Propozycje AZS

 

Rekreacja i sekcje wyczynowe

Ostatni mecz drużyny futbolu amerykańskiego Silesia Miners w minionym sezonie odbył się w Katowicach z Warsaw Eogles, dwukrotnymi mistrzami Polski
Ostatni mecz drużyny futbolu amerykańskiego Silesia Miners w minionym sezonie odbył się w Katowicach z Warsaw Eogles, dwukrotnymi mistrzami Polski
Od utworzenia Akademickiego Związku Sportowego w Katowicach minęło już
65 lat. Obecnie AZS może poszczycić się bogatą ofertą dla studentów. Zajęcia odbywają się w 35 sekcjach sportowych i zrzeszają prawie 2 tysiące członków. Największą popularnością cieszą się: aerobik, wspinaczka sportowa, sekcje taneczne oraz zajęcia na siłowni, ale – jak zapewnia Aleksander Fangor, prezes AZS – każdy ceniący aktywność fizyczną student znajdzie coś dla siebie.
Działalność AZS to inicjatywy o charakterze rekreacyjnym oraz aktywność
w sekcjach wyczynowych, których zawodnicy uczestniczą w rozgrywkach i ligach państwowych.
Jedną z takich sekcji jest AZS Silesia Miners – wyjaśnia Fangor. – Drużyna futbolu amerykańskiego, aktualni mistrzowie Polski. Cieszy mnie, że ten interesujący i widowiskowy sport tak pomyślnie się u nas zaadaptował. Promowane są także inicjatywy indywidualne.
– To bardzo ciekawe przedsięwzięcia – ocenia prezes. – Wspomnę tu o osobie, która poinformowała nas, że zamierza podróżować rowerem przez Islandię, inna pragnie dotrzeć do wulkanów Ekwadoru. Takim entuzjastom staramy się pomagać logistycznie oraz wskazywać możliwości pozyskania wiarygodnych sponsorów.
Poza niemożliwą do wycenienia satysfakcją, płynącą z uprawiania ulubionego sportu warto postarać się o gratyfikację finansową. Najlepsi mogą otrzymać pieniądze przyznawane przez ministra sportu, lecz tu poprzeczka ustawiona jest bardzo wysoko, liczą się bowiem przede wszystkim wyczyny olimpijskie oraz medale mistrzostw świata. Mniej utytułowani zawodnicy mogą zyskać uczelniane stypendia, przyznawane głównie za medale Akademickich Mistrzostw Polski czy Akademickich Mistrzostw Śląska. W tych pierwszych na prawie 200 sklasyfikowanych uczelni, Uniwersytet Śląski zajmuje 16 pozycję (6 miejsce wśród uniwersytetów), w drugich plasuje się na trzeciej pozycji, za Politechniką Śląską i Akademią Wychowania Fizycznego.
W listopadzie ubiegłego roku 99 studentów otrzymywało uczelniane stypendia sportowe. Wyróżnienia ministra przypadły 7 studiującym na Uniwersytecie Śląskim sportowcom, wśród których dwie laureatki zostały nagrodzone dwukrotnie.

Mistrzowie o swoich sportowych pasjach

Agnieszka Cyl
Studentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii zajęła VII miejsce w biegu indywidualnym kobiet na 15 km na Igrzyskach Olimpijskich w Vancover. Przygodę z biathlonem rozpoczęła jako czternastolatka w MKS Karkonosze w Jeleniej Górze, skąd pochodzi. Na pierwsze mistrzostwa pojechała w 2002 r.

W 2004 r. trafiła do kadry C.
W 2006 r. została powołana do kadry olimpijskiej, obecnie pracuje pod okiem Andrzeja Kozińskiego (trener klubowy) i Nadii Bielovej (trenerka kadry).
– Pragnęłam studiować na Uniwersytecie Śląskim. Uwielbiam dzieci, dlatego wybrałam kierunek pedagogika i specjal¬ność zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne. Po ukończeniu studiów chciałabym pracować w przedszkolu lub szkole, ale moim marzeniem jest założenie własnego przedszkola, prowadzonego metodą Marii Montessori – mówi Agnieszka.
Studiuje w systemie IOS (Indywidualna Organizacja Studiów), ale i tak byłoby bardzo ciężko, gdyby nie przychylna postawa wykładowców. – Nie przymykają oka, ale są bardzo wyrozumiali. Nie ma problemu z przedłużeniem sesji – zapewnia.
 

