Zastanawiając się nad zawodową przyszłością warto pamiętać, że alternatywą dla „klasycznego” etatu jest własna firma. Do jej założenia i prowadzenia niezbędna jest wiedza oraz umiejętności, które będzie można zdobyć podczas bezpłatnych szkoleń.
![Dr Zbigniew Kadłubek Dr Zbigniew Kadłubek](/sites/gazeta.us.edu.pl/files/imagecache/300x200_scale/zd26.m.jpg)
Dr Zbigniew Kadłubek
Prowadzenie firmy nie musi być trudne. Na pewno można się tego nauczyć, trzeba mieć tylko odpowiednich nauczycieli, którzy wskażą drogę i pomogą przebrnąć przez zawiłości formalno-prawne. Stąd pojawił się pomysł pomocy studentom i absolwentom – projekt realizowany dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Obejmuje on, oprócz prowadzenia portalu internetowego i magazynu, cykl szkoleń organizowanych w Katowicach, Rybniku i Sosnowcu. Głównym celem akcji jest rozbudzenie w młodych ludziach ducha przedsiębiorczości i wskazanie im kilku dróg na wykorzystanie zdobytej wiedzy.
– Szkolenia skierowane są do wszystkich tych, którzy chcieliby założyć firmę, ale boją się formalności, procedur i przepisów – wyjaśnia koordynator projektu Janusz Piechoczek z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych. – Dobry pomysł to dopiero początek przygody z biznesem. Najważniejsza jest wiedza i determinacja. Im lepsze przygotowanie, tym większa szansa na sukces.
Aby osiągnąć ten cel, autorzy projektu – ludzie nauki i biznesu – chcą pomagać właśnie w realizacji pomysłów, podzielić się wiedzą i doświadczeniem, np. na łamach magazynu a także w portalu. Do dyspozycji będzie też doradca, który na bieżąco odpowie na pytania i wątpliwości, jak również pomoże w podjęciu właściwych, biznesowych decyzji.
Obecnie niewiele osób po studiach otwiera firmy. Ten niekorzystny stan ma przełamać cykl szkoleń realizowany dzięki dotacjom ze środków unijnych, który wzbogaci o praktyczną wiedzę studentów, absolwentów i doktorantów z uczelni w Katowicach, Rybniku i Sosnowcu. Możliwość konsultacji ze specjalistami i doradcami pozwoli na urzeczywistnienie atrakcyjnych pomysłów. Najlepiej rokujące biznesplany zostaną zaprezentowane poważnym inwestorom.![http://www.mlodyprzedsiebiorca.pl/ http://www.mlodyprzedsiebiorca.pl/](/sites/gazeta.us.edu.pl/files/imagecache/300x200_scale/przedsiebiorca.jpg)
http://www.mlodyprzedsiebiorca.pl/
– Akademicy nie muszą być ludźmi „odklejonymi” od rzeczywistości – mówi dr Zbigniew Kadłubek, pełnomocnik rektora ds. Ośrodka Dydaktycznego w Rybniku. – Akademicy, czyli wspólnota wykładowców i studentów, nie powinni być wciąż niedopasowani, zdegustowani, rozżaleni, nie powinni bez ustanku unikać „urzeczywistnienia”! I w tym celu powstał nasz projekt – by otwierać oczy, burzyć mentalne zapory i afirmować. Wiedza to przecież dobry, najlepszy biznes.
Grupę partnerską realizującą szkolenia tworzą: Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika, Stowarzyszenie Przyjaciół Uniwersytetu Śląskiego, Fundacja „Zagłębie dla Młodych” oraz Internet Ventures Sp. z o.o.
Szczegółowych informacji na temat szkoleń w Katowicach, Rybniku i Sosnowcu udzielamy pod numerem telefonu: 032 739 55 12 w. 104 oraz w biurze CRIS (Rybnik, ul Białych 7, II piętro). Dodatkowo zawsze możecie pisać na GG: 1504497
Zapraszamy na stronę www: http://www.mlodyprzedsiebiorca.pl/ |