W tym roku przypada 20. rocznica śmierci najwybitniejszego polskiego himalaisty Jerzego Kukuczki, dlatego siódma edycja Festiwalu Slajdów Podróżniczych została poświęcona jego pamięci.

Przez góry i pustynie

Jerzy Kukuczka (ur. 24 marca 1948, zm. 24 października 1989) jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie 14 szczytów o wysokości ponad 8 tysięcy metrów (pierwszy był Reinhold Messner). Spośród 14 ośmiotysięczników zdobytych w latach 1979–1987 na 10 wszedł nowymi drogami (poza pierwszym wspinał się, albo zimą w ekstremalnie ciężkich warunkach albo nowymi trasami), siedmiokrotnie w stylu alpejskim, czterokrotnie po raz pierwszy zimą, na jeden szczyt wszedł samotnie. Żaden inny zdobywca 14 ośmiotysięczników nie może pochwalić się takim bilansem. Dokonał rzeczy niebywałej – w ciągu niespełna dwóch lat zdobył sześć ośmiotysięczników, z czego aż trzy po raz pierwszy zimą, na trzech kolejnych wytyczył nowe drogi (w tym niezwykle trudne na Nanga Parbat i K2). Wolno aklimatyzował się, za to słynął z ogromnej wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Jego partnerami byli m.in. Wojciech Kurtyka, Artur Hajzer, Krzysztof Wielicki oraz Ryszard Pawłowski, który był partnerem Kukuczki podczas jego ostatniej wspinaczki – wejścia na Lhotse nową drogą przez słynną, niezdobytą wówczas południową ścianę. Jerzy Kukuczka odpadł przed granią szczytową, zginął na wysokości 8300 m n.p.m. spadając w dwukilometrową przepaść. Po odnalezieniu ciała pochowano go w lodowej szczelinie, nieopodal miejsca upadku.

Grzegorz Lityński, szef Szkoły Fotografowania dla Podróżników i Agnieszka Parkitna, laureatka nagrody głównej konkursu fotograficznego „Moja Podróż 2008”
Grzegorz Lityński, szef Szkoły Fotografowania dla Podróżników i Agnieszka Parkitna, laureatka nagrody głównej konkursu fotograficznego „Moja Podróż 2008”
Ryszard Pawłowski – niewątpliwie jeden z największych himalaistów świata, zdobywca 10 ośmiotysięczników, w tym trzykrotny zdobywca najwyższego szczytu świata Mount Everestu – był gościem specjalnym Festiwalu. Podczas spotkania z nim w auli im. A. Pawlikowskiego w Instytucie Fizyki UŚ mowa była nie tylko o smutnych czy nawet tragicznych aspektach wspinaczki w górach wysokich, ale także o radości zdobywania kolejnych szczytów, trudnościach, jakie trzeba pokonywać, słabościach, które trzeba przełamywać oraz przyjaźniach, bo te zawarte w tak ekstremalnych warunkach są trwalsze od gór, w których się zawiązały. Festiwalowi towarzyszyły konkursy fotograficzne, prelekcje i pokazy slajdów podróżniczych. Organizatorzy imprezy – Śląskie Stowarzyszenie Podróżnicze „Garuda” oraz Studenckie Koło Podróżnicze „Denali” – zaprosili do wzięcia udziału w konkursie plakatowym fotografii podróżniczej zaś Szkoła Fotografii dla Podróżników Grzegorza Lityńskiego do konkursu fotograficznego pt. „Moja podróż 2008”. Nagrodzone ujęcia w konkursie „Moja podróż 2008” wybrano spośród 1100 zdjęć nadesłanych przez 114 uczestników z czterech krajów (Polska, Irlandia, USA oraz Węgry). Organizatorzy zostali zaskoczeni zarówno liczbą prac, jak i ich jakością. Ostatecznie zwyciężczynią została Agnieszka Parkitna, absolwentka Wydziału Artystycznego Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, obecnie studentka łódzkiej filmówki PWSFTviT Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej – kierunek fotografia. Jej ulubionymi formami są reportaż i dokument. Tworząc kolejne obrazy fotograficzne stara się postępować w myśl słów Roberta Bressona: „Fotografując, staraj się pokazać to, czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył”. W konkursie „Moja podróż 2008” zwyciężyły jej zdjęcia wykonane w węgierskiej Puszcie.
Gościem specjalnym VII Festiwalu Slajdów Podróżniczych był himalaista Ryszard Pawłowski
Gościem specjalnym VII Festiwalu Slajdów Podróżniczych był himalaista Ryszard Pawłowski
Artur Morawiec – prezes Śląskiego Stowarzyszenia Podróżniczego „Garuda”, pomysłodawca Festiwalu, jego wieloletni organizator oraz wielu innych imprez podróżniczych na Śląsku tak ocenia tegoroczną edycję: – VII Festiwal Slajdów Podróżniczych udał się znakomicie, prelekcje były na wysokim poziomie, a frekwencja publiczności biła rekordy. W sobotę 28 marca w auli było ok. 500 osób. Cieszę się, że udało nam się zaprosić himalaistę Ryszarda Pawłowskiego, który swoją osobą ściągnął do Instytutu Fizyki tłum zainteresowanych. Mieliśmy to szczęście, że gośćmi Festiwalu byli tegoroczni laureaci „Kolosów”, czyli najważniejszej nagrody podróżniczej w Polsce. Przypomnę, że tegoroczne „Kolosy” zostały przyznane na 5 dni przed naszym Festiwalem. Jakub Pająk otrzymał tę nagrodę w kategorii „Podróże” za 1500-kilometrową podróż w charakterze pomocnika karawany wielbłądów, transportującej sól z Timbuktu do Taoudenni i z powrotem. Przeżył 6 tygodni w prymitywnych warunkach koczowniczego życia na Saharze. Na Festiwalu Jakub zaprezentował się 26 marca, opowiadając o tej właśnie wyprawie. Wyróżnienie w kategorii „Wyczyn Roku” zdobył na „Kolosach” inny nasz prelegent Piotr Strzeżysz za wyprawę „Que te vaya bien!”. 9 tygodni samotnej, rowerowej, zimowej podróży przez Andy. Łącznie pokonanych 40 km przewyższeń i 4000 km drogi, o której Piotrek opowiadał nam 27 marca. Festiwalowi tradycyjnie towarzyszyły różne imprezy dodatkowe. I tak w Bibliotece Śląskiej od 4 do 21 marca można było obejrzeć wystawę fotografii podróżniczej Grzegorza Lityńskiego pt. „Od Kostaryki po Brazylię - przyroda i ludzie Ameryki Łacińskiej”; w galerii „Marchołt” od 14 marca do 5 kwietnia wystawę fotografii podróżniczej Śląskiego Stowarzyszenia Podróżniczego „Garuda”; w bytomskiej „Fanaberii” od 24 marca do 7 kwietnia wystawę fotografii podróżniczej Tomasza Kobielskiego pt. „Najwyższe góry 7 Kontynentów”. 28 marca w katowickiej „Fanaberii” odbyła się także impreza Etno – Party, w ramach której znalazł się pokaz tańca brzucha w wykonaniu Salmy. Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, dziekan Wydziału Nauk o Ziemi prof. dr hab. Adam Idziak, dyrektor Instytutu Fizyki prof. dr hab. Krystian Roleder oraz dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. zw. dr hab. Jan Malicki. Organizatorzy Festiwalu myślą już o przyszłorocznej VIII edycji. Jednak wcześniej, bo w listopadzie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu - Kontynenty. Na początku maja zapadnie decyzja, jaki to będzie kontynent, do wyboru jest Ameryka Północna lub Australia z Oceanią i ... Antarktydą (w tym wypadku byłyby dwa kontynenty w jednym). 8 maja odbędzie się także wystawa zdjęć biorących udział w konkursie „Moja Podróż 2008”.

