XIV uroczysty koncert akademicki

12 czerwca w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach odbył się XIV uroczysty koncert akademicki z okazji święta Uniwersytetu. Jego gościem specjalnym był prof. Filip Bajon,wykładowca na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ, jeden z najwybitniejszych scenarzystów i reżyserów współczesnego kina polskiego, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Adama Mickiewicza oraz Wydziału Reżyserii Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej. Debiutował filmem pt. „Powrót”, za który otrzymał Złotą Kamerę, nagrodę dla najlepszego debiutanta, ale pasmo sukcesów tego znakomitego artysty rozpoczął, obsypany nagrodami na wielu festiwalach, film pt. „Aria dla atlety”.

- 42 lata to jest dobry wiek, już się wszystko wie, ale się wszystkiego jeszcze nie zrealizowało, patrzę z ufnością w przyszłość ponieważ najlepsze lata przed wami – powiedział prof. Bajon, który następnie wygłosił wykład pt. „Nie tylko ilustracja”, poświęcony muzyce filmowej.

Koncert prowadziła Małgorzata Mendel. Zebrani mieli okazję wysłuchać znane utwory muzyki filmowej, m.in. „Moon River” z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”, „Pokochaj mnie” z filmu „Czar Cyganerii”, „Gigi” z filmu „Gigi”, czy „Tę uliczkę znam” z filmu “My Fair Lady” w wykonaniu m.in.: Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”, przygotowanego przez Izabellę Zielecką-Panek, Sabiny Olbrich-Szafraniec (sopran), Mateusza Zajdla (tenor) i Ireneusza Miczki (baryton).

- Dla uniwersytetu 42 lata to bardzo niewiele, niemniej jednak już teraz możemy być dumni z tego, co Uniwersytet Śląski osiągnął – powiedział JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, który przywitał znakomitych gości: m.in. eurodeputowanych, senatorów i posłów, konsula Honorowego Republiki Słowenii w Katowicach, Mieczysława Barańskiego, przedstawicieli duchowieństwa z arcybiskupem Damianem Zimoniem, metropolitą katowickim, przedstawicieli władz miejskich Katowic, Zabrza, Sosnowca, bankowości , szkolnictwa wyższego, byłych rektorów naszej uczelni oraz całą społeczność akademicką. Mówiąc o misji społecznej uniwersytetu, rektor nawiązał do apelu Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich „Akademicki SMS dla powodzian”, który został ogłoszony kilka dni później oraz do apelu o udział w nadchodzących wyborach prezydenckich. Stwierdził, że obowiązkiem uniwersytetu jest szerzenie aktywności społecznej, chęci zmiany otaczającej nas rzeczywistości, niebycia obojętnym na nieszczęścia innych.

Autorzy: IK
Fotografie: Agnieszka Szymala