33 lata folkloru w Uniwersytecie Śląskim!

Idea Festiwalu powstała z inicjatywy młodzieży należącej do Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Katowice", działającego przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Studenckich Zespołów Folklorystycznych w 1979 roku
Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Studenckich
Zespołów Folklorystycznych w 1979 roku

Koncepcja zrodziła się już w 1969 roku, jednak pierwszy - początkowo ogólnopolski - Festiwal Studenckich Zespołów Pieśni i Tańca, którego współgospodarzem był Uniwersytet Śląski, odbył się w maju 1976 r. I Międzynarodowy Festiwal Studenckich Zespołów Folklorystycznych miał miejsce we wrześniu 1979 roku. Jego dyrektorem był Tadeusz Donocik. Kolejni to: Grażyna Wojnowska, Tadeusz Regulski, Urszula Moroń, Agnieszka Kloryga, Aleksandra Kielak, Mirosława Frąckowiak i obecnie Barbara Uracz. Początkowo Festiwal odbywał się co dwa lata, stąd po 33. latach dopiero 20. edycja.

Koncerty przeglądowe miały miejsce w Sosnowcu, w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Żeromskiego, zaś koncert finałowy w katowickim "Spodku".

- Nasz Festiwal zawsze cieszył się ogromną popularnością - wspomina Barbara Uracz. - Młodzież była bardzo spontaniczna, a koncerty dawały szansę na spotkania z rówieśnikami z egzotycznych krajów z całego świata. W tamtych czasach to była prawdziwa atrakcja.

Obecna dyrektor Festiwalu - Barbara Uracz (pierwsza z lewej)
Obecna dyrektor Festiwalu - Barbara Uracz (pierwsza z lewej)

Od samego początku gospodarzem Festiwalu był Studencki Zespół Pieśni i Tańca "Katowice", zaś organizatorem Uniwersytet Śląski, który ponadto pokrywał wszystkie koszty. Tak działo się do 1990 roku. Po transformacji w Polsce, dla Festiwalu nastały chude lata, zaś na barki organizatorów spadł trud znajdowania sponsorów, w celu finansowania imprezy. Niestety, gromadzenie funduszy na tak wielkie przedsięwzięcie wymagało dużo pracy, ponadto z trudem znajdowani sponsorzy nie zawsze byli w stanie pokryć wszystkie konieczne koszty. Dlatego obecne edycje Festiwalu są dużo skromniejsze, zapraszana jest także mniejsza liczba zespołów.

- To zawsze było najważniejsze wydarzenie kulturalne Uniwersytetu Śląskiego - mówi Aleksandra Kielak. - Dzięki niemu nasza Uczelnia była znana nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Także dzisiaj uważamy, że jest to wspaniała forma promocji naszego Uniwersytetu.

Mimo trudności Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością, a poszczególne koncerty gromadzą prawdziwe tłumy. Na jego kolejnych edycjach wychowało się już kilka pokoleń, wśród nich jest obecna dyrektor - Barbara Uracz - która jako członkini Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca "Katowice" tańczyła podczas pierwszego Festiwalu.

Autorzy: Agnieszka Sikora, Foto: Archiwum Festiwalu