VI edycja przeglądu filmowego „czASKina” w Cieszynie

„Dwie Przestrzenie”

Przegląd organizowany jest przez studentów IV roku pedagogiki, o specjalności animacja społeczno-kulturalna, Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie. Tegoroczna edycja odbywała się od 30 marca do 1 kwietnia. Tym razem motywem przewodnim imprezy były „Dwie Przestrzenie”, wynik współpracy organizatorów przeglądu z przedstawicielami kina internetowego Iplex.pl oraz dystrybutorem filmowym - firmą Vivarto. Stworzono nową formułę przeglądu filmowego, który jednocześnie odbywał się w cieszyńskim kinie „Piast” oraz w internetowym kinie Iplex.pl. Pomysł połączenia takich form oddziaływania na współczesnego kinomana zrodził się w wyniku dyskusji toczonych obecnie wokół szerokich możliwości i zagrożeń, jakie współczesnej kulturze oferują media. Program wirtualnej edycji przeglądu „czASKina” wzbogacony został dodatkowymi pozycjami filmowymi, rozszerzając tym samym repertuar tegorocznej imprezy o cztery pozycje. „czASKina” to również okazja do spotkania z osobami, mającymi wpływ na polską kulturę filmową oraz imprezy towarzyszące, dzięki którym uczestnicy przeglądu spędzają wspólnie czas również po seansach w kinie. Gośćmi VI edycji, byli pomysłodawcy oraz współorganizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego – Off Camera; reżyser filmowy Maciej Pieprzyca oraz Gizela Zielińska – PR Menager Iplex.pl. Wszystkie spotkania miały miejsce w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, zaaranżowanym na Studio Rozmów Czasokinowych. Rozmawiano o problemach, z jakimi organizatorzy przeglądu – studenci animacji społeczno-kulturalnej, zmierzą się w przyszłej pracy zawodowej. W Centrum Konferencyjnym odbył się również dodatkowy pokaz filmu niemego z muzyką na żywo, przygotowaną przez zespół El Secatorre. Wyświetlano film „Pies Andaluzyjski” w reżyserii Luisa Buñuela, który przy tworzeniu scenariusza, korzystał z pomocy znanego hiszpańskiego surrealisty Salvadora Dali. Pozostałe filmy VI przeglądu Filmowego „czASKina”, wyświetlane w kinie Piast w Cieszynie obejmowały następujące pozycje: „Boisko Bezdomnych” (reż. Kasia Adamik /Polska, 2008), „Ładunek 200” (reż Aleksiej Bałabanow / Rosja 2007) „Drzazgi” (reż. Maciej Pieprzyca /Polska 2008), „Kłopotliwy Człowiek” (reż. Jens Lien/Islandia, Norwegia 2006), „Nieruchomy Poruszyciel” (reż. Łukasz Barczyk /Polska 2008), „2 Dni w Paryżu” (reż. Julie Delpy /Francja 2007). Po projekcjach filmowych niejednokrotnie rodziły się burzliwe dyskusje, kontynuowane w klubie „Stary Targ” w Cieszynie, gdzie odbywała się większość imprez towarzyszących. Tam też w poniedziałek na scenie klubowej, odbył się koncert bielskiego zespołu Ras Szamra, który w rytmach muzyki reggae rozbujał cieszyńską publiczność. W drugim dniu przeglądu w tym samym miejscu, miał miejsce kolejny koncert, tym razem zespołu El Secatorre z Tychów. Zgromadził on taką ilość publiczności, że przerosła ona oczekiwania organizatorów. Ostatniego dnia odbył się spektakl teatralny w wykonaniu Grupy Szalonych Mimów z Cieszyna oraz specjalny, nocny pokaz na cieszyńskim rynku, wieńczący trzydniowe spotkania filmowe, w wykonaniu Teatru Ognia z Bielska-Białej. Przegląd cieszył się sporym zainteresowaniem zarówno studentów, jak również mieszkańców miasta. Jednym z argumentów przemawiających za sukcesem tej imprezy, był niewątpliwie program przeglądu, który gromadził filmy, kontrastujące ze sobą. Uczestnicy zobaczyli, więc obrazy lekkie, wręcz rozrywkowe, poprawiające nastrój, ale również trudne i kontrowersyjne w swej wymowie. Reprezentantem tego drugiego nurtu był niewątpliwie rosyjski „Ładunek 200”, w reżyserii Aleksieja Bałabanowa. Przegląd Filmowy „czASKina” odbył się przy wsparciu finansowym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Urzędu Miasta Cieszyna, Starostwa Powiatowego w Cieszynie oraz licznych sponsorów. Kluczowymi partnerami projektu stali się: Cieszyński Ośrodek Kultury – Dom Narodowy, Dystrybucja Vivarto Kino Internetowe - Iplex.pl Organizacją imprezy w całości zajęli się studenci IV roku animacji społeczno-kulturalnej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, którzy pod okiem pani Dr Eweliny Koniecznej, realizowali idee przeglądu w ramach zajęć z recepcji i upowszechniania sztuki filmowej.

Autorzy: Czesław Mańka, Foto: Katarzyna Dobija