Nie samą nauką student żyje

Studencki Festiwal Nauki

Festiwal jest okazją do zaprezentowania zainteresowań młodych naukowców. Równocześnie młodzież, która planuje studia uniwersyteckie, może się przekonać, że nauka nie musi być nudna, można się nią bawić i czerpać przyjemność z jej poznawania. W ramach festiwalu mają miejsce liczne warsztaty, dyskusje, spektakle, seminaria, pokazy, wykłady, prezentacje, wystawy i konkursy. W czasie imprezy odbywają się również Dni Otwarte, podczas których kandydaci na studia otrzymują komplet informacji dotyczący rekrutacji, programów i wymiany międzynarodowej. Mogą także zwiedzać obiekty naszej uczelni, laboratoria, uczestniczyć w wykładach otwartych i konferencjach popularno-naukowych.

Juwenalia

Podczas corocznych imprez studenckich – Juwenaliów Śląskich – Katowice stają się miejscem niezwykłych wydarzeń. Imprezę inauguruje tradycyjny studencki korowód ulicami Katowic. Bogaty program wypełniają m.in.: pokazy filmowe, koncerty zespołów muzycznych, turnieje sportowe, maratony kabaretowe, spotkania w klubach studenckich, happeningi. Juwenalia odbywają się również w innych miastach akademickich w Sosnowcu i Rybniku.

Wampiriada

Wampiriada to największa w Polsce kampania honorowego krwiodawstwa, zorganizowana w środowisku akademickim. Każdego roku akcja jest przygotowywana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Tradycyjnie już, impreza rozpoczyna się pod rektoratem Uniwersytetu Śląskiego, gdzie dyrektor RCKiK prosi JM Rektora UŚ o podpisanie cyrografu – pisma umożliwiającego legalne „odciąganie” studenckiej krwi. Następnie orszak wampirów i wiedźm udaje się na katowicki Rynek.