Agnieszka Sikora


 

Puszta w oku obiektywu

Odkąd po raz pierwszy odwiedziłam Węgry i usłyszałam o pięknym, rozległym stepie w samym środku Europy, o miejscu gdzie niemal na swobodzie pasą się wielkie stada koni, krów i owiec, gdzie tradycją było doglądanie wypasanych zwierząt przez pasterzy na koniach - zwanych csikosami - od tamtej pory marzyłam, by udać się w te strony. Chciałam zobaczyć i poczuć tę ogromną, przepełnioną słońcem przestrzeń, zobaczyć i sfotografować Pusztę.
Pomimo nazwy - węgierska Puszta - czyli „pusta”, „opuszczona”, „niegościnna” - jest domem dla wielu zwierząt hodowlanych: koni, krów, bawołów wodnych, owiec. Ten rozległy, trawiasty step jest też domem dla opiekujących się nimi ludzi. Żyją w harmonii z tamtejszą przyrodą, wykorzystując jej naturalne atuty – rozległe, trawiaste przestrzenie. Puszta rozciąga się od Debreczyna do środkowej Cisy. Puszta węgierska jest częścią Wielkiej Niziny Węgierskiej leżącej na Nizinie Panońskiej. Gleby w tym regionie są zbyt suche i zasolone, by wykorzystywać je pod uprawy rolne, ale świetnie nadają się na pastwiska. Ostatnie – najbardziej reprezentatywne regiony prawdziwej Puszty – chronią parki narodowe: Hortobágy oraz Kiskunsagi.

Agnieszka Parkitna

 


 

Nagrody VII Festiwalu Slajdów Podróżniczych

Konkurs fotograficzny: „Moja podróż 2008”

Kategoria główna MOJA PODRÓŻ 2008
1. Agnieszka Parkitna – „Węgierska puszta”
2. Anna Głód – „Migawki z Maroka”
3. Piotr Strzeżysz – „Rowerem zimą przez Andy”
 
Kategoria DZIECI:
1. Tomek Szymkiewicz - Etiopia
2. Justyna Jędruś - Ganges
3. Anna Kawalec - Nepal
 
Kategoria LUDZIE DOROŚLI
1. Magdalena Chałka - Iran
2. Krzysztof Olech - Bangladesz
3. Marta Kurdziel - Maroko
 
Kategoria PRZYRODA
1. Krzysztof Kryza - Indonezja
2. Patryk Janczukowski - Norwegia
3. Jakub Pająk - Mali
 
WYRÓŻNIENIA
- za najpiękniejszy opis i wysoki poziom artystyczny: Agnieszka Sikora – „Na bezdrożach Maroka”
- wyróżnienie Szkoły Fotografowania: Małgorzata Krawczyk- Cycoń – „Wędki i most. Lizbona”
 
Jury konkursu plakatowego przyznało następujące nagrody:
1. Anna Kawalec - Nepal
2. Marcin Konopka  - Sri Lanka
3. Krzysztof Olech – Azja
 
Wyniki konkursu pokazów otwartych:
1. Jan Bochenek - Samotne obejście jeziora Bajkał
2. Jola i Krzychu Saller - Norwegia
3. Agnieszka Matusiak - Fan-tastyczny Tadżykistan

Zobacz zdjęcia wybranych laureatów Konkursu Fotograficznego "Moja podróż 2008"

Autorzy: Agnieszka Sikora
Fotografie: Agnieszka Sikora