Michał Kubieniec

Judo zacząłem trenować w wieku siedmiu lat – wspomina Michał. – Namówili mnie do tego rodzice, chcąc nieco okiełznać mój żywiołowy charakter. Treningi rozpocząłem w klubie MKS Czechowice-Dziedzice, gdzie pozostałem do ukończenia szkoły średniej.
Kontynuował je w klubie GKS „Czarni” Bytom. Do swoich największych osiągnięć Michał zalicza: III miejsce w Pucharze Europy Seniorów w Szwecji, II miej¬sce w Pucharze Świata Juniorów w Estonii, trzykrotne zdobycie III miejsca na Mistrzostwach Polski Seniorów oraz dwukrotne wywalczenie Mistrzostwa Polski Młodzieży.
Kubieniec wielokrotnie reprezentował kraj na międzynarodowych imprezach mistrzowskich,
w tym na Mistrzostwach Europy Młodzieży, gdzie dwukrotnie zajmował IX miejsce. Aktualnie przygotowuje się do kwalifikacji olimpijskich Londyn 2012.
– Sport traktuję przede wszystkim jako przygodę, która nie może, z oczywistych powodów, trwać wiecznie. Z tej przyczyny postanowiłem podjąć studia, co pozwoli mi spokojnie patrzeć
w przyszłość po zakończeniu kariery sportowej. Wybór padł na kulturoznaztwo.


Agata Zjawińska
 

Postawiłam na karate, trenuję już od 14 lat, pod kierunkiem Beaty i Piotra Machulców. Wybór tej dyscypliny był dziełem przypadku, jednak po kilku latach zaowocował pasją i chęcią doskonalenia się, a także zdobywania medali – mówi Agata, studentka psychologii.
Agata od 18 roku życia startuje w kategorii kumite (walka full kontakt), zarówno w kraju, jak
i poza jego granicami. Wielokrotnie zdobywała tytuł Mistrzyni Polski w kategorii wagowej poniżej 65 kg. Z początkiem 2010 roku zdecydowała się na zmianę kategorii (poniżej 55 kg) i wystartowała w Mistrzostwach Makroregionu Śląskiego, otrzymując powołanie na Mistrzostwa Europy, gdzie zdobyła brązowy medal. Ponadto ma na swoim koncie tytuł Mistrzyni Austrii.


Anna Błachut

Stosunkowo niedługim stażem w wybranej przez siebie dyscyplinie legitymuje się Anna Błachut. Ćwiczenia na ergometrze wioślarskim rozpoczęła dwa lata temu, lecz może już pochwalić się dwoma Złotymi Medalami Mistrzostw Śląska oraz Złotym Medalem Akademickich Mistrzostw Polski w kategorii uniwersytety.
Moje pierwsze spotkanie z ergometrem zawdzięczam panu magistrowi Piotrowi Nowakowi – mówi Ania. – W treningach i przygotowaniach do Akademickich Mistrzostw Polski w Ergometrze Wioślarskim pomagał mi pan magister Stanisław Bonk. Podstawa to odpowiedni trening, staram się ćwiczyć przynajmniej cztery razy w tygodniu. Najbardziej intensywne przygotowania mają miejsce na dwa-trzy tygodnie przed zawodami. Te ostatnie godzi ze studiami na inżynierii biomedycznej.


Joanna Taczewska

Studentka Wydziału Prawa i Ad¬ministracji w 13 roku życia rozpoczęła swoją przygodę z bry¬dżem sportowym. Wszystkie dotychczasowe sukcesy w tej dyscyplinie odnosiła pod panieńskim nazwiskiem Krawczyk.
Od dziecka miałam smykałkę do gier logicznych – wyjaśnia. – Brydżem zainteresował mnie tato, gdy po latach przerwy postanowił wrócić do czynnej gry. Zaczęłam jeździć na mistrzostwa juniorskie, zapisałam się do klubu i niedługo potem miały miejsce moje pierwsze sukcesy.
Jak tłumaczy Joanna, w Polsce zawody juniorskie rozgrywa się w kilku kategoriach wiekowych. – W każdej z nich mogę się pochwalić kilkoma medalami mistrzostw Polski – opowiada Taczewska. – Wielokrotnie reprezentowałam Polskę na zawodach rangi mistrzostw europy i świata w kategoriach juniorów młodszych, juniorek do 25 roku życia i juniorów starszych. Reasumując, w swojej kolekcji mam pięć medali Mistrzostw Europy (w tym cztery złote) i dwa brązowe medale Mistrzostw Świata.
Ponadto Joanna Taczewska jest pierwszą w historii Polski medalistką Olimpiady Sportów Umysłowych, rozgrywanej przy okazji Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.


Paweł Czarnota

Na Wydziale Prawa i Administracji studiuje także Paweł Czarnota, aktualny Akademicki Mistrz Polski w szachach.
– Ta dyscyplina uczy logicznego myślenia, planowania, strategii oraz rozwiązywania problemów – tłumaczy szachista. – W naszym kraju cieszy się ona ogromną popularnością.
Paweł Czarnota swoją przygodę z szachami rozpoczął w wieku 6 lat.
– W Polsce reprezentuję klub Rotmistrz Grudziądz, natomiast za granicą jestem zawodnikiem niemieckiego klubu SV Wattenscheid-Bundesliga – wyjaśnia. – Do swoich najważniejszych sukcesów zaliczam zdobycie tytułu Mistrza Europy w kategorii wiekowej do lat 18 w 2005 roku w Montenegro, sześciokrotne Mistrzostwo Polski juniorów oraz najważniejszy tytuł międzynarodowy – Arcymistrza Szachowego.