Studenckie koła naukowe

NAD PLINIUSZEM MŁODSZYM

Od stycznia ubieglego roku dziala na Wydziale Filologicznym Kolo Mlodych Klasykow. Jego czlonkowie biora aktywny udzial w dzialalnosci SEC. Jest to miedzynarodowa organizacja zrzeszajaca studiujacych filologie klasyczna w roznych krajach Europy. SEC w sierpniu biezacego roku planuje zorganizowanie Letniego Kursu Jezykow Antycznych we Fromborku.

Kolo, ktore nawiazalo kontakt z innymi kolami mlodych filologow klasycznych (m. in. z Wroclawia i Poznania) liczy obecnie 14 czlonkow (studentow pierwszego, drugiego i trzeciego roku filologii klasycznej US). Opiekunem naukowym jest dr Jozef Budzynski a prezesem KMK US - Zbigniew Kadlubek, student III roku filologii klasycznej.

W biezacym roku jego czlonkowie zamierzaja w ramach prac warsztatowych kontynuowac lekture listow Pliniusza Mlodszego, zorganizowac wlasna gazetke scienna, zaprosic goscia z referatem (w maju ubieglego roku studenci goscili ksiedza doktora Jozefa Kozyre, znanego katowickiego bibliste, ktory wyglosil referat na temat gatunkow literackich w Ewangelii wedlug sw. Marka). Kolo zamierza tez rozpoczac organizacje wlasnej biblioteczki oraz, co szczegolnie chwalebne, nawiazac blizszy kontakt z emerytowanymi nauczycielami laciny i greki.

Niedawno Kolo otrzymalo na swa dzialalnosc niewielka dotacje , ktora pozwoli choc w czesci zrealizowac te i inne zamierzenia.

Autorzy: D.R.