnymi pokazami przyjechali popularyzatorzy z Centrum Nauki Kopernik, jednej z największych tego typu placówek w Europie. Pojawili się także rycerze z Chorzowskiego Bractwa Rycerskiego Bożogrobców. Było mobilne laboratorium w postaci 18-metrowego autobusu wyposażonego w stanowiska eksperymentalne. W ramach pokazów Planeta Energi uczestnicy mieli okazję samodzielnie przekonać się, czym naprawdę jest elektryczność i jak powstaje. W strefie rozrywki na odwiedzających czekały symulatory jazdy i latania oraz laserowa bomba. Z myślą o najmłodszych przygotowano ciekawe zabawy, miniwarsztaty, gry, malowanie twarzy i czytanie bajek, a nawet stworzono możliwość jazdy poduszkowcem napędzanym starym odkurzaczem. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się supergluty. Młodzi adepci nauki mogli również zajrzeć do pracowni kryminalistycznej i zobaczyć, jak wygląda wariograf oraz jak pobiera się odciski palców.

Młodzi goście Festiwalu mogli przekonać się, jak ciekawa i fascynująca może być nauka
Młodzi goście Festiwalu mogli przekonać się, jak ciekawa i fascynująca może być nauka

Gościem Festiwalu był dr Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, fizyk, popularyzator nauki
Gościem Festiwalu był dr Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy, fizyk, popularyzator nauki

Istotną częścią Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice 2016 był XII Śląski Studencki Festiwal Nauki, który odbywał się od 11 do 13 października. Impreza została zorganizowana przez studentów z pięciu śląskich uczelni. W tym roku siły połączyli studenci Uniwersytetu Śląskiego, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych oraz Akademii Wychowania Fizycznego. Imprezę zainaugurowała akcja „Muzyczne tramwaje”, podczas której studenci zaprezentowali w niecodziennej przestrzeni swoje zdolności muzyczne. Kolejnego dnia, w myśl promowania nauki poza murami uczelni, na katowickim dworcu PKP śląscy naukowcy wygłaszali wykłady. W czwartek 13 października na ponad 80 różnych stanowiskach rozmieszczonych na katowickim rynku studenci zaprezentowali swoje pasje naukowe, można było zobaczyć ciekawe eksperymenty, wziąć udział w kursie pierwszej pomocy, w zawodach w lataniu dronem oraz skosztować nietypowych potraw. Tego samego dnia odbył się również Open Stage – największy pokaz talentów na Śląsku.

 

Tegoroczne święto nauki pokazało, jak wielkie jest zapotrzebowanie na tego typu imprezy w regionie. Było również dowodem na to, że naukowcy nie zamykają się w zaciszach swoich gabinetów i laboratoriów, lecz chętnie dzielą się wiedzą.

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: Agnieszka Sikora