Na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego

Urodzaj nagród

Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach utworzono w 1978 r. W tym czasie nie tylko kształcił studentów i ewoluował programowo, ale przede wszystkim zyskał znakomitą renomę, jako „wylęgarnia” talentów, wychowywanych przez związanych na stałe, bądź współpracujących gościnnie wykładowców. Po śmierci jednego z najwybitniejszych z ich grona, Krzysztofa Kieślowskiego, Wydziałowi nadano imię reżysera. To właśnie prowadzący zajęcia profesorowie i wykładowcy o uznanym dorobku są istotą Wydziału, wystarczy przypomnieć nazwiska: Krzysztofa Zanussiego, Jerzego Stuhra, Filipa Bajona czy dokumentalisty Andrzeja Fidyka, a spośród operatorów Jerzego Łukaszewicza, Andrzeja Ramlau czy Bogdana Dziworskiego. Gościnnie wykładali tu m.in. Allan Starski, Sławomir Idziak
i Lech Majewski.
W gronie absolwentów znalazło się wielu młodych, ale już uznanych twórców, wśród nich m.in.: Maciej Dejczer, Magdalena i Piotr Łazarkiewiczowie, Adam Sikora, Marcin Koszałka, Maria Zmarz-Kaczanowicz, Magdalena Piekorz, Maciej Pieprzyca i Michał Rosa.
Od wielu lat wykładowcy, absolwenci i studenci katowickiej „filmówki” zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach filmowych w kraju i za granicą. Tak było również w 2010 roku.

35. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Srebrne Lwy, II nagroda za film pt. „Chrzest” dla Marcina Wrony, absolwenta
i wykładowcy Wydziału
Nagroda za najlepszy debiut reżyserski za film pt. „Erratum” dla Marka Lechki, absolwenta Wydziału.
Nagroda Kina Niezależnego i wyróżnienie honorowe za film pt. „Plan” dla Sławomira Pstronga, absolwenta Wydziału.
I nagroda w Konkursie Młodego Kina za film pt. „Twist & Blood” dla Kuby Czekaja, studenta reżyserii.
Honorowe wyróżnienie w Konkursie Młodego Kina za film „Szelest” dla Leszka Korusiewicza, studenta reżyserii.
I miejsce w konkursie Grupy Żywiec dla studentów szkół filmowych za film reklamowy pt. „Grupa” dla Pawła Maślony, studenta reżyserii.

11. Festiwal Polskich Filmów w Los Angeles

Nagroda w kategorii najlepszy film dokumentalny, za film pt. „Yodok stories” dla Andrzeja Fidyka, wykładowcy Wydziału.
I nagroda w kategorii etiuda studencka dla filmu pt. „Spowiedź” w reżyserii Darii Woszek ze zdjęciami Piotra Uznańskiego, studentów Wydziału.

Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych Short Waves 2010

Największą liczbę głosów widzów otrzymał film pt. „Brzydkie słowa” w reżyserii Marcina Maziarzewskiego, studenta Wydziału.

50. Krakowski Festiwal Filmowy

Złoty Lajkonik, główna nagroda dla filmu pt. „Warszawa do wzięcia” w reżyserii Karoliny Bielawskiej i Juli Ruszkiewicz, absolwentek Wydziału.
Srebrny Lajkonik za film pt. „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” dla Kuby Czekaja, studenta Wydziału.
Złoty Smok dla filmu pt. „Poza zasięgiem”
w re¬żyserii Jakuba Stożka, absolwenta Wydziału.

4. Festiwal Filmu Niezależnego w Lublinie

I nagroda dla Tomka Jurkiewicza za film pt. „Babcia wyjeżdża”.
I nagroda w kategorii etiud studenckich dla Pawła Jóźwiaka-Rodana, studenta Wydziału za film pt. „Osiem9”.
Nagroda w kategorii najlepsza reżyseria oraz publiczności za film pt. „Brzydkie słowa” dla Marcina Maziarzewskiego, studenta Wydziału.

17. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2010

Nagroda za zdjęcia do filmu pt. „Rewers” dla Marcina Koszałki, absolwenta i wykładowcy Wydziału.
Nagroda za najlepszy film dokumentalny pt. „Królik po berlińsku” dla Bartosza
Konopki, absolwenta Wydziału. Film został nominowany do Oskara w kategorii najlepszy film krótkometrażowy.

Derby City International Film Festival w Luisville w USA

Etiuda pt.: „Kaszel umarlaka” w reżyserii Krzysztofa Borówki, studenta Wydziału zdobyła I miejsce w kategorii Best International Short Film.

Nagroda WARTO

Studentka Weronika Bilska otrzymała nagrodę „Gazety Wyborczej Wrocław”
WARTO dla młodych artystów w kategorii „film”. Było to kolejne wyróżnienie w jej dorobku. W 2009 roku została laureatką Złotej Kijanki, studenckiej nagrody festiwalu Plus Camerimage 2009.